Beğen

Dünyanın en güzel coğrafi konumlarından bir tanesine sahip olan ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili. Bu durum ülkemizin turizm yönünden popüler bir adrese dönüşmesine sebep olur çeşitli sporlara da imkân tanıyor. Dalış sporu da bunlardan bir tanesi olurken Muğla birçok dalış ustasının ilk tercihi konumunda. Muğla ile ilgili bilinmesi gereken pek çok dalış noktası bulunuyor.

Afkule

Muğla’daki dalış noktalarımıza önce Fethiye bölgesinden başlıyoruz. Afkule hiç kuşkusuz Fethiye bölgesindeki en iyi dalış noktası. Özellikle dalış konusunda uzmanlaşmış olan dalgıçlar için bu bölgede çok sayıda sualtı mağarası bulunuyor. Derinliği 27 metre kadar olan mağaraların içerisinde daha önce hiç görmediğiniz deniz canlılarına rastlama ihtimaliniz oldukça yüksek.

Barakuda Resifi

Muğla şehrinde dalış yapılacak çok yer var. Barakuda olarak isimlendirilen deniz canlıların bu bölgede çok fazla görülmeye başlamasının ardından bu ismi alan Barakuda Resifi bölgenin en gözde dalış noktalarından bir tanesi. Dalış için 14 metre ile 42 metre arasında değişen derinlikleri tercih etmeniz mümkün. Daldığınızda sayısız logos ile karşılaşacağınızdan tam bir görsel şölen sizleri bekliyor olacak.

Kızıl Ada Kanyonu

Fethiye bölgesinde tercih edilebilecek olan dalış noktalarının üçüncüsü Kızıl Ada Kanyonu. Bu dalış noktasının en önemli özelliği maksimum dalış derinliğinin 12 metre olması. Bu sebeple de henüz dalış konusunda acemi olan kişiler bu muhteşem maceraya Kızıl Ada Kanyonu ile başlayabilir. Sualtı fotoğrafçıları için de harika bir nokta olma özelliğine sahip.

Akvaryum Koyu

Fethiye bölgesinde sizlere sunabileceğimiz dalış noktalarının sonuncusu ise Akvaryum Koyu. Derinliğin en fazla 10 metre olduğu bu nokta her seviyedeki dalgıç için uygun. Dibinde kayalıklar oldukça yoğun olduğundan gece dalışı yapmak da tercih edilebilir. Özellikle turuncu sünger ve ahtapot çeşitlerine bolca rastlayacağınız bir koy.

Büyük Resif

Dalış yaparken tercihinizi Bodrum’dan yana kullanmak istiyorsanız listemizin ilk sırasında Büyük Resif yer alıyor. Hiç kuşkusuz burası Ege’nin en güzel dalış noktalarından bir tanesi. Ege sularında yaşamına devam eden canlıların tamamını bu koyda görme şansınız var. 4 metre derinlikten başlayıp 36 metre derinliğe kadar uzanabilen bu resifte rastlayacağınız balık sürüleri unutulmaz bir tecrübe yaşamanızı sağlayacak.

Muğla

Kargı Adası

Muğla, pek çok doğa harikası ile dolu bir yer. Bodrum’un Akyarlar mevkiinde bulunan Kargı Adası son derece ıssız bir konum. Fakat bu ıssız yapısı eşsiz bir sualtı görüntüsünün ortaya çıkmasını sağlamış. Bu adanın en önemli özelliği akıntının çok fazla olmasıdır. Bu durum ilk duyduğunuzda sizi endişelendiriyor olsa da balık sürülerine rastlama ihtimalinizi maksimuma çeken bir etmendir.

Gavur Ali ve Deli İbrahim Sığlıkları

Bodrum’dan tekneye bindiğinizde yalnızca 15 dakikalık bir yolculuk ile ulaşacağınız bu nokta geçmiş yıllarda burada süngercilik yapan iki kişinin ismiyle anılıyor. 30 metre derinliğe kadar ulaşan sığlıklarda orgos, logos ve akya sürüleri görmek mümkün. Eğer biraz tecrübeli bir dalgıçsanız ahtapotları görme imkânınız da olacak.

Osmanlı Çapası

Bitez Koyu ve Akvaryum Koyu arasında kalan Osmanlı Çapası dalış noktaları listemizin sondan bir önceki bölgesi. Koyun batısında ve 22 metre derinlikte 19. yüzyıldan kalma bir çağa bulunuyor. Bölgenin bu isimle anılmasının sebebi de bu tarihi çapa. Çok sayıda ahtapot yuvasına ev sahipliği yapan bölge sualtı fotoğrafçıları için çok uygun durumda.

Köçek Adası

Listemizin son sırasına geldik. Son sıramızda yüzölçümü oldukça küçük olan ve Muğla ilinde yer alan Köçek Adası bulunuyor. Bu harika ada Kargı Adası’ndan yalnızca 2 kilometre uzaklıkta. Bir kısmı 20, bir kısmı 32 metre derinlikte olan bu adada daldığınızda barakuda, karagöz balığı ve pina gibi deniz canlılarınız görebilirsiniz.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri