Beğen

Muğla konumu itibariyle birçok farklı plaja ev sahipliği yapıyor. İztuzu Plajı da sizin için yalnızca bunlardan bir tanesi olabilir. Ancak plajın sahip olduğu özellikler sıradan bir plaj gözüyle bakılmasını imkânsız hale getiriyor. Konumu itibariyle dünyada eşi benzeri zor bulunan plaj aynı zamanda deniz kaplumbağaları için de önemli bir yuva.

Ortaca ilçesi ve Dalyan beldesi yakınlarında bulunan plaj tatlı su ile tuzlu arasında yer alıyor. Bu özelliği dünyadaki diğer plajlardan keskin bir biçimde ayrılmasına sebep olmakta. 4,5 kilometre uzunluğunda olan ve Akdeniz’e kıyısı bulunan bu plaj Muğla’ya giden herkes tarafından görülmesi gereken adreslerden bir tanesi.

Binlerce Yıllık Destansı Tarih

Antik çağlara bakıldığında İztuzu ya da farklı bir kumsal şeritten bahsetmek mümkün değildi. İztuzu Plajı’nın şuan ki konumundan 4 kilometre kadar daha içeride olan Kaunos o dönemde bir liman kent olarak kullanılmaktaydı. Dalaman Çayı’nın antik çağlarda Ortaca ve Dalyan’dan akıyor olması antik kentin önünün kapanmasına sebep olurken İztuzu Plajı’nın da oluşmasına sebep oldu. Hala İztuzu Plajı Dalaman Çayı’ndan taşınan çakıl ve kumlarla doludur.

M.Ö. 226 ve 227 yıllarında bölgede çok büyük bir deprem yaşanırken bu deprem Anadolu’nun Güneybatı kısmını adeta yerle bir etmiştir. Aynı zamanda Dalaman Çayı’nın yatağını da değiştirmiş ve İztuzu Plajı’nın oluşmasını sağlamıştır. Böylesine özel bir doğa olayı sayesinde oluşan plaj bu özellikleri ile dünyada tektir.

Kaplumbağaların Muhteşem Yaşamına Konuk Olun

Ülkemizin birçok plajında deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanlarını görmek mümkün. Maalesef hala herhangi bir koruma altına alınamamış olan yumurtlama alanları bulunuyor. İztuzu Plajı ise kaplumbağaların kendisini en özel hissedeceği alanlardan bir tanesi. Plajdaki kuralların tamamı kaplumbağaların zarar görmemesi için belirlenmiş durumda.

İztuzu Plajı

1988 senesinden itibaren plaja akşam 20:00 ile sabah 08:00 arasında giriş yapmak yasak. Bunun yanı sıra yumurtlama alanları net bir şekilde belirlenmiş ve insanların girişine kapalı alanlar. Gece saatlerinde kumsalın çevresinde gürültü yapmak ya da plaja ışık tutmak dahi yasak. Bunların yanı sıra yaralı kaplumbağaların tedavi edilebilmesi için özel alanlar da yer alıyor. Bütün bunlar düşünüldüğünde kaplumbağalar için daha iyi bir alan hayal etmek pek mümkün değil.

Beklentilerinizi Karşılayacak 3 Farklı Bölge

İztuzu Plajı’nı üç farklı bölgeye ayırmak mümkün. Her bölgenin kendine has özellikleri yer alıyor. Plajın karayolu ulaşımı ile ulaşım sağlanabilen doğu tarafı en çok tercih edilen kısmı. İztuzu Plajı dendiğinde akla her zaman bu kısım geliyor. Bu kısımda bulunan tesisten rahatlıkla ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve plajda muhteşem vakit geçirebilirsiniz.

Kumsalın batı yakası ise yalnızca tekne ile ulaşım için mümkün. Ancak tercihiniz rahatlıkla bu kısım da olabilir. Burada da oldukça gelişmiş bir tesis yer alıyor ve düzenli olarak gerçekleşen tekne seferleri ile ulaşım mümkün. Plajın bu kısmı ayrı olarak Dalyanağzı Plajı olarak isimlendirilmekte.

İki bölgenin ortasında ise daha el değmemiş ve doğal bir alan var. Bu alandan da denize girmeniz mümkün. Ancak ulaşım için biraz yürümeniz gerekli. Tatilinizde tamamen huzur arıyorsanız bu bölgeyi de tercih edebilirsiniz. Bu bölgede tesis bulunmuyor ve son derece doğal bir plaj sunulmuş.

Dalgalı Denizde Eğlenceli Bir Gün Geçirin

Denizinin biraz dalgalı olduğunu hemen söylememiz gerekli. Ancak çok derinleşen bir deniz yapısı olmadığından bu dalgalar denizi daha eğlenceli bir hale getiriyor. Sığ ve dalgasız denizlerde yüzmeyi keyifli buluyor olsanız da bu adresin eğlenceli olduğunu da kabul edeceksiniz. Farklı bir deneyim için bu harika adresi tercih edebilirsiniz.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri