Marmaris'de Tatil

Tatil her insanın yıl içinde belirli dönem aralıklarında ihtiyaç duyduğu zaman dilimidir. Böyle bir zaman diliminde kafasını rahatlatacak sakin ve huzurlu durabileceği bir alan tercih etmek ister. Bu alanların en uygun fiyat ortalamasına sahip güzel ve lüks tatil mekânlarının başında gelen Marmaris tatil konusunda isteklere tam anlamıyla cevap veren nitelikte bir yerdir. Hem yeşil doğası hem denizin temiz oluşu yıllardır yerli ve yabancı turistlerin gözdesi halindedir.

Marmaris ile 4 Mevsim Tatil

Yılın her zamanı bir başka güzel olan Marmaris’te genel anlamda hava durumu kış ve sonbahar mevsimlerinde bile ılık şekilde seyir eder. Yaz mevsimi bunaltmayan bir sıcağı olan Marmaris’in kış sezonunda da ılık bir havaya sahip olması yılın her döneminde tatilciler için ilk sırayı kapmasını sağlar. Ayrıca merkeze olan yakınlığı ve merkezdeki cafe restoran gibi yerlerin yanı sıra döviz bürolarının ya da hastanelerin yakın olması tercih sebeplerindendir. Yakın mesafelerin göze çarptığı Marmaris tatil köyleri bütçeye her dönemde uygun fiyat ortalaması sunan tatil beldeleridir. Her ilçenin ayrı bir güzelliği ve özelliği vardır.

Marmaris’te en çok göze çarpan marinaların görüntüsü tarihi bir yerdir. Osmanlı dönemi 16. Yüzyılda yapılan tepelik alanda birçok tarihi izlere yer verilmiştir. Tarihi kent merkezi adı ile geçen bu yer Marmaris’e gelen her insanın dikkatini en çok çeken yerlerin başında gelmektedir. Ayrıca arkeoloji müzesi ve kentin büyük çarşısı yine en çok göze çarpan ve dikkat çekici özellikler barındıran yerlerden biri olmaktadır.

Marmaris’te ilk sırada gelen uzun yalı plajı yılın her döneminde kullanıma açık özelliği sayesinde tatilcilerin ilk tercih ettiği plajdır. Plajın düzenli olması ve etrafında birçok yere ulaşım kolaylığı sebebiyle herkes tarafından beğenilen bir yerdir. Plajın yeri siteler ve armut alan ilçesinin kapsamındadır. Bu iki yerin yakınlığı ayrıca tercih sebebi olmaktadır. Bunların dışında yeme içme mekânlarının yakın oluşu ve yabancı turistler için döviz merkezlerinin yakın olması yine tercih nedenleri arasındadır.

Marmaris Gezilecek Yerler

Marmaris’i keşfetmek, güzellikleri görmek için 1 haftalık bir tatil yetmeyecektir. Marmaris’e bu nedenle tekrar tekrar geleceğinizi düşünüyoruz. Ayrıca, Marmaris’i tek başına gezip görmek ve saklı güzellikleri keşfetmek için en iyi yollardan birisi olarak Marmaris günlük turlara katılmanızı tavsiye ediyoruz.

Marmaris kent merkezi

Marmaris’in merkezi, sahildeki popüler buluşma noktası olan Atatürk heykelinin doğu tarafında Tarihi Kent Merkezi, Marmaris Rıhtım ve Limanı ve Marmaris Netsel Marina, batı tarafında ise sahil şeridi ve plaj bölgesi olan Marmaris Halk Plajı, Uzunyalı Plajı ve yürüyüş yolları, konaklama merkezleri Siteler ve Armutalan bölgeleri olarak adlandırılabilir.

Marmaris Tarihi Kent Merkezi

Marmaris merkezinin Marmaris Kalesi, Marmaris Rıhtımı ve Marmaris Marina ile çevrilmiş bölümü “Tarihi Kent Merkezi” olarak adlandırılmakta. Marmaris gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda. Marmaris Kalesi’nin de bulunduğu tepelik alanda Osmanlı döneminde ait 16’ncı yüzyıldan kalma tarihi yapılar mevcut.

Marmaris Rıhtımı ve Netsel Marina

Atatürk heykelinin doğu tarafında sahil boyu Kordon ve Barbaros caddeleri ile çevrili Marmaris Rıhtım ve Limanı, kafeleri, barları, pubları, restoranları, butik mağazaları ve yürüyüş yolları ile gündüz ve gece cıvıl cıvıl dolu olup, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramakta.

Marmaris’in en popüler marinası konumunda olan ve Marmaris’in en merkezi ve popüler noktasında yer alan Netsel Marina, Marmaris’in aynı zamanda en popüler gezi, yeme içme ve alışveriş yerlerinden birisi. Marmaris sahili ve Barlar Sokağı’nın istikametinde yer alan Netsel Marina’da marka giyim mağazaları, yatçılık ve yelken malzemeleri satan dükkanlar, restoran ve cafeler bulunmakta.

Marmaris ve Yakın Ulaşım

Genel anlamda kalabalık ortamlardan hoşlanmayan ve sakinliği ulaşım kolaylıkları ve yakın yerler ile birleştirmek isteyen kişiler için içmeler çok uygun tercih olacaktır. Çünkü içmeler hem sahil bakımından sakin hem de yaş ortalaması yüksek kitlelere hizmet veren yapıda yapılmıştır. Kentin genel kapsamında yer alan Marmaris tatil köyleri her yaşa ve her kitleye uygun fiyat ortalaması sunmaktadır. Ayrıca aranılan birçok özelliği de içinde barındırması nedeniyle oldukça popüler tatil yerlerinin başında gelmektedir. Yaz dönemi yaklaşırken ilkbahar aylarında başlayan hastalıklara davetiye çıkaran hava durumu Marmaris’te tam tersi ılıman seyredir. Böylece ilkbahar mevsimlerinde de gidilip tatil yapılan yer olma özelliğini barındırır.

Yaklaşık 50 kilometre yakınlıkta birçok beldeye sahip olan Marmaris’te Hisar önü Orhaniye Selimiye boz burun ve Akyaka başta olmak üzere birçok beldeye gidip gezebilirsiniz. Yakınlık nedeniyle güzel tatil zamanını dolu dolu geçirebileceğiniz yer olan Marmaris oldukça mükemmel bir seçim olacaktır.

Gençler için renkli mekânlara yer veren Marmaris yetişkinler içinse sakin ve mükemmel ortamı aynı anda sunmaktadır. Her belde içerisinde bulunan poliklinik döviz büroları ve araba kiralama acenteleri bulunur. Ayrıca şezlong yeme içme merkezleri yan yana olup kısa mesafeler içerisinde yer almaktadır. Otellerin dışında kamp yapmak isteyenler için camping merkezleri oldukça ünlü ve birçok kesimin sene içerinde kullandığı yeşil alanlar bulunur. Kısaca Marmaris tatil seçimi için en güzel tercihlerden biri olarak anket tercihlerinin başını çeken bir yerdir.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler