icon

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

Bu yazımızda binlerce yıllık geçmişi, tarihi ve doğal hazineleriyle muhteşem bir metropol olan İstanbul’un Asya’da kalan bölümünü geziyoruz hep birlikte.

Yazımızın konusu olan İstanbul Anadolu Yakası gezilecek yerler açısından pek çok kentin tamamından daha zengin seçeneklere sahip. Bu nedenle yazımızı İstanbul Anadolu yakası tarihi yerler, Anadolu yakası gezilecek Müzeler ve Kadıköy’e yakın yerler başlıkları ile derliyor ve bu güzel şehir hakkında mümkün olduğu kadar çok bilgi paylaşmak istiyoruz.

İstanbul’u gezmeye başlamadan önce, uygun fiyatlı İstanbul otellerinde rezervasyon yapmak için Ets indirim sayfasına göz atmayı unutmayın.

Anadolu Yakası Tarihi Yerler

Haydarpaşa Garı

1908’de inşa edilmiş olan Anadolu yakasının en önemli sembollerinden biri sayılan ve uzun yıllar ülkeyi diğer ülkelere bağlayan en önemli tren yolu ağının da merkezinde yer alan Haydarpaşa Garı, 2010 senesinde geçirdiği yangın sonrası çatısı çökerek kullanılamaz duruma geldi. İçinde çekilen çok sayıda film sahnesinden akıllarda kalan haşmetiyle Kadıköy Harem arasında yer alan görkemli binayı siluet olarak da olsa mutlaka görmenizi öneriyoruz. Bunu dilerseniz çevresinde yürüyerek, dilerseniz de önünden geçen vapurlara binerek yapabilirsiniz.

Beylerbeyi Sarayı

Anadolu yakasının güzel tarihi eserlerinden biri olan Beylerbeyi Sarayı, dönem dönem ilave köşk binalar eklenerek zenginleştirildi, Osmanlı padişahlarının yazlık olarak kullandığı bir mekan haline getirildi. Sultan II. Abdülhamid’in hayata gözlerini yumduğu yer olarak da tarihe geçen Beylerbeyi Sarayı’nın eşsiz güzellikteki bahçesinde yer alan Sarı Köşk, Ahır Köşk ve Mermer Köşk, Anadolu yakasının en önemli tarihi yapıları arasında öne çıkıyor. Harika fotoğraflar çekebileceğiniz bu keyifli sarayı pazartesi ve perşembe günleri dışında ziyaret edebilirsiniz.

Küçüksu Kasrı

Hem Küçüksu Kasrı hem de Göksu Kasrı adıyla anılan bu tarihi yapıyı Küçüksu semtinde görebilirsiniz. Göksu Deresi ile Küçüksu Deresi arasında bulunan bu güzel yapı, Sultan Abdülmecit’in talimatıyla inşa edilerek 1856 senesinde tamamlandı. Pazartesi ve perşembe günleri dışında her gün ziyarete açık olan Küçüksu Kasrı, İstanbul Boğazı boyunca keyifli bir yürüyüşe de ortam sağlayan bir konumda yer alıyor.

Anadolu Hisarı

Göksu Deresi’nin Marmara Denizi’ne kavuştuğu noktada bulunan Anadolu Hisarı, 1394 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından İstanbul Boğazı’nın en dar yerinde yaptırıldı. Rumeli Hisarı’nın karşısında yer alan Anadolu Hisarı, tarihi değeri yüksek bir şehir simgesi olarak büyük bir önem taşıyor.

Kız Kulesi

Şehrin efsanelere konu olan en ünlü yapısı olan Kız Kulesi, İstanbul Boğazı’nda, Üsküdar Salacak kıyısına yakın bir adacık üzerinde yer alıyor ve bu bölgede Bizans devrinden kalan tek eser olarak göze çarpıyor. Boğazı 360 derece görme keyfi yaşayabileceğiniz kuleye sefer yapan motorlar ile ulaşıp, kafe ve restoranında da vakit geçirebilirsiniz.

Mihrimah Sultan Camii

Üsküdar’da yer alan cami, Kanuni Sultan Süleyman’ın emri ile Mimar Sinan tarafından yapıldı. Büyük mimarın erken dönem eseri olan caminin kubbesi etrafında 3 yarım kubbe bulunuyor. Her iki minaresi de tek şerefeli çalışılmış olan Mihrimah Sultan Camii, klasik mimarinin güçlü örneklerinden biri olarak önem taşıyor.

Anadolu Yakası Gezilecek Müzeler

İstanbul Oyuncak Müzesi

Ünlü araştırmacı yazar Sunay Akın’ın sahip olduğu kişisel birikimi kullanarak İstanbul Anadolu yakasında faaliyete geçirdiği İstanbul Oyuncak Müzesi Göztepe’de, yazarın ailesine ait bir köşkte yer alıyor. Binlerce oyuncağın harika bir kurguyla teşhir edildiği müzenin keyifli bir kafeteryası ve 70 kişilik salonu mevcut. Pazartesi dışında her gün açık olan müzeyi mutlaka görmenizi öneriyoruz.

Türker İnanoğlu Vakfı Özel TÜRVAK Sinema ve Televizyon Müzesi

Türker İnanoğlu tarafından kurulan TÜRVAK Vakfı’nın bünyesinde, 2001 senesinde kurulan Sinema ve Televizyon Müzesi, Kavacık’ta yer alıyor. Arşivinde 1000’den fazla teknik ekipman, 6000’den fazla yerli film afişi ve 10.000’den fazla fotoğraf olan müze, pazartesi hariç her gün ziyarete açık.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Ünlü yazar Sait Faik Abasıyanık’ın hayatının son yıllarını geçirdiği Burgazada’daki evi günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Yazarın kişisel eşyalarıyla birlikte çok sayıda el yazmasının da görülebildiği mekan pazartesi günleri dışında her gün ziyaret edilebiliyor.

Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi

1998 senesinden beri hizmet veren ve FIVA Uluslararası Tarihi Taşıtlar Federasyonu tarafından da tanınan S.A.V Otomobil Müzesi’nde, tüm dünyadan toplanmış farklı nitelikleri ile tarihte yer bulmuş 100’ün üzerinde otomobil sergileniyor. Çengelköy’deki müze pazartesi hariç her gün açık.

Kadıköy’e Yakın Gezilecek Yerler

İstanbul Anadolu yakasının merkezi olan Kadıköy, hem tarihi dokusu hem de günümüz yaşantısına mekan olan hareketliliği ile bu yakanın en önemli ilçesi konumunda bulunuyor. Hem Avrupa yakasından hem de Anadolu yakasındaki farklı ilçelerden kolay ulaşılabilen Kadıköy, kitap kokusuna doyabileceğiniz sahafları, kumda Türk kahvesi keyfi yapabileceğiniz kafeleri, rakı-roka-balık üçlüsünün muhteşem mezelerle bir arada sunulduğu meyhaneleri, sanatın her türüne ev sahipliği yapan galeri ve atölyeleriyle uzun saatler boyunca gezmeye doyamayacağınız bir ortam sunuyor.

Bütün bunların yanı sıra Kadıköy’ün yakınında turistik olarak dikkat çeken pek çok semt ve mekan bulunuyor. Siz de Kadıköy sonrası biraz da Kadıköy’e yakın gezilecek yerlerde vakit geçirmek isterseniz aşağıdaki listemize mutlaka göz atmalısınız.

  • Bağdat Caddesi
  • Moda
  • Caddebostan
  • Bahariye Caddesi
  • Fenerbahçe Parkı
  • Kalamış
  • Özgürlük Parkı
  • Prens Adaları (Büyükada, Kınalıada, Heybeliada, Burgazada)
  • Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı

İstanbul Anadolu Yakası gezilecek yerler konusunda bilgi verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Eğer bu konu ile ilgili sorularınız varsa yorum olarak bize yazarsanız kısa sürede cevaplarız.

Yorumlar