Kille Koyu

Gez gez bir türlü bitmek bilmeyen koyların arasında , Kille koyu gerçekten önemli bir yere sahip. Zaten Dalaman ve Göcek civarında yer almakta olan, keşfedilmeyi bekleyen, çam kokusunun eşlik ettiği patikalarda denize girilecek o kadar fazla koy mevcut ki; Kille koyu da onlardan yalnızca bir tanesi. Ve en güzellerinden bir tanesi demek de hiç yanlış olmayacaktır… Bu arada belirtmek gerekir ki, bazı koylara ne yazık ki araba ile ulaşım bile bulunmamakta.

Giriş

Bahsi geçen bu koylara yalnızca tekne turları ile ya da trekking yolu ile ulaşım sağlamak mümkün oluyor. Ancak Kille koyuise araba ile ulaşım sağlayabileceğiniz bir koy olarak Muğla’nın Dalaman ilçesinde yerini alıyor. Bunun yanı sıra, gerçekten de çok büyük bir koy. Ayrıca denize girebileceğiniz bir çok noktası da mevcut. Koyun arkasında ova, devamında ise çam ağaçlarının kaplamakta olduğu harika bir orman yükselmekte. Koy boyunca ilerlediğiniz zaman, çam ağaçlarının gölgesinde mola vererek, denize girebilmeniz oldukça kolay… Plajın kıyısı toprak olduğundan dolayı girişte ilk başta su gözünüze biraz bulanık görünebilir fakat denize açıldığınız zaman su da berraklaşıyor ve fazlasıyla güzelleşiyor.

Kıyıda, kayaların hemen arasında bir su kaynağı yerini almaktadır. Burada tatlı su ikmali yapmakta olan; bunun yanıra taze ekmek satan ve oldukça güzel bir restoranın hizmeti verilmekte olan bir tesis bulunmakta. Kille koyu sahilinde bir plaj yer almaktadır ve plajın hemen arkasından yükselen çamların gölgesinde bir kilise kalıntısı bulacaktır karaya çıkan tatilciler. Plajı biraz çakıllı ve sörf için fazlasıyla uygun bir yer olan Kille Koyu’na araba ile ulaşım da yukarıda bahsettiğimiz gibi mevcut. Bu koy aynı zamanda, bilhassa da hafta sonları, Dalaman yerlilerinin piknik yapmak ve denize girerek keyif sürmek için sıklıkla gelmekte oldukları bir koy. Göcek ve Dalaman yolunun 13. kilometresinden sonra sola sapan bir toprak yol göreceksiniz; bu yolun yaklaşık yedi – sekiz kilometre sonrasında ise sizi Kille Koyu’nun muhteşem manzarası karşılayacaktır…

Görseller

Kille Koyu 1

 

Kille Koyu

Kille Koyu 2

 

Kille Koyu

Kille Koyu 3

 

Kille Koyu


 

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler