Foça Sahili Muhteşem Bir Tatil İçin Sizi Bekliyor

Tatil için tercih edebileceğimiz çok sayıda adres yer alıyor. Her sene aynı yerlere gitmek birçoğumuz için oldukça sıkıcı. Yeni bir adres arayışınız varsa ve nispeten sakin bir tatil yeri arıyorsanız Eski Foça tam size göre. Eski Foça Sahili çok sayıda konaklama alanı, planları ve tarihi yerleri ile birlikte ziyaret ettiğinize pişman olmayacağınız konumlardan bir tanesi. Antik Çağ 'da İyonya 'nın en önemli yerleşkelerinden bir tanesi olan Eski Foça günümüzde de o tarihlerden izler taşımaya devam ediyor. Hala insanlar için en huzurlu noktalardan bir tanesi. Balıkçı teknelerinin süslediği sahilde gün batımını izlemek ve sevdiklerinizde huzurlu vakit geçirmek için hiç zaman kaybetmeyin.

Eski Foça Sokakları Sakin Yürüyüşler İçin Hazır

Tatil için Eski Foça 'yı tercih ettiyseniz yürüyüş yapmak en büyük zevklerinizden bir tanesi olmalı. Sahil boyunca yapacağınız yürüyüşler sizi denize doyurabilir. Ancak tarihe de doymak istiyorsanız biraz daha ara sokaklara dalmanız gerekiyor. Sokaklarda sizi tarihin izlerini her metrekaresinde taşıyan yapılar karşılayacak. Adeta yüzyıllarca öncesinden kalmış bir kasabanın içerisinde yürüdüğünüzü hissedeceksiniz. Ruhunu hiçbir zaman kaybetmemiş olan bu sokaklarda evlerin belirli kurallar çerçevesinde restore edilmesi sokakların değerli kalmasını sağlamış. Rengarenk kapıları ve pencereleri olan sokaklarda zaman geçirirken akşamüstünü tercih etmeniz daha doğru olacak. Denizden çıktıktan sonra yemeğinizi yiyip sokaklarda yürümeye başlayabilirsiniz.

Beşkapılar Kalesi Şehri Korumaya Devam Ediyor

Antik Çağ 'da bölgenin korunabilmesi için inşa edilmiş olan Beşkapılar Kalesi hala şehrin korunmasında söz sahibi. Belki şehre herhangi bir saldırı gelmesi söz konusu değil. Fakat şehrin kültürünü ve tarihini korumada Beşkapılar Kalesi 'nin görevi hala çok büyük. Eski Foça çok eski dönemlerden tarihi eserler görmek için gideceğiniz bir yer değil. Yapılar eski dönemlere ait ola da daha küçük ebatlarda olan, güvenle sergilenebilecek eserlerin sayısı çok az. Beşkapılar Kalesi, Athena Tapınağı ve Kybele Açıkhava Tiyatrosu bölgede ziyaret etmeniz gereken yapıları oluşturuyor. Akşam gezintilerinizi bir günlük de olsa bu tarihi noktalara doğru yaparak bölgenin tarihini daha iyi bir şekilde tanıyabilirsiniz. Foça Sahili

Foça Adalarına Harika Bir Tekne Turu

Foça 'ya gidip de tekne turu yapmadan dönmeniz çok da mümkün değil. Bölgedeki en ilgi çekici aktivitelerin başında tekne turları geliyor. Eski Foça Sahili boyunca yürürken tekne turları düzenleyen çok sayıda yetkili ile karşılaşabilirsiniz. Hiç vakit kaybetmeden kendiniz için uygun bir tur belirleyip katılımınızı gerçekleştirmeniz gerekiyor. Tekte turu ile birlikte Orak Adası, Akdeniz foklarının da yaşadığı Siren Kayalıkları ve İncir Adası 'na muhteşem bir gezi düzenlemiş olacaksınız. Tekneler genellikle sabah saatlerinde ayrılıyorlar. 10-11 saatlerinde önceden rezervasyon yaptırdığınız teknenize binip yolculuğa çıkmanız gerekli. Tekne turu sırasında sürekli olarak yüzme molası verileceğini unutmayın. Giyiminizi ona göre hazırlamanız gerekli.

Eski Foça 'da Sakin Bir Denizin Keyfini Yaşama Zamanı

Eski Foça Sahili boyunca denize girebileceğiniz farklı noktalar yer alıyor. Direkt olarak sahil şeridinden denize girmek isterseniz kestanelere dikkat etmeniz gerekli. Deniz ayakkabısı olmadan denize girdiğinizde denizkestaneleri size ciddi zararlar verebilir. Eski Foça 'da denize girmek için tercih edebileceğiniz farklı kumsallar da yer almakta. Sazlıca Plajı ve Hanedan Plajı en çok tercih edilen iki adres konumunda. Her iki kumsalda da şezlong ve şemsiye kiralamak için ücret ödemeniz gerekiyor. Ancak ödenecek olan ücretler çok yüksek seviyelerde olmadığı için rahatlıkla tercih edebileceksiniz. Çabuk derinleşmeyen ve biraz serinletici bir yapıda olan denizi çocuklu aileler için de son derece uygun. Yaz tatilinizi Eski Foça 'da geçirmek istiyorsanız dilediğiniz plaj noktasını seçebilirsiniz.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler