Beğen

Bilindiği üzere bizlerin ülkesi tatil yapmak için muhteşem bir coğrafyaya sahip cennet gibi bir ülke, bununla birlikte yılda birçok turist almakta ve özellikle belli başlı yerler bu turistler için oldukça çekici olmaktadır.

Muğla Gezilecek Yerler

Bunlardan ilk olarak Muğla şehrini örnek olarak verebiliriz, Ege bölgesinde yer alması ve bulunduğu coğrafi konum sebebiyle oldukça fazla bir şekilde güzel olan bu şehir, Türkiye’nin cennet şehirlerinden olmakla birlikte özellikle emeklilikte yaşanmak istenen yerlerin ilk başında yer almaktadır. İlk çağlardan itibaren oldukça zengin kültüre sahip olan bu şehir birçok tarihi yapıyı da içinde bulundurmaktadır ve bunlar günümüze kadar ulaşmış ve bizlerin gözler önüne serilmiştir.

Muğla Müzesi

Muğla şehrinin tam olarak merkezinde yer alan bu müze, sizleri tam olarak ilk çağlara götüren müze olmaktadır çünkü içerisinde sergilenen bütün yapılar ve eşyalar ilk çağlardan olmakla birlikte oldukça sanatsal bir yapı içerisinde bulunmaktadır. İçerisinde birbirinden fazla bulunan birçok heykel ve yapılardan dolayı oldukça geniş olan bu müze eski ve kullanılmayan bir ceza evinin üzerine kurulmuş, tam olarak tarihi doku ile bir bütün oluşturmuştur. Sanat galerisi kısmı da bulunan müzede birçok resim de sergilenmektedir fakat bizler özellikle bu müzede yer alan heykellerden oldukça fazla etkileneceğinizden eminiz ve bu yüzden gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Muğla Müzesi hakkında daha fazla bilgi > https://www.yerelnet.org.tr/il/mugla/mugla-muzesi/

Kurşunlu Camii

Muğla, denince ilk akla gelen yerlerden bir tanesi de hiç şüphesiz Muğla şehrinin merkez içerisinde yer alan Muğla Kurşunlu Camii yapısı olmaktadır, bu yapı 15.yüzyılda Osmanlı devleti tarafından Muğla şehrinin fethedilmesinden sonra yapılmış olmakla birlikte oldukça güzel bir mimari yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Dönemin ünlü mimarı tarafından yapılan bu camii oldukça iyi bir şekilde dizayn edilmiş ve içerisinde yer alan altın tarzı işlemeler ile de oldukça fazla bir şekilde göze çarpmaktadır. Dış yapısı ile de uzaktan bile oldukça güzel bir görünüme sahip olan camii, dış mimari konusunda birçok camii yapılarına da örnek olmuş bulunmakta, bu yüzden mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Ula Göleti

Muğla, şehrinin Ula ilçesinde yer alan oldukça güzel bir doğa harikası olan Ula Göleti, tam olarak doğaseverler için bir yer olmakla birlikte, sizlere muhteşem kamplarında kapılarını aralamaktadır. Yakın bir zamanda tekrar restore edilmiş ve muhteşem bir tabiat parkı halini almıştır, bu şekilde de birçok turisti kendine çekmektedir. Özellikle hafta sonu kaçamağını seven aileler ve kişiler için oldukça uygun olan ve rahatlıkla dinlenebileceğiniz bir yer olan Ula Göleti, sizlere oldukça güzel vakitlerin ve birbirinden eşsiz maceraların kapılarını aralamaktadır, bu yüzden eğer yolunuz Muğla şehrine düşerse uğramanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz, oldukça memnun kalacaksınız.

Yılanlı Dağ

Muğla Gezilecek Yerler, denince akla ilk gelen ve özellikle kayakçılar tarafından oldukça fazla bir şekilde sevilen Yılanlı Dağ kayak merkezi yer almaktadır, bu kayak merkezi hem tatil hem de kayak severler için birebir bir yer olmaktadır ve muhteşem bir kış tatiline sizleri davet etmektedir. Türkiye’nin en güzel kayak merkezlerinden bir tanesi olan Yılanlı Dağ, yılda birçok misafirini ağırlamaktadır ve bu şekilde oldukça meşhur kayak merkezlerinin arasında yer almaktadır. Hem doğa sever hem de asla kış tatilinden vazgeçmeyen kişiler için oldukça uygun bir kayak merkezi olan Yılanlı Dağ’a özellikle ocak ayında uğramalısınız ve güzel bir kış tatilinizi geçirmelisiniz.

Saat Kulesi

Muğla Gezilecek Yerler, nerelerdir diye düşünüyorsanız ve yolunuzun hangi yerlerden geçmesine karar veremediyseniz sizlere bu konu ile ilgili muhteşem bir önerimiz var ve emin olun ki memnun kalacaksınız. Muğla Saat Kulesi, bu yerlerden bir tanesi daha oldukça eski bir saat kulesi olan bu yapı yine Osmanlı zamanında yapılmış olan tarihi yapılardan bir tanesi olarak yer almakta ve gerçekten görünmeye değer bir yapı olmaktadır. Şehrin tam olarak merkezine yapılan bu saat kulesi, Muğla şehri tarafından oldukça uzun yıllar boyunca kullanılmış ve şehrin en eski dönemlerini canlandırmaktadır. Bu yüzden Muğla şehrinden bu yapıyı görmeden sakın ayrılmayın, tarihe kısaca bir adım atın.

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu yaklaşık 10 küsür sene önce bir çoban tarafından keşfediyor ve bölgenin en güzel doğal yeri özelliğini taşıyor. Belediye’den işletme iznini aldıktan sonra içeride ufak bir restoran yaptırıp kanyonu müşterileri için hizmete açıyor. Kanyonun ucu bucağı yok. Buraya kimi 20 kilometre diyor kimi 30 kilometre. Bu uzunluğu sebebiyle Türkiye’nin en uzun kanyonu olma özelliğini taşıyor. Saklıkent Kanyonu hakkında pek çok bilgi sitemizde mevcut.

Dalaman Çayı

Doğal kireç taşlarından dolayı berrak bir görüntüye sahip olan Dalaman çayı turkuaz görüntüsüyle görenleri adeta büyülüyor. Kocaş dağından akan Dalaman Çayı, Marmaris ve Fethiye arasında yer alıyor. Yaklaşık 230 kilometre uzunluğunda olup Ortaca ilinin 10 kilometre güneyinden denize dökülüyor. Mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Uyku Vadisi

Uyku Vadisi, ülkemize doğal park ilan edilerek turizme kazandırılmıştır. Doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin için favori listesinde yer alıyor. Bünyesinde yürüyüş yolları ve dinlenme alanları barındırıyor. Ayrıca yine içerisinde yer alan Şelalenin çıkardığı ses insana huzur vermektedir. Şelale yakınında bulunan hamaklara uzanabilir, yüzme havuzunda olan Ördek ve Kaplumbağa gibi canlıları besleyebilirsiniz.

Turgut Şelalesi

Marmaris bölgesinde yer alan Turgut Şelalesi, hafta sonunu değerlendirmek isteyenler için tercih edilen yerler arasındadır. Yaklaşık 6 metre yükseklikten akan Turgut Şelalesi, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turist akımına uğruyor. Doğa yürüyüşü sevenler için ideal bir ortam olduğunu bildirmek, bölgede Cip safari turlarının popüler olduğunu hatırlatmak isteriz.

Yuvarlakçay

Yuvarlakçay bölgede en çok tercih edilen yerler arasındadır. Sabah kahvaltınızı ayaklarınızı akan dere içerisinde serinleterek yapabilirsiniz. Biz gittik ve çok beğendik. Sizlerinde Yuvarlakçayı favori listenize eklemenizi şiddetle öneriyoruz. Bölgede iki-üç ayrı restoran bulunuyor. Her birini farklı konseptler halinde birbirinden bağımsızdır. Ücretsiz olarak salıncaklardan faydalanabilirsiniz.

Azmak Nehri

Akyaka’nın doğu bölgesinden başlayan Azmak nehri yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda ve bazı kesimlerde 10 metre derinliğe ulaşabiliyor. Muğla’da en çok ziyaret edilen yerler arasında yer alan Azmak nehri çevresinde yer alan işletmelerde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği yiyebilirsiniz. Nehre atlamak isteyenler için tahta bir köprü bulunuyor. Azmak nehrinin aşırı soğuk olduğunu bilmenizi isteriz. Kenar kısımlardan ayaklarınızı serinletebilir, yahut kısa bir tekne gezisine çıkabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, Fethiye bölgesinin gezilecek en popüler arasındadır. Vadiye gelir gelmez sizi cennetten bir bahçenin karşıladığını hissedeceksiniz. Her yıl yerli ve yabancı bir çok turistin vakit geçirdiği alanlardan bir tanesi halini almıştır. Görselde gördüğünüz tepede fotoğraf çekilmek isterseniz özel aracınız veya taksiyle ortalama 2-3 kilometre kadar tırmanmanız gerekiyor. Plajını kullanmak isterseniz de Tekne turu şirketleriyle görüşebilirsiniz.

Sultaniye Kaplıçaları

Türkiye’nin en yüksek radyoaktivitesi taşıma özelliğiyle dikkat çeken Sultaniye Kaplıcaları özellikle cilt hastalıklarına iyi gelen şifalı suları ile her sezon yerli ve yabancı turist akımına uğruyor. Bizimde ziyaretine gittiğimiz bu kaplıcayı gezi listenize eklemenizi öneriyoruz. Bölgenin en çok ziyaret edilen kaplıcalarından birisi olan Sultaniye Kaplıcasında işittiğimiz en ilginç şey: bölgede tekerlikli sandalyede hayatına devam etmek zorunda olan insanların 21 kürlük bir tedavi sonrasında oradan yürüyerek ayrıldığı duyumunu almamız oldu. Tabi buna inanıp inanmamak sizlere kalmış bir durum.

Likya Yolu

Yaklaşık 535 kilometrelik uzunluğu ile Türkiye’nin ilk ve Dünya’nın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotası arasında yer alan Likya Yolu, Fethiye’de trekking yapmak isteyen ziyaretçilerin değişmez adresi olmaya devam ediyor. Adını aldığı Likyalıların ticaret rotası olan Likya Yolu, Antalya ile Fethiye Körfezi arasında yer almaktadır. Dünya’nın en ünlü trekking rotaları arasında yer alan Likya Yolu doğal güzelliklerle birlikte Olympos, Lmyrna, Simena, Myra, Phaselis ve İdyros gibi antik kentleri güzergahı içerisinde barındırıyor.

Sedir Adası

Marmaris’e sadece 15 kilometre mesafede bulunan Kleopatra Adası, denize girmek isteyen turistlerce en çok tercih edilen bölgeler arasındadır. Mutlaka gezi listenizde yer almalı. Mısır Kraliçesi Kleopatra ile ünlü Romalı komutan Marcos Antonius‘un büyük aşklarını yaşadığı ada olarak bilinen Sedir Adası, eşine kolay rastlanılmayan masmavi deniziyle ziyaretçilerine deniz, kum ve güneşin tadını çıkarmalarına olanak tanımaktadır.

Muğla Tarihi Yerler

Tatil yerlerinden biri olan Muğla aynı zamanda birçok tarihin izini taşıyan şehirlerden biridir. Özellikle coğrafi konumu sayesinde birçok uygarlığın yaşanmış olduğu dönemlere ait çok fazla izler bulundurmaktadır. En başta yediler manastırı olmak üzere antik kentlerin bol bulunduğu ve çeşitli mimari evlerin bulunduğu bir yerdir. Ayrıca çok eski dönemlere ait camiler birçok kesimin dikkatini çekecek nitelikte hala korunmaktadır. M.Ö 7. Yüzyıla dayanan Göl kaya köyünün kuzeyinde yer alan yediler manastırı mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Tarihi açıdan zengin bir görünüme sahip olan manastır yaya yolu ile 3 saat süren bir yolculuk sonunda sizi karşılayacaktır.

Muğla Antik Kentler

Bir zamanlar liman özelliği taşıyan Kaunos antik kenti oldukça ünlü bir yerdir. Fakat zaman içinde bu özelliği kaybetmiş sadece antik kentlerden biri olarak kalmıştır. Sandallarla ulaşım sağlayabileceğiniz burada çeşitli tiyatro ve tapınak çeşitleri görmeniz mümkündür. En büyük mermer kenti olarak bilinen Stratonikeia antik kenti yaklaşık olarak 3 bin yıllık geçmişe sahiptir. Araştırmalara göre arkeoloji çalışmalarının hala bitirilemediği bu kent çok dikkat çeken tarihi yerler arasında sıralamasını asla bozmaz. Gizli kalan devasa güzellikteki bu kentte emekli olan gladyatörlerin yaşamış olduğu söylenmektedir. Son olarak ilk çağdan itibaren günümüze kadar izlerini hala taşıyan ıydma antik kenti 10 ayrı parkurdan oluşmuş olup 150 km’lik yol ile karşınıza çıkabilecek şekildedir. Tarihi yapısı, dokusu hatta görselliği ve manzarası ile bayılacağınız yerlerden biri haline gelecektir.

Muğla Tarihi Evler

Birden fazla tarihi eve hala ev sahipliği yapan Muğla yabana atılacak gibi değildir. Özbekler evi ve hacı kadı evi oldukça ünlü yerlerden biri olup hala görünüm ve dayanıklılık açısından mükemmel durumdadır. Muğla’nın ilk belediye başkanı olan hacı kadı Süleyman Efendi ve pembe hatunun çocukları için yaptırmış olduğu bu ev 1875 yıllarında yapılmıştır. Aynı zaman diliminde saatli kule inşası da yapılmıştır. Tarihi eserlerin sergilenmeye başlandığı bu ev şimdilerde cafe olarak kullanılmaktadır. Gelen her turistin dikkatini çeken en önemli yerlerden biridir. Özbekler evi ise; Muğla ilinin en eski mimari ev yapısını simgeleyen ve hala koruyan bir ev türüdür. Hacı Hamzalar ve Ali Rıza Özbek adıyla anılan bu ev 225 yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir.

Muğla Bodrum Kalesi

Muğla ilinin en dikkat çekici yerlerinden biri olan Bodrum kalesi oldukça ünlü bir yerdir. İki liman arasında kaldığı gibi yarımada görüntüsünü de aynı anda sergiliyor. Binlerce turistin akın akın ziyaret ettiği yerlerin başında gelmesinin en büyük sebebi tarihi yerler bakımından zengin görünüme sahip olmasından kaynaklıdır. Tam olarak 1406-1522 yılları arasında yapılmış bir kaledir. Kalenin diğer kalelerden farkı ise su altı arkeoloji müzesi bulunduruyor olmasıdır. Tarihi yapısının yanı sıra hala görülmeye gelinmesi muhteşem güzellikte olduğunu ispat edici net bir sonuçtur.

Yel Değirmenleri ve Antik Tiyatro

Muğla Bodrumun merkezinde bulunan Bodrum Antik tiyatrosu keşiflere açık bir alandır. Birçok konser ve festivallere hala hizmet veren yer olarak bilinmektedir. Tarihi açıdan zengin olan bu yerde birçok ünlü konser vermiştir. Son olarak 18.yüzyıl mimarisi olan ve toplamda 7 adet değirmenden oluşan yel değirmenleri Bodrumda çok dikkat çeken yerlerden biridir. Tarihi yapısı ve estetik güzelliği sayesinde birçok turistin fotoğraf çekildiği yerlerin başında gelmektedir. Kısaca Muğla tarihi yerler açısından çok zengin kapasiteye sahip olup her insanın mutlaka rahat bir şekilde bilgi edinebileceği sıcak şehirlerden biridir.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri