icon

İzmir Tatil Beldeleri

Egenin incisi olarak tanımlanan uzun yıllardır birçok turiste hizmet veren İzmir milyonlarca kişi için vazgeçilmez yerlerin başında gelmektedir. Özellikle seyahat tutkunları tarafından her sene 1 numaralı tercih olan İzmir mükemmel bir seçim olacaktır. Tatil beldeleri arasında ilk sırayı kapmış olmasının en büyük sebebi denizinin mavi bayraklı oluşu ve her yere yakın mesafeli olmasından kaynaklıdır. İl içerisindeki tüm tatil beldelerinde döviz büroları başta olmak üzere yeme içme mekânları, değişik yöresel restoranlar ve dünya lezzetleri oldukça ünlüdür.

80’li Yılların Tatil Beldeleri

İzmir ilçelerinden gümüldür eski yıllarda çok rağbet gören muhteşem bir tatil beldesi olarak bilinen bir yerdi. Birçok ilçesinin gelişerek fark attığı bu ilçe kendi doğa güzelliğini fazla bozmadan hala İzmir’e gelen misafirlere tatil ortamı sunan bir yerdir. Fiyat ortalaması çok uygun olması nedeniyle özellikle memur kesim tarafından çok tercih edilen ilçelerin başında gelmektedir. İzmir ilçelerinden olan Karaburun özellikle adından sık bahsettiren ve kendi halkının çok kullandığı bir yerdir. Özellikle Mordoğan mahallesinde yer alan denize sıfır alan vazgeçilmez güzellikte olup beğenileri üzerine toplamayı her daim başarmıştır. Mordoğan ismini 70 mor çiçek çeşidinden almaktadır. Ayrıca amatör balıkçılığın çok işlek olduğu bu yerde çeşit çeşit balıklar görmeniz mümkün olur.

Bunun yanı sıra her kesime uygunluk gösteren bir ilçedir. İlçeye girdiğiniz an çiçeklerin kokusu hemen hissedeceğiniz şekilde yoğundur. Baş döndürücü güzellikteki çiçekleri gördüğün an kendinizi cennete gibi hissedebilirsiniz. Karaburun ilçesinin bir diğer özelliği 4 kola ayrılmasıdır. Kaza iskele Burgaz arkası ve Bodrum olarak ayrılmış olmasıdır. Birçok balıkçı barınaklarına ev sahipliği yapan Karaburun oldukça popüler bir yerdir. Kordon boyu insanların yürüyüş yapacağı yollar bulunur. Ayrıca dalış merkezleri ile ünlü olan Karaburun birçok tatilciye yeni deneyimler kazandıran bir ilçedir. İlk deneyimleyeceğiniz su sporları burada çok ünlüdür. Dikili ilçesine bağlı olan tatil köyleri arasında İzmir’e yaklaşık 2 saatlik uzaklıkta kalan Çandarlı mükemmel bir tatil beldesidir.

Tarihi yönünün ağır bastığı Çandarlı Amazon kadın savaşçıların M.Ö 4000’li yıllarda hâkim olduğu bir yerdir. Çok eski yıllardan itibaren daima turistlerin ilgisini çeken Çandarlı hem tatil yapmak isteyenler için hem de bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için turlara hizmet sunan yerlerin başında gelmektedir. Toplamda sayılan tüm ilçelerin kendi içerisinde bulunan özellikleri ayrıca ilgi çekmektedir.

İzmir Turizmi

Genel yapısı itibariyle kalabalık şehirlerden biri olan İzmir egenin tam ortasında olduğundan birçok tatil şehirlerine beldelerine ve köylerine yakınlık bakımından merkezi konumdadır. Sırf bu yüzden her kesimden insanın dikkatini daima çeken bir yer olma özelliği taşımaktadır. Birçok tatil köyleri arasında iklim dolayısı ile ilk sırada tercih edilen İzmir’in genel havası sıcak olsa da insanı terletmeyen bir yapıdadır. Suyun sıcaklığı orta derece ılıktır. Kesim kesim değişen su sıcaklığı bazı yerlerde soğuk olabilir. Bu tamamen denizin temiz olmasından kaynaklıdır. Ayrıca havanın yarattığı oksijen oldukça fazla olduğundan binlerce hastanın iyileşmesine vesile olmaktadır.

Bunun yanı sıra tedavi amaçlı önerilen iklim seviyesi ciddi anlamda birçok hasta kişinin şifa bulmasına destekli bir yer olduğunu da ispatlamaktadır. Tarihi geçmişi çok zengin olan İzmir her yıl binlerce turiste hizmet veren ve her kesime hitap eden ayrıcalıklarla doludur. Tıpkı Akdeniz bölgesinde Alanya nasıl ünlüyse ege bölgesinde de en ünlü şehir İzmir olmaktadır. Gecesi farklı gündüzü farklı olan İzmir yerli yabancı birçok turiste hizmet veren ve vermeye devam edecek donanımda olan bir şehirdir. Henüz yaz gelmeden bile tatil turizminin yavaş yavaş başladığı zaman diliminde yine en yoğun yerlerden biridir. Bunların dışında işletmelerinde çok iyi bir şekilde işlediği yerlerin başında gelmesinin nedeni İzmir halkının turizme yönelik her yıl içinde hızla gelişmesinden kaynaklanmaktadır.

Ayrıca şehirde çıkan zeytin ağaçları turizm sektörüne büyük katkısı dokunmuş ürünler arasında ilk sırayı çekmektedir. İnsanların memnun kaldığı bu şehirde her şeyin organik halini bulmanız mümkündür. Etrafındaki çevre köylerde mis gibi havanın tadını çıkarmanız mükemmel bir deneyim kazanmanıza sebep olacaktır. Türkiye’nin 3.cü büyük şehri olan İzmir gezilip görülmeye değer bir yerdir. Her yerini gezip görmek kısa süre için tatile çıkmış ailelere yetmeyecektir. Tatil konusunda ekonomik şartların göz önünde bulundurulması dolayısı ile memur kesimin bol miktarda tercih ettiği bir yer olmuştur.

alacati

Öne Çıkan İzmir Tatil Beldeleri ;

Özdere

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı olan Özdere, şirin bir kıyı beldesi. Aynı zamanda bakanlar kurulunca onaylanmış Menderes’in tek turizm bölgesi. Bu küçük yer, toplam 10 bin yatak kapasitesine sahip otel, motel ve pansiyonlardan oluşuyor. Tarih geçmişi de oldukça zengin.
Nüfusu (2019) : 1.488
Fiyat Politikası : Orta
En Yakın Havalimanı : İzmir Havalimanı
Sakinlik : Sakin
Bölge : Ege Bölgesi > İzmir > Özdere
İzmir’e Kaç KM : İzmir Merkeze Uzaklığı 67 KM

Sığacık

İzmir’in güneybatı bölümünde yer alan Seferihisar’ın oldukça güzel bir mahallesi. Aynı zamanda Teos antik kentine de ev sahipliği yapan Sığacık’ın denizi ve doğa güzelliği görülmeye değerdi.
Nüfusu (2019) : 3.471
Fiyat Politikası : Orta
En Yakın Havalimanı : İzmir Havalimanı
Sakinlik : Sakin
Bölge : Ege Bölgesi > İzmir > Sığacık
İzmir’e Kaç KM : İzmir Merkeze Uzaklığı 52 KM

Şakran

Özellikle 1970-1980 yıllarında birçok İzmirlinin yazlık sahibi olduğu bölge diyebiliriz. Ulaşımın şehre oldukça kolay olması, mükemmel deniz manzarası buranın başlıca tercih edilme sebebi. Bir de buranın kendi ismiyle anılan böreği dillere destan.
Nüfusu (2019) : 3.552
Fiyat Politikası : Orta
En Yakın Havalimanı : İzmir Havalimanı
Sakinlik : Sakin
Bölge : Ege Bölgesi > İzmir > Sığacık
İzmir’e Kaç KM : İzmir Merkeze Uzaklığı 83 KM

Dikili

İl merkezine uzaklığı 120 km olan Dikili, bereketli toprakları ile tanınır. Özellikle Bergama’nın sayfiye bölümü diye anılır ve oldukça fazla tercih edilen bir turizm bölgesidir. Balıkesir’e kuzey kısımdan oldukça yakındır. O bölgede yaşayan çoğu kişinin bir gençlik anısı mutlaka vardır Dikili’de…
Nüfusu (2019) : 43.806
Fiyat Politikası : Pahalı
En Yakın Havalimanı : İzmir Havalimanı
Sakinlik : Orta Sakinlikte
Bölge : Ege Bölgesi > İzmir > Dikili
İzmir’e Kaç KM : İzmir Merkeze Uzaklığı 83 KM

Ürkmez

Gümüldür ve Seferihisar arasında kalan Ürkmez, tam olarak kafa dinmelek isteyenler için mükemmel bir tatil yeri. Sahil çoğunlukla taşlıktır ama denizinin temiz olma sebebi de budur.
Nüfusu (2019) : 43.806
Fiyat Politikası : Pahalı
En Yakın Havalimanı : İzmir Havalimanı
Sakinlik : Orta Sakinlikte
Bölge : Ege Bölgesi > İzmir > Dikili
İzmir’e Kaç KM : İzmir Merkeze Uzaklığı 118 KM

Urla

İzmir’e 35 km uzaklıkta olan bu ilçe, tarihi dokusu ve evleri ile insanları kendine hayran bırakır. Yemeklerin ise oldukça lezzetli olduğunu bilmeyenler için söylemek lazım. Urla, ünlü sanatçı Tanju Okan’ın yaşadığı ve onunla özdeşleşmiş bir yerdir aynı zamanda.
Nüfusu (2019) : 67.339
Fiyat Politikası : Pahalı
En Yakın Havalimanı : İzmir Havalimanı
Sakinlik : Yazın Kalabalık
Bölge : Ege Bölgesi > İzmir > Urla
İzmir’e Kaç KM : İzmir Merkeze Uzaklığı 41 KM

Foça

İzmir’in kuzeyinde yer alan bir sahil ilçesi. Kent Antik Çağda bir İyon yerleşimi olarak ortaya çıktığında denizde yaşayan foklardan dolayı Phokaia adını almış, günümüze Foça olarak gelmiştir.
Nüfusu (2019) : 32.264
Fiyat Politikası : Çok Pahalı
En Yakın Havalimanı : İzmir Havalimanı
Sakinlik : Yazın Çok Kalabalık
Bölge : Ege Bölgesi > İzmir > Foça
İzmir’e Kaç KM : İzmir Merkeze Uzaklığı 45 KM

Eski Foça

Evleri, sokakları, restoranları kedileriyle gidenlerin gönlünü fetheden bir yerdir Eski Foça. Kimisine göre Foça denilince anlaşılması gereken yer zaten burasıdır.
Nüfusu (2019) : 12.364
Fiyat Politikası : Pahalı
En Yakın Havalimanı : İzmir Havalimanı
Sakinlik : Orta Kalabalık
Bölge : Ege Bölgesi > İzmir > Foça
İzmir’e Kaç KM : İzmir Merkeze Uzaklığı 45 KM

Alaçatı

Son yılların en gözde tatil merkezlerinden biri olan Alaçatı, Çeşme’de yer alıyor. Mavi-beyaz evler, birbirinden güzel sokakları ile herkesi büyülüyor. Özellikle rüzgar sörfü yapan sporcular da bu bölgeyi tercih ediyor.
Nüfusu (2019) : 9.745
Fiyat Politikası : Çok Pahalı
En Yakın Havalimanı : İzmir Havalimanı
Sakinlik : Yaz Aylarında Çok Kalabalık
Bölge : Ege Bölgesi > İzmir > Alaçatı
İzmir’e Kaç KM : İzmir Merkeze Uzaklığı 70 KM

Gümüldür

Özellikle 80’li yıllarda çok tercih edilen bir tatil beldesiydi Gümüldür. Devlete bağlı birçok kamp olması da memur ailelerin burada tatil yapmasını sağlamıştır.
Nüfusu (2019) : 4.200
Fiyat Politikası : Pahalı
En Yakın Havalimanı : İzmir Havalimanı
Sakinlik : Orta Kalabalık
Bölge : Ege Bölgesi > İzmir > Gümüldür
İzmir’e Kaç KM : İzmir Merkeze Uzaklığı 46 KM

Mordoğan

İzmir’in Karaburun ilçesine bağlı bir mahalle. Uzunada’nın tam karşısında yer alır. Mordoğan, özellikle Çatalkaya, Ayıbalığı kayalıkları ve plajı, Ardıç Plajı, amatör balıkçılığı ve 70 çeşit mor çiçeği ile ünlüdür
Nüfusu (2019) : 4.546
Fiyat Politikası : Orta
En Yakın Havalimanı : İzmir Havalimanı
Sakinlik : Sakin
Bölge : Ege Bölgesi > İzmir > Mordoğan
İzmir’e Kaç KM : İzmir Merkeze Uzaklığı 89 KM

Karaburun

Karaburun ilçe merkezi Kaza, İskele, Burgaz Arkası ve Bodrum olarak 4 ana kısıma ayrılmıştır. İskele kazanın balıkçı barınağının bulunduğu yerdir. Aynı zamanda da akşamları insanların yürüyüş yaptığı kordon boyudur. Dalış merkezleri ve balık lokantaları bulunur. Burgaz arkası daha çok yazlık evlerin olduğu kesimdir. Bodrum ise ilçenin en işlek plajının bulunduğu kısımdır.
Nüfusu (2019) : 10.759
Fiyat Politikası : Orta
En Yakın Havalimanı : İzmir Havalimanı
Sakinlik : Orta Sakinlikte
Bölge : Ege Bölgesi > İzmir > Karaburun
İzmir’e Kaç KM : İzmir Merkeze Uzaklığı 104 KM

Çandarlı

İzmir’e 1,5-2 saat uzaklıkta, Dikili ilçesine bağlı tatil beldesi. Çandarlı yöresinde izler M.Ö. 4000’li yıllara dek uzar. Rivayete göre Amazon kadın savaşçılar yöreye egemen olmuşlar ve Pitane (Çandarlı) başta olmak üzere birçok kıyı kenti kurmuşlar. Anlamı kadın kenti, kraliçe kenti olan “pitane” sözcüğü de buradan gelmektedir.
Nüfusu (2019) : 6.945
Fiyat Politikası : Orta
En Yakın Havalimanı : İzmir Havalimanı
Sakinlik : Orta Sakinlikte
Bölge : Ege Bölgesi > İzmir > Çandarlı
İzmir’e Kaç KM : İzmir Merkeze Uzaklığı 100 KM

Tatil Beldelerinden Akyaka

İzmir’in en sakin ve en huzurlu tatil alanlarından Özdere Menderes ilçesine bağlı tatil yeridir. Ufak ve şirin bir tatil beldesi olan Özdere oldukça ünlü ve güzel bir yerdir. Doğası ve ikliminin birleşimi oldukça hoş görüntülere davetiye çıkarır. Tarihi geçmişi oldukça zengin olan Özdere küçük ve şirin bir yer olmasına rağmen tarihin izlerini çok fazla taşıyan bir yerdir. Kısıtlı bir alana sahip olmasından ötürü oldukça sakin ve huzurlu bir yerdir. Özdere dışında Sığacık ilçesi tatil beldeleri arasında yine çok rağbet gören yerler arasında 2.ci sırayı kapmıştır.

Antik kent özelliği taşıyan Sığacık doğa harikaları ile birbirinden değişik platformlarda misafirlerine güzel bir tatil merkezi ortamı oluşturur. Görülmeye değer tarihi yapısı adeta büyüleyicidir. Sıralamalarda 3.cü sıraya hâkim olan Şakran genelde yazlıkçıların bulunduğu sessiz ve sakin tatil beldeleri arasında yer alır. Yazlık sahibi ailelerin yaz kış kullandığı şakran doğası bozulmamış bir görüntü sergilemektedir. Bozulmamış tabiat harikası Şakran İzmir’e gelen kişilerin çok ilgisini çeken yerlerden biridir. İsim olarak çok iyi bilinen ve gidilen yerlerden biri olan Dikili merkeze 120 km uzaklıkta olan bir yerdedir. Özellikle Bergama olarak ta bilinen dikili sayfiye adıyla anılan bir yerdir.

antikkent

Antik Kentlerin Şehri

Genel anlamda birçok turiste ev sahipliği yapan İzmir aynı zamanda oldukça gelişim gösteren büyükşehirlerden biridir. Kendi halkının kapsamı doğrultusunda oldukça fazla kitleye hitap eden özellikleri ortalama fiyat garantisini de beraberinde getirdiğinden çok pahalı bir şehir değildir. Alışveriş kapsamı altında birçok yerden ihtiyacınız olan eşyaları almanız mümkün olur. Egenin tatlarının hâkim olduğu Foça iyon kent olarak bilinen bir yerdir. Antik kent olarak bilinen bu yerde oldukça güzel zamanlar geçirmeniz mümkün olur. Yıl boyu turizme açık olan İzmir tüm tatil beldeleri ile ön plana çıkan yerlerden biridir. Ayrıca ürkmez ilçesini de yine unutmamak gerekir. Çünkü sakin ve sessiz bir tatil alanıdır.

Bu yüzden yetişkinlerin oldukça fazla ilgisini çeken bir yerdir. İnsanın yaşlandıkça ilgisini çok çeken alanlardan biri sessizlik ve sakinliğin tatil kapsamında sunulduğu yerlerdir. Bu yüzden birçok yetişkin kişi emekliliğe yakınlık döneminde yazlık satın almaktadır. Uygun fiyat ortalaması sunulan emlak dünyası yine İzmir’de çok gelişmiş düzeydedir. Alım satım işlemlerinin hızla artış gösterdiği turizm dünyasında en çok aranan şey yazlık evlerdir. Ayrıca eski Foça olarak bilinen Foça ilçesi sokakları kedileri değişik lezzetleri ile çok ünlü bir yer olduğundan İzmir’e gidenlerin kesinlikle gezip görmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Son yılların en çok konuşulan ve popülerliği giderek artış gösteren Alaçatı Çeşme’de yer alan mükemmel güzellikte bir yerdir. Sessizlik arayanlara sessizliği eğlenceyi arayana eğlence sunan bu yer mükemmel bir yerdir. İzmir’in en güzel sokaklarının bulunduğu Alaçatı oldukça ünlü bir yerdir. Yaz kış ayrı güzellikte olan Çeşme harikası tabiatı ve doğası ile dillere destan nitelikte bir yerdir.

Tatil Planı Yapanlara Öneriler

Bütçenize en uygun tatil seçeneklerinin çok çeşitli şekilde sunulduğu İzmir’den mutlaka mutlu ayrılacaksınız. Henüz görmediyseniz ve tatil planı yapıyorsanız ilk sırada tercih etmeniz gereken yerler arasındadır. Begonvillerle süslü Alaçatı öve öve bitirilmeyecek bir yerdir. Özellikle eskiden Rum kenti olarak bilinen Alaçatı Çeşme ciddi oranda turizme katkısı olan bir yerdir. Kendine özgü olan atmosfer ile tanışmanız her açıdan mümkündür. Özellikle tatmanız gereken damla sakızı ilin en ünlü yiyeceklerinden biridir. İli tanıtmaya gelenler bile öncelikli olarak bu ürünü keşfetmenizi söylerler. Gündüzleri plajın tadını rahatlıkla çıkaracağınız birçok tatil köyleri karşınıza çıkacaktır.

Rotanızı İzmir’e çevirdikten sonrasını düşünmenize gerek yoktur. Tatil planı yaparken en önemli şey bütçeye uygun ölçüde istenilen her yeri gezip görebilme isteğidir. İzmir’de buna izin verecek nitelikte bir şehirdir. Her kesimden insanın tatil yapmasını amaçlayan İzmir oldukça mükemmel bir çizgi oluşturur. Şehrin belediyesi oldukça yüksek performanslı çalıştığından caddeleri temiz ve düzenli görmeniz mümkündür. Yıllardır turizme olan katkısı büyük ölçüde büyüktür. Tatil deyince akla gelen ilk yerlerden biri olması sebebi bundan kaynaklıdır. Ayrıca şehrin zeytinyağı ile ünlü olması dikkat çekici diğer bir özelliktir. Kendi halkının cildi bile bu konuda oldukça güzeldir. Herkesin bildiği üzere bu sebeple İzmir insanı daha genç ve güzel görünmeye açık nitelikteki bir havada yetişir. Özellikle geçmiş yıllarda deprem etkisi ile ismini duyuran şirince ilçesi ayrı bir güzellikte olup film setlerinde bile yerini alan bir yerdir.

Tatil Köyleri Hakkında Bilgiler

Yemyeşil doğası ve mükemmel havası ile özellikle yaşlıların dikkatini çeken bir yerdir. Yöresel tatların bol miktarda sunulduğu Şirince ilçesinde muhteşem zamanlarınız olacaktır. Ailecek en rahat edeceğiniz tatil beldelerinden birisi olup piknikçilere de ayrı bir ortam sunmaktadır. İzmir’in güzellikleri anlatmakla bitmeyecek derecededir. Özellikle İzmir tatil köyleri arasında çok popüler olan şirince oldukça güzel bir köydür. El değmemiş güzellikleri istediğiniz zamanda görmeniz mümkündür.

Kısa mesafeli olan merkezi yerler oldukça kolay ulaşım unsuru ile birleştirilir. Çünkü araç kiralama konusunda oldukça fazla firma bulunmaktadır. Yani arabasız bile gitmiş olsanız oldukça uygun şartlarda araç kiralamanız mümkün olur. Ayrıca araç kiralamanın yanı sıra taksi dolmuş özelliği taşıyan minibüsler uygun ücretlerde istediğiniz yere ulaşımınızı sağlayacaktır. Sıcak ve soğuk plajlara ulaşım kolaylığı sayesinde aracınız olmadan da ulaşımınız kolaylaşacaktır.

Birçok tatil köyüne ev sahipliği yapan İzmir zengin doğası sayesinde turizm işletmelerine katkı sağlayan faktörleri de beraberinde sunmaktadır. Son olarak Bozdağ ormanlık alanların bulunduğu turizmin başlıca adresidir. Yaylaları başta olmak üzere mesire alanları ile ünlü olan Bozdağ oldukça mükemmel bir sanat eseridir. Binlerce turiste hizmet veren Bozdağ ilçesine ulaşım da oldukça kolaydır. Henüz çok bilinmemesine rağmen ürkmez ilçesi turizme açık alanlardan biridir. Denizi biraz soğuk olmasına rağmen aranılan temizlik seviyesindedir. Mavi bayraklı plaja sahip olan ürkmez yakında ilgi çekecek seviyeye ulaşacaktır. Kısaca tatil köyleri bakımından ve tatil yapabilme açısından bütçe konusunda her şeye uygunluk gösteren İzmir ilçeleriyle ünlü bir yer olarak kalmaya devam edecektir.

Yorumlar