icon
Yükleniyor..

Nevşehir Gezilecek Yerler

Nevşehir Anadolu’nun en özel bölgesidir. Kapadokya, Göreme tarihi milli parkı, açık hava müzeleri, yeraltı şehirleri, vadiler, tarihi konakları ve peri bacaları ile hiçbir bölgede olmayan güzelliklere sahiptir. Nevşehir gezilecek yerler listesi yapmaya kalksak, doldur doldur bitiremeyiz.

Nevşehir’de günümüzde peri bacaları, dünyada ki konumu ve benzersiz oluşu ile herkesi kendine hayran bırakıyor. Yer üstünde ki bu muhteşem oluşum gibi yeraltı şehirleri de turistlerin gözde yerlerindendir. Nevşehir, benzersiz bir jeolojik yapıya sahip olmasıyla birlikte tarihi ve kültürel değerleri sayesinde kültür ve inanç turizminin önemli merkezlerinden biri olmuştur.

Doğanın cömert davrandığı Kapadokya’nın bu kendine has dokusu, volkanik hareketler ve yer hareketleri sonucunda doğal olarak oluşmuştur. Dünyanın her yerinden ziyaretçiye ev sahipliği yapan bölge, Türkiye‘nin dünyada ki tanıtımında da büyük bir görev üstlenmiştir.

Antik dönemlerde adı Nyssa iken, Osmanlı İmparatorluğunda Sultan III. Ahmet’in damadı olan İbrahim Paşa’nın doğduğu yer olması nedeniyle önemli bir gelişimi merkezi olmuştur. Tarihi Milattan önce 7000’li yıllara kadar uzanır. Milattan sonra 3. yy da Hristiyanlığın önemli dini ve eğitim merkezlerinden biri olmuştur.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Sekiz katlı olan bu muhteşem yeraltı şehri, Nevşehir gezilecek yerler sıralamasında ilk başta yer alıyor. Bu kadar derin olmasına karşı inanılmaz bir havalandırma sistemine sahip. Bu yönüyle çok başarılı bir inşa dönemi geçirmiştir. Detaylı bilgi için : https://www.yerelnet.org.tr/kesfet/gezilecek-yerler/kaymakli-yer-alti-sehri bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

 

Özkonak Yeraltı Şehri

Diğer yer altı şehirleri gibi burası da çok ilgi çekmektedir. Temizlik ve onarım çalışmaları sürüyor. Geniş bir alana sahip bu yer altı şehri, birbirleriyle bağlanan tüneller sayesinde kendinizi adeta bir antik şehirde gezdiğinizi hissedersiniz. Detaylı bilgi için : https://www.yerelnet.org.tr/kesfet/gezilecek-yerler/ozkonak-yeralti-sehri bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

 

Nevşehir Müzesi ve Avanos

Osmanlı tarihinden kalan eserler ve kazı çalışmalarında bulunan tarihi eserler gibi sayısız önem teşkil eden esere ev sahipliği yapıyor. Görsel Avanos Atölyesine giderek kendiniz için bir çanak çömlek yapabilirsiniz. Avanos’da bu sanatın doğmasına, Kapadokya’nın üç turistik merkezinden biri olan Avanos’un ortasından geçen Kızılırmak vesile olmuştur. Kızılırmak, tüflü kızıl toprağını akarken avanos çevresine bırakır ve bu sayede çömlekçilik o alanda yaygınlaşır. Bu kırmızı toprak ile elde edilen seramik hamuruna Avanoslu yerel halkın el emeği eklenince Avanos çömlekleri çok daha değer kazanmıştır. Detaylı bilgi için : https://www.yerelnet.org.tr/kesfet/muze/nevsehir-muzesi bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

 

Hacı Bektaş Veli Müzesi

Hacı Bektaş Veli, değeri bakımından sadece bizim değil, tüm dünya tarafından da saygıyla anılan biridir. Ve bu müze güzel tasarımı ve görünümü ile herkesi kendine hayran bırakıyor. Detaylı bilgi için : https://www.yerelnet.org.tr/kesfet/muze/haci-bektas-veli-muzesi bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

 

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme açık hava müzesi UNESCO tarafından dünya miraslar listesine alındı. Bir vadi şeklinde ki alanda, bloklar halinde oluşan kayaların içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma gibi mekanlar oyularak hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için : https://www.yerelnet.org.tr/kesfet/gezilecek-yerler/goreme-acik-hava-muzesi bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

 

Temenni Tepesi

Ürgüp ilçesinin tam göbeğinde bulunuyor. 1.100 metre yüksekliğe sahip olan bu tepe, Nevşehir ürgüp şehir merkezinden de 80 metre yüksekte bulunmaktadır. Bu kaya oluşumu ile kentin neredeyse her tarafı görülebilir. Temenni Tepesi’ne ait seyir balkonuna çıkan 100 metrelik bir oyma kaya tünel yapılmıştır. Detaylı bilgi için : https://www.yerelnet.org.tr/kesfet/gezilecek-yerler/temenni-tepesi-wish-hill bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

 

Paşabağlar

Vadiden gelen sel sularının, rüzgarla birleşerek bölgede bulunan tüflü yapıları aşındırması ile meydana gelen bu oluşumlar konik iz düşümlü gövdelere sahiptir. Tepe kısımları bir mantar gibi görülürken, çatıya da benzetilir. Bu tepelerde bulunan bulunan kaya bloklarının en küçüklerinin çapı 1 metre iken 15 metreye kadar uzayanlar bulunuyor. Detaylı bilgi için: https://www.yerelnet.org.tr/kesfet/muze/pasabaglari-muze-ve-oren-yeri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.,

 

Nevşehir Kalesi

Sağlam bir toprak oluşum türü olan bazalt kütleli bir tepenin üzerinde bulunan Nevşehir kalesi, Osmanlı döneminde Damat İbrahim Paşa tarafından onarılmıştır. Selçuklular döneminde, buradan geçen kervanın korunması amacıyla inşa edildiği söylenir. Cumhuriyet döneminde de tekrar bir onarıma girmiştir.

Nevşehir bölgesinde daha fazle gezilecek yer keşfetmek için https://www.yerelnet.org.tr/il/nevsehir sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar