Muğla Gezilecek Yerler

Bilindiği üzere bizlerin ülkesi tatil yapmak için muhteşem bir coğrafyaya sahip cennet gibi bir ülke, bununla birlikte yılda birçok turist almakta ve özellikle belli başlı yerler bu turistler için oldukça çekici olmaktadır. Bunlardan ilk olarak Muğla şehrini örnek olarak verebiliriz, Ege bölgesinde yer alması ve bulunduğu coğrafi konum sebebiyle oldukça fazla bir şekilde güzel olan bu şehir, Türkiye’nin cennet şehirlerinden olmakla birlikte özellikle emeklilikte yaşanmak istenen yerlerin ilk başında yer almaktadır. İlk çağlardan itibaren oldukça zengin kültüre sahip olan bu şehir birçok tarihi yapıyı da içinde bulundurmaktadır ve bunlar günümüze kadar ulaşmış ve bizlerin gözler önüne serilmiştir.

İLK OLARAK MUĞLA MÜZESİ
Muğla şehrinin tam olarak merkezinde yer alan bu müze, sizleri tam olarak ilk çağlara götüren müze olmaktadır çünkü içerisinde sergilenen bütün yapılar ve eşyalar ilk çağlardan olmakla birlikte oldukça sanatsal bir yapı içerisinde bulunmaktadır. İçerisinde birbirinden fazla bulunan birçok heykel ve yapılardan dolayı oldukça geniş olan bu müze eski ve kullanılmayan bir ceza evinin üzerine kurulmuş, tam olarak tarihi doku ile bir bütün oluşturmuştur. Sanat galerisi kısmı da bulunan müzede birçok resim de sergilenmektedir fakat bizler özellikle bu müzede yer alan heykellerden oldukça fazla etkileneceğinizden eminiz ve bu yüzden gitmenizi tavsiye ediyoruz.

MUĞLA KURŞUNLU CAMİİ
Muğla, denince ilk akla gelen yerlerden bir tanesi de hiç şüphesiz Muğla şehrinin merkez içerisinde yer alan Muğla Kurşunlu Camii yapısı olmaktadır, bu yapı 15.yüzyılda Osmanlı devleti tarafından Muğla şehrinin fethedilmesinden sonra yapılmış olmakla birlikte oldukça güzel bir mimari yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Dönemin ünlü mimarı tarafından yapılan bu camii oldukça iyi bir şekilde dizayn edilmiş ve içerisinde yer alan altın tarzı işlemeler ile de oldukça fazla bir şekilde göze çarpmaktadır. Dış yapısı ile de uzaktan bile oldukça güzel bir görünüme sahip olan camii, dış mimari konusunda birçok camii yapılarına da örnek olmuş bulunmakta, bu yüzden mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

ULA GÖLETİ
Muğla, şehrinin Ula ilçesinde yer alan oldukça güzel bir doğa harikası olan Ula Göleti, tam olarak doğaseverler için bir yer olmakla birlikte, sizlere muhteşem kamplarında kapılarını aralamaktadır. Yakın bir zamanda tekrar restore edilmiş ve muhteşem bir tabiat parkı halini almıştır, bu şekilde de birçok turisti kendine çekmektedir. Özellikle hafta sonu kaçamağını seven aileler ve kişiler için oldukça uygun olan ve rahatlıkla dinlenebileceğiniz bir yer olan Ula Göleti, sizlere oldukça güzel vakitlerin ve birbirinden eşsiz maceraların kapılarını aralamaktadır, bu yüzden eğer yolunuz Muğla şehrine düşerse uğramanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz, oldukça memnun kalacaksınız.

YILANLI DAĞ
Muğla Gezilecek Yerler, denince akla ilk gelen ve özellikle kayakçılar tarafından oldukça fazla bir şekilde sevilen Yılanlı Dağ kayak merkezi yer almaktadır, bu kayak merkezi hem tatil hem de kayak severler için birebir bir yer olmaktadır ve muhteşem bir kış tatiline sizleri davet etmektedir. Türkiye’nin en güzel kayak merkezlerinden bir tanesi olan Yılanlı Dağ, yılda birçok misafirini ağırlamaktadır ve bu şekilde oldukça meşhur kayak merkezlerinin arasında yer almaktadır. Hem doğa sever hem de asla kış tatilinden vazgeçmeyen kişiler için oldukça uygun bir kayak merkezi olan Yılanlı Dağ’a özellikle ocak ayında uğramalısınız ve güzel bir kış tatilinizi geçirmelisiniz.

MUĞLA SAAT KULESİ
Muğla Gezilecek Yerler, nerelerdir diye düşünüyorsanız ve yolunuzun hangi yerlerden geçmesine karar veremediyseniz sizlere bu konu ile ilgili muhteşem bir önerimiz var ve emin olun ki memnun kalacaksınız. Muğla Saat Kulesi, bu yerlerden bir tanesi daha oldukça eski bir saat kulesi olan bu yapı yine Osmanlı zamanında yapılmış olan tarihi yapılardan bir tanesi olarak yer almakta ve gerçekten görünmeye değer bir yapı olmaktadır. Şehrin tam olarak merkezine yapılan bu saat kulesi, Muğla şehri tarafından oldukça uzun yıllar boyunca kullanılmış ve şehrin en eski dönemlerini canlandırmaktadır. Bu yüzden Muğla şehrinden bu yapıyı görmeden sakın ayrılmayın, tarihe kısaca bir adım atın.

SAKLIKENT KANYONU
Saklıkent Kanyonu yaklaşık 10 küsür sene önce bir çoban tarafından keşfediyor ve bölgenin en güzel doğal yeri özelliğini taşıyor. Belediye’den işletme iznini aldıktan sonra içeride ufak bir restoran yaptırıp kanyonu müşterileri için hizmete açıyor. Kanyonun ucu bucağı yok. Buraya kimi 20 kilometre diyor kimi 30 kilometre. Bu uzunluğu sebebiyle Türkiye’nin en uzun kanyonu olma özelliğini taşıyor. Saklıkent Kanyonu hakkında pek çok bilgi sitemizde mevcut.

DALAMAN ÇAYI
Doğal kireç taşlarından dolayı berrak bir görüntüye sahip olan Dalaman çayı turkuaz görüntüsüyle görenleri adeta büyülüyor. Kocaş dağından akan Dalaman Çayı, Marmaris ve Fethiye arasında yer alıyor. Yaklaşık 230 kilometre uzunluğunda olup Ortaca ilinin 10 kilometre güneyinden denize dökülüyor. Mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır.

UYKU VADİSİ
Uyku Vadisi, ülkemize doğal park ilan edilerek turizme kazandırılmıştır. Doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin için favori listesinde yer alıyor. Bünyesinde yürüyüş yolları ve dinlenme alanları barındırıyor. Ayrıca yine içerisinde yer alan Şelalenin çıkardığı ses insana huzur vermektedir. Şelale yakınında bulunan hamaklara uzanabilir, yüzme havuzunda olan Ördek ve Kaplumbağa gibi canlıları besleyebilirsiniz.

TURGUT ŞELASİ
Marmaris bölgesinde yer alan Turgut Şelalesi, hafta sonunu değerlendirmek isteyenler için tercih edilen yerler arasındadır. Yaklaşık 6 metre yükseklikten akan Turgut Şelalesi, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turist akımına uğruyor. Doğa yürüyüşü sevenler için ideal bir ortam olduğunu bildirmek, bölgede Cip safari turlarının popüler olduğunu hatırlatmak isteriz.

YUVARLAKÇAY
Yuvarlakçay bölgede en çok tercih edilen yerler arasındadır. Sabah kahvaltınızı ayaklarınızı akan dere içerisinde serinleterek yapabilirsiniz. Biz gittik ve çok beğendik. Sizlerinde Yuvarlakçayı favori listenize eklemenizi şiddetle öneriyoruz. Bölgede iki-üç ayrı restoran bulunuyor. Her birini farklı konseptler halinde birbirinden bağımsızdır. Ücretsiz olarak salıncaklardan faydalanabilirsiniz.

AZMAK NEHRİ
Akyaka’nın doğu bölgesinden başlayan Azmak nehri yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda ve bazı kesimlerde 10 metre derinliğe ulaşabiliyor. Muğla’da en çok ziyaret edilen yerler arasında yer alan Azmak nehri çevresinde yer alan işletmelerde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği yiyebilirsiniz. Nehre atlamak isteyenler için tahta bir köprü bulunuyor. Azmak nehrinin aşırı soğuk olduğunu bilmenizi isteriz. Kenar kısımlardan ayaklarınızı serinletebilir, yahut kısa bir tekne gezisine çıkabilirsiniz.

KELEBEKLER VADİSİ
Kelebekler Vadisi, Fethiye bölgesinin gezilecek en popüler arasındadır. Vadiye gelir gelmez sizi cennetten bir bahçenin karşıladığını hissedeceksiniz. Her yıl yerli ve yabancı bir çok turistin vakit geçirdiği alanlardan bir tanesi halini almıştır. Görselde gördüğünüz tepede fotoğraf çekilmek isterseniz özel aracınız veya taksiyle ortalama 2-3 kilometre kadar tırmanmanız gerekiyor. Plajını kullanmak isterseniz de Tekne turu şirketleriyle görüşebilirsiniz.

SULTANİYE KAPLICALARI
Türkiye’nin en yüksek radyoaktivitesi taşıma özelliğiyle dikkat çeken Sultaniye Kaplıcaları özellikle cilt hastalıklarına iyi gelen şifalı suları ile her sezon yerli ve yabancı turist akımına uğruyor. Bizimde ziyaretine gittiğimiz bu kaplıcayı gezi listenize eklemenizi öneriyoruz. Bölgenin en çok ziyaret edilen kaplıcalarından birisi olan Sultaniye Kaplıcasında işittiğimiz en ilginç şey: bölgede tekerlikli sandalyede hayatına devam etmek zorunda olan insanların 21 kürlük bir tedavi sonrasında oradan yürüyerek ayrıldığı duyumunu almamız oldu. Tabi buna inanıp inanmamak sizlere kalmış bir durum.

LİKYA YOLU
Yaklaşık 535 kilometrelik uzunluğu ile Türkiye’nin ilk ve Dünya’nın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotası arasında yer alan Likya Yolu, Fethiye’de trekking yapmak isteyen ziyaretçilerin değişmez adresi olmaya devam ediyor. Adını aldığı Likyalıların ticaret rotası olan Likya Yolu, Antalya ile Fethiye Körfezi arasında yer almaktadır. Dünya’nın en ünlü trekking rotaları arasında yer alan Likya Yolu doğal güzelliklerle birlikte Olympos, Lmyrna, Simena, Myra, Phaselis ve İdyros gibi antik kentleri güzergahı içerisinde barındırıyor.

SEDİR ADASI
Marmaris’e sadece 15 kilometre mesafede bulunan Kleopatra Adası, denize girmek isteyen turistlerce en çok tercih edilen bölgeler arasındadır. Mutlaka gezi listenizde yer almalı. Mısır Kraliçesi Kleopatra ile ünlü Romalı komutan Marcos Antonius‘un büyük aşklarını yaşadığı ada olarak bilinen Sedir Adası, eşine kolay rastlanılmayan masmavi deniziyle ziyaretçilerine deniz, kum ve güneşin tadını çıkarmalarına olanak tanımaktadır.

Bu makale 25 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Fatih Aydemir

  Şehir merkezinde küçük ve şirin bir müze.
  Şehirin gürültüsunden kaçıp değişik bir etkinlik
  Yapmak isteyen ler için harika bir yer.ayni zamanda müzenin olduğu semt de çok güzel..

 2. Avatar
  Buse Demir

  aslında beklentim daha düşüktü, küçük bir yer evet ama verimli ve bence çok hoş, kendi kendime gezme imkanı buldum sakin, güzel bir müze.

 3. Avatar
  Melike Kara

  Muğla merkezde ücretsiz bir müze. Küçük fakat bence gelenlerin görmesi gereken yerlerden. Etrafında küçük dükkanlar ve çok güzel binalar var

 4. Avatar
  Elif Bulut

  Harika bir deneyim! Mutlaka önleminizi alın. Buzzz gibi bir suya bacağınızın yarısı girecek, altı kaymayan, su içinde de tahrip olmayacak bir ayakkabı seçmelisiniz. Eğer ayakkabınız uygun değilse bildiğiniz şu plastik deniz ayakkabılarından veriyorlar ve açıkçası o bana hiç hijyen gelmedi. Mantarı var şusu var busu var. Yani olmaz bence, ya da ben tercih etmem bir çok ziyaretçi alıyor çünkü. Su akıntısı çok kuvvetli o yüzden yanınıza alacağınız ayakkabı ayağınızı aynı zamanda sıkı sıkı sarmalı. Sakın şu deniz çorabı gibi şeylerle gideyim yeter diye düşünmeyin, tabanının da sert olmasını öneririm çünkü kayalıklı taşlı yerlerden geçeceksiniz. Ben o deniz çoraplarının üstüne cırt cırtlı sandaletimi giymiştim. Sıkıca bantlayınca sorun olmadı. Kimse çamur banyosu yapmadı adam akıllı, gitmişken sürünüverin. Güzel bence. 😂🤙🏻

 5. Avatar
  Mustafa Acıyan

  Kanyonun tabanı şiddetli akan suyla dolu olduğundan, su içinden geçmek imkansızdır. Giriş, kanyonun dik yamaçlarına demir çubuklarla tutturulan 200 metrelik tahta bir köprüyle yapılabilmektedir. Köprüden sonrasında oldukça soğuk olan güçlü Karstik kaynaklar bulunur.

 6. Avatar
  emre ikizer

  Muğla’da gezilecek yerler listemizde bir başka yer Saklıkent Kanyonu. Arazi kalkerli bir arazi olma özelliğine sahiptir. Arazi, sular ile kolaylıkla aşınmış ve biraz da fay çatlamaları yardımı ile gelişerek bir kanyon halini almıştır. Kanyon girişi çok şiddetli akan bir su ile doludur bu sebep ile kanyona girerken özel yapılmış olan bir köprüden geçmek gerekir aksi takdirde suyu aşmak mümkün değildir. Tam bir doğa harikası olan bu kanyonda gerçekten çok hoş zaman geçirebilir ve doğa ile iç içe olabilirsiniz.

 7. Avatar
  MURAT YILMAZ

  Mugla’nin sembollerinden saat kulesi 1895 yılında yapılmış ve saati hala çalışmakta.

 8. Avatar
  Murat Erdogan

  Balıbey mahallesi Kara Mustafa Caddesinde yer alan saat kulesi, eski şehrin ticaret ve zenaat merkezi Arasta mevkiinde 1895’te Muğla’nın ilk Belediye Başkanı olan Hacı Kadızade Süleyman Efendi ve eşi Pembe Ana tarafından yaptırılmıştır.
  Şam şehrinde gördükleri kulenin bir benzerini hac dönüşü ünlü Rum usta Filvarus’a (Mihail Konstantin’in oğlu) yaptırmışlardır.
  Saatli Kule, kesme taş ve tuğla kullanılarak, kare planlı ve beş katlı olup, aşağıdan yukarıya doğru küçülmektedir. Alt katı dükkân olarak kullanılan kulenin beşinci katına ise yuvarlak saat kadranı yerleştirilmiştir. Her katın cephesine sivri ve yuvarlak kemerli dikdörtgen pencereler açılmıştır.
  Tarihi Saatli Kule’de bulunan ‘Çan’ sayesinde halk saati göremese de yapılan vuruşlar sayesinde saatin kaç olduğunu anlayabilmektedir. Üzerinde ustasının imzasını taşıyan kulenin saati hala çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir