Beğen

Sahip olduğu iklim özellikleri ve coğrafi konum ile birlikte İzmir ülkemizin en önemli tatil merkezlerinden bir tanesi. Çok sayıda ilçesi ile turizme hizmet eden bu büyük şehir her geçen dönemde daha fazla turisti kendine çekmeyi başarıyor. Seferihisar bu eylemin gerçekleşmesinde çok önemli bir yere sahip.

Nüfusu 40 bine yaklaşan Seferihisar İzmir’in kıyı bölgesinde bulunuyor. 3000 yılı aşkın süredir yerleşim yeri olarak kullanılan bu harika kentte önemli tarihi eserlerin yanı sıra muhteşem doğal yapıya ulaşmak mümkün. Doğal güzelliklerini korumayı başarmış bir noktada yaz tatilinizi geçirmek istiyorsanız bu yer Seferihisar olabilir.

Tarihi Noktaları Gezerek Tatilinize Başlayın

Seferihisar’a ulaşmak için farklı seçenekleriniz mevcut. İlk olarak İzmir’de yer alan Adnan Menderes Havalimanı’na iniş yapıp sonrasında araçlarla bu bölgeye geçiş yapabilirsiniz. Eğer tatilinizde araç yolculuğunu seviyorsanız bulunduğunuz şehirden Seferihisar’a doğru keyifli bir yolculuğa da çıkabilirsiniz. Her ne kadar kendinizi serin sulara bırakmak için can atıyor olsanız da şehrin tarihi noktalarını gezerek başlamak en doğru kararlardan bir tanesi olabilir.

Tarihi noktaları incelemek için başladığınız turun ilk durağı kesinlikle Teos Antik Kenti olmalı. M.Ö. 1000 yılında kurulmuş olan şehir günümüze kadar ulaşmayı başarmış. Şehir Akalardan Giritliler tarafından kurulmuş, sonrasında ise İyonyalıların yerleşim yeri haline gelmiştir. Şehrin içerisinde birçok farklı yapıya rastlayabilirsiniz. Dionysos Tapınağı göreceğiniz en etkileyici yapı olacak. İnşa edilen tapınak Şarap Tanrısı Olan Dionysos’a adanmış. Bu kategorideki en büyük tapınak özelliğine sahip.

Seferihisar gezinizde görmeniz gereken iki farklı tarihi eser daha bulunuyor. Bunlar günümüze daha yakın dönemde inşa edilmiş olan yapılar. Sığacık Kalesi’ni görmeden kentten evinize dönmemeniz gerekli. 16. yüzyılda inşa edilmiş olan kale her dönemde kullanılmış ancak kullanım amacı değişime uğramış. Son dönemde gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları ile birlikte tarihi bir otel haline getiriliyor. Osmanlı döneminde inşa edilmiş olan Seferihisar Ulu Camii de görmeniz gereken tarihi eserler arasında. 1996 senesinde restore edilen cami ibadet amaçlı kullanılmaya devam ediyor.

Seferihisar

Tarihi Yapılardan Sonra Sıra Masmavi Denizlerde

Şehrin tarihi konusunda yeterli bilgiye sahip olduktan sonra yüzünüzü masmavi denize çevirebilirsiniz. Bölgede denize girmek için kullanılacak olan en önemli adres Akkum Plajı. İnsanların Seferihisar’a gelmesindeki en büyük sebeplerden bir tanesi olan bu plaj muhteşem doğası ile karşımıza çıkıyor. Berrak ve masmavi bir deniz ile karşı karşıya kaldığınızda ne kadar doğru bir karar verdiğinizi anlayacaksınız.

Akkum Plajı’nın Ege’nin insanları çeken yapısını en iyi şekilde yansıttığı söylenebilir. Plajın etrafı yemyeşil bir şekilde karşınıza çıkacak. Denize girdikten sonra her arkanızı döndüğünüzde yemyeşil bir doğa ile karşı karşıya kalmaz vücudunuza huzur pompalanmasına sebep olabilir. Kesinlikle doğru yerde olduğunuzu anlamanız hiç uzun sürmeyecek.

Plaj doğal yapısını korurken gelen ziyaretçilere de kaliteli bir hizmet sunuyor. Plaja giriş ücretli ancak ücret son derece makul düzeyde. Ücreti verdiğinizde plajda yer alan sosyal tesisleri de kullanma şansını elde ediyorsunuz. Böylece şezlong, şemsiye ve duş ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Hiçbir ücret ödemeden denize girebileceğiniz kısımlar da mevcut.

Taptaze Meyveler Sizi Bekliyor

Denizde enerjinizi attıktan sonra gezintiye çıkıp Seferihisar Pazarı’nı ziyaret edebilirsiniz. Tamamı Seferihisar içerisinde yetiştirilmiş olan meyve ve sebzeler bu alanda satışa çıkıyor. Daha önce görmediğiniz ürünleri bu pazarda görmeniz mümkün. Tatiliniziniz vücuda huzurun yanında vitamin de getirmesini istiyorsanız buradaki taze ürünleri uygun fiyatlarlar satın alabilirsiniz. Yapacağınız ziyaretlerden pişman olmayacağınızı garanti ediyoruz.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri