icon
Yükleniyor..

Köyceğiz Tatil ve Gezilecek Yerler

Köyceğiz Muğla ilimizin 13 ilçesinden bir tanesidir. 36.000 nüfusun yaşadığı bir ilçedir. Olsun büyük bir bölümü tarım hayvancılık ve aynı zamanda turizm faaliyetlerini getirmektedir. İklimi ve coğrafi yapısının elverişli imkânları sayesinde tarım oldukça gelişmiştir. İklimsel olarak Rize ilimizden sonra en yüksek yağmur alma oranı bu ilçemize aittir. Kış mevsiminde yağmurun üç ay boyunca sürdüğü görülmektedir. Yağmurum bu kadar fazla düşmesi ülkede tarımın gelişmesini sağlamıştır. Birden fazla hasat yapılabilen çiftçilere bir geçim kaynağıdır. İlçe sakinleri kıyı bölgede tamamen ilçenin iç kısımlarında büyük tarlalar ve bostanlar bulunmaktadır. Yarın hayvancılığın yanında Ege bölgemizin bir kıyı ilçesi olan Köyceğiz’de turizm önemli bir faaliyettir.

Köyceğiz

Ege denizinin Akdeniz ile birleştiği noktada bulunan Muğla ilinde yer alan Köyceğiz Muğla Fethiye karayolunun 60. kilometresinde yer almaktadır. Coğrafi konumu nedeniyle harika koylara sahip ve aynı zamanda doğası ile etkileyici bir ilçedir. Ankara’dan, İzmir’den, İstanbul’dan rahatlıkla oluşturabilecek bir konuda. Aynı zamanda Ankara ve İstanbul’dan hava yolu ile yaklaşık 1,5 saatte Köyceğiz’e ulaşmak mümkündür. İzmir’den ise kara yolu ile 3,5 saatte ulaşım gerçekleşiyor. Hava yolu tercih etmeyenler için ise Ankara’dan 9 saat İstanbul’dan ise yaklaşık 12 saat süren bir yolculuk sonrasında Muğla’nın bu güzel gecesini ulaşmak mümkündür.
Doğası, plajları, kaplıcası, yaylası kalıntıları ve boyları ile gezmek için ideal bir Türkiye gidiyoruz. Ege denizinin kıyısında şahane bir koya sahiptir. Aynı zamanda tarihi kalıntılarıyla Milat’tan önce 3000 yıllara dayanan büyük bir eserdir. Türkiye olması nedeniyle de yerli ve yabancı turistler tarafından yaz aylarında hem tatil hem de gezi amaçlı olarak ziyaret edilir.

Köyceğiz Tarihi

Köyceğiz tarihi Milat’tan önce 3400 yılına kadar uzanmaktadır. Kayralılar Köyceğiz’de yaşayan ilk topluluktur. Ardından sırasıyla belirtmek gerekirse İskitler, Asurlular, İyonyalılar, Dorlar, akalar, Persler, Helenler, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlı imparatorluğu Köyceğiz’de hüküm sürmüştür. Tarihinin bu kadar eskiye dayanması ve bu kadar çok imparatorluğun yaşaması nedeniyle tarihsel açıdan çok zengindir. Binlerce yıl öncesine dayanan bu tarihsel yapı İngiliz arkeolog tarafından ortaya çıkarılmıştır. Yunanlıların koliler kuruldu Milat’tan önce 2000’lerde kalıyorlar ve Yunanlar arasında bağlantı kurulmuştur. Aynı zamanda Köyceğiz Gölü’nün Akdeniz ile birleştiği Kaunos şehri liman yoluyla Kayralıların önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir.

Osman imparatorluğu döneminde ise Kurtuluş Savaşı’nda Kuvayı milliyenin bir parçası haline gelmiş ve yorgun savunmasında rol almıştır. Köyün adı bir rivayete göre ovada kurulama olan şehri su basmasından dolayı gerçekleşmiştir. Art arda gelen birkaç evi gören insanlar bütün şehri bakmış şehir kıyıda bir ki bir şehir kalmış şeklinde adlandırmıştır. Köyceğiz adının da buradan geldiği söylenmektedir. Halen günü altında butik bir şehir olduğu da rivayete göre düşünülmektedir.

Köyceğiz
Köyceğiz Sahil

Köyceğiz’e Nasıl Gidilir?

Köyceğiz Muğla Dalaman Havalimanı’na 27 km mesafede bulunmaktadır. Ulaşım için tercih nedeni havalimanı ise İstanbul’dan iki saatlik bir uçuş ile, Ankara’dan 1,5 saatlik bir uçuş ile Muğla Dalaman Havalimanı’na ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda İzmir’den gelecekler için kara yolu tercih edilmelidir. Yaklaşık 3,5 saatte 271 km mesafede İzmir’den Köyceğiz’e ulaşılabilir.
Hava yolu ile yolculuk yapmak istemeyenler için ise İstanbul’dan yaklaşık 12 saatte, Ankara’dan ise 9 saat yolculuk sonrası Köyceğiz’e ulaşılır. İstanbul Köyceğiz arası 800 km’dir. Muğla Köyceğiz arası ise 55km ve yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuk gerektirir.

Köyceğiz’de Görülecek Yerler

Köyceğiz’in tarihi çok eskiye dayanması nedeniyle ismi bile bir efsaneye dayanmıştır. Efsaneye göre bir ova üzerinde kurulu bir ilçeymiş. Doğal felaketi izlemeye gelenler baktıkları manzara için bu şehir batmış demişler Köyceğiz gölünde batan şehir nedeniyle kalan kısmı Köyceğiz denmiştir. Bu sebeple de hala öngörün altında bir batık şehir olduğuna inanılmaktadır. Göl ve gölün etrafında birçok tarihi eser ziyaretçilerini beklemektedir. Milat’tan önce 4000 yıllara dayanan bir tarihe sahip olması nedeniyle tamamıyla tarih kokulu şirin bir ilçemizdir. Muğla ilimizin tarihi açıdan görülmesi gereken yerinden biridir.

Kaunos Antik Kenti:

Kaunos antik kenti Köyceğiz’de bulunur. Dalyan üzerinden tekneyle 10 dakikalık 1 yolculuk beni sevilen artıkken aynı zamanda döneminin önemli bir liman kentidir. Alüvyonlarla dolması nedeni ile liman özelliği kaybolmuştur. Liman özelliğinin kaybolmasına rağmen antik kent olarak görülmesi gereken yerlerin başındadır.
Sultaniye Kaplıcası: sultaniye kaplıcası ikinci tarafında yer alan şifa dağıttığı bilinen kapıcılardan biridir. Kalsiyum, Claus, radon ve sufat içerdiği bilinmektedir. 39° olarak sabit kalan suyun içeresinde zengin mineraller bulunmaktadır. Siyatik ve kadın hastalıkları başta gelmek üzere birçok rahatsızlığa şifa dağıttığı bilinmektedir. Aynı zamanda 2000 yıldır bu kaplıcanın var olduğu söylenmektedir.

Köyceğiz Ekincik:

Ekincik Köyceğiz’in 30 km uzaklığında bulunan harika bir koya sahip bir köydür. Zeytin ve çam ağaçlarının içinde bulunduğu şirin köyde gezerken kendinizi cennette hissedeceksiniz. Hatta o kadar huzur bulacaksınız ki bir sonra tatili uzatmayı bile karar verebilir. Ulaşım içimizde bu köyden yönden kalkan tekneler ile ulaşılabilir.

Köyceğiz Yuvarlakçay: yuvarlak çay soğuk suyu ile ünlü bir doğal güzelliktir. En sıcak hava bir tabirle gidildiğinde çayın ferini sizi ferahlatacak. Sakin ve huzurlu bir gün geçirmek için sen Sandras Dağı’nın karşılığının aktığı bu çaya gitmek gerekir.

Köyceğiz Yuvarlakçay :

İsmini suyunun yuvarlanarak akmasından alır Yuvarlakçay. Hikayesi ise şöyledir; Yuvarlakçay, Güney Ege’nin gölüyle ünlü Köyceğiz ilçesine bağlı Beyobası beldesi ve yöredeki pek çok köyü besleyen nehrin adı. Bundan 200 yıl kadar önce, Çiçek Baba Dağı’nın kalbinden Köyceğiz Gölü’ne akan nehir kurur… Yeraltına çekilen nehir, bu sudan beslenen yöre insanını yedi yıl boyunca kuraklık ve fakirlikle terbiye eder.

Günler böylece akıp giderken, yer altından çıkması için topların patlatıldığı ‘Topgözü’nden  yeryüzüne çıkarak kendini gösteren sular şırıl şırıl akmaya başlar; beklemekten yorgun düşen halkın canına can katar. Bereket saçarak yuvarlana yuvarlana Köyceğiz Gölü’ne ulaşan sular, burada “Yuvarlakçay“adını alır.

Ölemez Dağı :

Eteklerinde Sultaniye Kaplıcalarının yer aldığı Ölemez Dağı’nın zirvesinden Köyceğiz gölü, Köyceğiz, Kaunos antik kenti ve Dalyan kanallarına kadar oldukça geniş bir alan kuş bakışı olarak görülebilmekte. Köyceğiz ziyaretinizde Ölemez Dağı’nın doruklarına çıkıp, sevdiklerinizle bu etkileyici manzaraya yakından şahitlik edebilirsiniz.

Köyceğiz Gölü:

köyün adını veren bu tektonik göl Dalaman çayından gelen alüvyonların körfezin önünü doldurması ile oluşmuştur. Türkiye’nin en büyük alabalık çiftliğine sahip olan bu göldür. Nam nam çayı, Kargacık çayı, yuvarlak çay bu gölü besleyen kaynaklardır. Görsel bir sorun halinde ormanlık alan içeresinde Köyceğiz’e gittiğimiz zaman bugün sizi huzuruyla karşılar.
Gökçe Uğur Göleti ve ölemez dağı Köyceğiz Gölü’nün etrafında bulunan görülmesi gereken güzellikler arkasındadır. Kaplıcaları ile şifa bulmak, tarihi güzellikleriyle keyif almak, oyunda uzun saatler denize girmek ve dağlarından huzur bulmak için köydeyiz sakin sessiz bir tercihtir.

Doğası ve tarihi bundan önemli bir yere sahip Köyceğiz’i gezerken Ekincik koyu, tertemiz suyu ile ve manzarasıyla dikkatinizi çekecektir. Özellikle yatçıların en uğrak huylarından bir tanesidir. Öte yandan tarihi antik kenti, tiyatro, kilise, hamam ve tapınak kırıntıları misafirlerini beklemektedir. Tarih severler içinde görülmesi gereken yerlerin başındadır. Aynı zamanda yukarıda bahsettiğimiz gibi Sultaniye kaplıcaları şifa dağıttığı bilinen ve içeriğinde bulunan sülfat ve kalsiyum ile adını duyurmuş bir kaplıcadır. Tertemiz suyu ve eşsiz doğasıyla köydeyim Ege denizinin en bakir kalmış yerlerinden biridir.

Köyceğiz Nerede Kalınır?

Muğla ’nın bu güzel ilçesinde konaklama açısından pek çok imkân bulunmaktadır. Kaunos otel, Panorama plaza, Özay otel gibi birçok otelin yanı sıra ufak pansiyonlardan sizlere konaklama hizmeti verecektir. Konaklama açısından her bütçeye uygun olarak konaklama teşvikleri mevcuttur. Fakat özellikle yaz aylarında gelecekler için önceden rezervasyon yaptırmaları gerekir
.
Yerli ve yabancı birçok turisti misafir eden Köyceğiz özellikle temmuz ve ağustos aylarında oldukça yoğundur. Fiyat olarak ise konaklamada her türlü bütçeye uygun çeşitler mevcuttur. Çok uygun fiyatlara pansiyonda kalmak da mümkündür. 

Enuygun.com Köyceğiz Otelleri sayfasını ziyaret ederek konaklayacak bir çok otel, villa, bungalov evleri inceleyebilirsiniz.

Yorumlar