Nevşehir Gezilecek Yerler

Nevşehir Gezilecek Yerler

Nevşehir Anadolu’nun en özel bölgesidir. Kapadokya, Göreme tarihi milli parkı, açık hava müzeleri, yeraltı şehirleri, vadiler, tarihi konakları ve peri bacaları ile hiçbir bölgede olmayan güzelliklere sahiptir. Nevşehir gezilecek yerler listesi yapmaya kalksak, doldur doldur bitiremeyiz.

Nevşehir’de günümüzde peri bacaları, dünyada ki konumu ve benzersiz oluşu ile herkesi kendine hayran bırakıyor. Yer üstünde ki bu muhteşem oluşum gibi yeraltı şehirleri de turistlerin gözde yerlerindendir. Nevşehir, benzersiz bir jeolojik yapıya sahip olmasıyla birlikte tarihi ve kültürel değerleri sayesinde kültür ve inanç turizminin önemli merkezlerinden biri olmuştur.

Doğanın cömert davrandığı Kapadokya’nın bu kendine has dokusu, volkanik hareketler ve yer hareketleri sonucunda doğal olarak oluşmuştur. Dünyanın her yerinden ziyaretçiye ev sahipliği yapan bölge, Türkiye‘nin dünyada ki tanıtımında da büyük bir görev üstlenmiştir.

Antik dönemlerde adı Nyssa iken, Osmanlı İmparatorluğunda Sultan III. Ahmet’in damadı olan İbrahim Paşa’nın doğduğu yer olması nedeniyle önemli bir gelişimi merkezi olmuştur. Tarihi Milattan önce 7000’li yıllara kadar uzanır. Milattan sonra 3. yy da Hristiyanlığın önemli dini ve eğitim merkezlerinden biri olmuştur.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Sekiz katlı olan bu muhteşem yeraltı şehri, Nevşehir gezilecek yerler sıralamasında ilk başta yer alıyor. Bu kadar derin olmasına karşı inanılmaz bir havalandırma sistemine sahip. Bu yönüyle çok başarılı bir inşa dönemi geçirmiştir.

Özkonak Yeraltı Şehri

Diğer yer altı şehirleri gibi burası da çok ilgi çekmektedir. Temizlik ve onarım çalışmaları sürüyor. Geniş bir alana sahip bu yer altı şehri, birbirleriyle bağlanan tüneller sayesinde kendinizi adeta bir antik şehirde gezdiğinizi hissedersiniz.

Nevşehir müzesi ve Avanos

Osmanlı tarihinden kalan eserler ve kazı çalışmalarında bulunan tarihi eserler gibi sayısız önem teşkil eden esere ev sahipliği yapıyor. Görsel Avanos Atölyesine giderek kendiniz için bir çanak çömlek yapabilirsiniz. Avanos’da bu sanatın doğmasına, Kapadokya’nın üç turistik merkezinden biri olan Avanos’un ortasından geçen Kızılırmak vesile olmuştur. Kızılırmak, tüflü kızıl toprağını akarken avanos çevresine bırakır ve bu sayede çömlekçilik o alanda yaygınlaşır. Bu kırmızı toprak ile elde edilen seramik hamuruna Avanoslu yerel halkın el emeği eklenince Avanos çömlekleri çok daha değer kazanmıştır.

Hacı Bektaş Veli Müzesi

Hacı Bektaş Veli, değeri bakımından sadece bizim değil, tüm dünya tarafından da saygıyla anılan biridir. Ve bu müze güzel tasarımı ve görünümü ile herkesi kendine hayran bırakıyor.

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme açık hava müzesi UNESCO tarafından dünya miraslar listesine alındı. Bir vadi şeklinde ki alanda, bloklar halinde oluşan kayaların içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma gibi mekanlar oyularak hazırlanmıştır.

Temenni Tepesi

Ürgüp ilçesinin tam göbeğinde bulunuyor. 1.100 metre yüksekliğe sahip olan bu tepe, Nevşehir ürgüp şehir merkezinden de 80 metre yüksekte bulunmaktadır. Bu kaya oluşumu ile kentin neredeyse her tarafı görülebilir. Temenni Tepesi’ne ait seyir balkonuna çıkan 100 metrelik bir oyma kaya tünel yapılmıştır.

Paşabağlar

Vadiden gelen sel sularının, rüzgarla birleşerek bölgede bulunan tüflü yapıları aşındırması ile meydana gelen bu oluşumlar konik iz düşümlü gövdelere sahiptir. Tepe kısımları bir mantar gibi görülürken, çatıya da benzetilir. Bu tepelerde bulunan bulunan kaya bloklarının en küçüklerinin çapı 1 metre iken 15 metreye kadar uzayanlar bulunuyor.

Nevşehir Kalesi

Sağlam bir toprak oluşum türü olan bazalt kütleli bir tepenin üzerinde bulunan Nevşehir kalesi, Osmanlı döneminde Damat İbrahim Paşa tarafından onarılmıştır. Selçuklular döneminde, buradan geçen kervanın korunması amacıyla inşa edildiği söylenir. Cumhuriyet döneminde de tekrar bir onarıma girmiştir.

Bu makale 2 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Kadriye Demirdöğen

  Tam 4 yıl olmuş gideli..yukarısı buz gibi ve kar..içeri gir aşağılara in sıcacık.ee eskiler biliyormuş nerde nasıl yaşayacaklarını..yazda serin kışta sıcak..nevşehire gidipte burayı mutlaka görün ama katları inerken çok dikkat edin ve bol bol fotoğraf çekin..müze kartınız varsa ne ala.yoksa yandınız..girişte hediyelik eşya satanlar resmen avcı av bekliyorlar aman dikkat sıkı pazarlık edin acıma duyguları sıfır

 2. Avatar
  Tahsin Ozun

  Muze kart ile gezioebiliyor, muzekart aninda orda alinabiliyor. Aracinizi arka sokaga ucretsiz park edebilirsiniz. Kuru kaymak burada carsida bulunabildigi gibi beldedeki marketlerde de daha ucuza alabilirsiniz. Yer alti sehrinde dar gecisler oldugu icin bunalabilirsiniz. Iceride ucretli rehber hizmeti de var.

 3. Avatar
  Eren Eker

  Yer alti şehri şaşirtici fakat bakimsiz ve turizmden uzak turlarla geliyosaniz hediyelik esyacilar avci gibi bekliyor, uzakdogudan cok turist cekiyor ama dedigim gibi koskoca tarihi mirasin duvarina seni seviyorum furkan falan yazmislar japonlar şok olmuştur.

 4. Avatar
  Nurhan Büyükkaraca

  önce derinkuyu sonra kaymaklı..iki yeraltı şehrini peş peşe gezip parkuru bitirip nefes nefese kalmak😝 kıyaslamak gerekirse kaymaklı da daha ince bir mühendislik var..hele bir hava boşluğu yapmışlar gayya kuyusu gibi insan bakmaya korkuyor😁😲 nasıl yaptılar acaba inanılır gibi değil..çok dar çok alçak yerlerden iki büklüm geçmek zorunda kalıyorsunuz bunları bilerek girin

 5. Avatar
  h bilgin

  Muhteşem bir yer. Derinkuyu’ya göre daha güzel bir yeraltı şehri. Sadece gezerken biraz daha yoruluyorsunuz ama aynı zamanda fazlasıyla büyüleniyorsunuz…

 6. Avatar
  Mehmet Özkan

  Bu bölgedeki en önemli yer altı şehri burası. Diğerlerine göre çok daha ilginç bir mimarisi var. İlk olarak buraya gelin ve çok vakit ayırın.

 7. Avatar
  Luiz Antonio Farias

  Sempre uma oportunidade de se conectar com o passado a partir de vivências que nos sensibilizam para a trajetória humana percorrida nos tempos ancestrais. Cavernas e luzes ,sombras;frio e quente guiando a sobrevivência!!!! Eski zamanlarda seyahat eden insan yörüngesinden haberdar olmamızı sağlayan deneyimlerden geçmişle bağlantı kurmak için her zaman bir fırsat. Mağaralar ve ışıklar, gölgeler, soğuk ve sıcak rehberlik hayatta kalma !!!! Always an opportunity to connect with the past from experiences that make us aware of the human trajectory traveled in ancient times. Caverns and lights, shadows, cold and hot guiding survival !!!!

 8. Avatar
  GİZLİ KALMIŞ DEFİNELER

  Icerisinin temiz olması kesinlikle takdir şayan ve yer altı Şehri olarak bugüne kadar en büyük savunma kapısı sürgü taşı bu alanda gercekten inanılmaz büyüklükte ve görünce acaba bunu nasıl oynamıyorlardı düşündürüyor insanı ve 2 katlı bir yapı 2 kat son toplanma merkezinin havalandırması kapalı olmasından dolayı oksiyen azlığı vardir ama cok rahatsiz edici bir durum yoktur

 9. Avatar
  Gulten Yamac

  Gizem dolu görülmesi gereken bir yer tam karşısındaki çay bahçesinde yerin eski sahibi var onunla sohbet etmeden dönmeyin şehri bulanda o amca

 10. Avatar
  pınar şenyürek

  Nevşehir müzesi müdire hanım ve çalışan arkadaşlar uzman ve arkeologlar cana yakın çalışkan ve sempatik insanlar. Size merak ettiğiniz konularda çok güzel bilgi veriyorlar yardımcı oluyorlar. Ben aynı müzeye her gidişimde farklı şeyler görüyorum Nevşehir deki müzeleri gezmenizi tavsiye ederim.

 11. Avatar
  Ersen Gönenir

  Gezilmesi gereken bir yer. Girişin ücretsiz olmasına rağmen herzaman çok sakin

 12. Avatar
  Hunkar Uzungungor

  HÜNKAR HACI BEKTAŞ-I VELİ:

  Hacı Bektaş Veli 1248 yılında Horasan’ ın Nişapur şehrinde doğmuştur. Türbesi “l.Murad Gazi” tarafından yaptırılmıştır. Hacı Bektaş Veli’nin yaşadığı ve öldüğü, Bektaşilik tarikatının doğduğu yer olması bakımından ayrı bir önem ve değer taşır.Burası, Tekke ve Zaviyelerin kapatıldığı 1924 yılına kadar Bektaşiliğin merkezi olmuş, tarikatın “çelebi” si burada oturmuştur.Hacı Bektaş Veli’nin evi,türbesi ve adına kurulan Bektaşi Dergahı bugün Hacıbektaş adıyla anılan ilçenin en büyük tarih zenginliğini ve kutsal varlığını teşkil etmektedir.
  Hacı Bektaş Veli, savaş yerine barış, düşmanlık yerine dosluk, kin yerine sevgi ve hoşgörü temelinde şekillenen insanı ve insani değerleri yücelten felsefesi ile farklı dillerden, kökenlerden ve kültürlerden gelen insanları Anadolu’da dost olarak toplayan bir halk önderiydi.
  Hacı Bektaş Veli gibi kişilerin felsefesi, yaşadığı döneme ait değildir, o düşünçeler çağlar boyunca insanlara yol göstermeye devam ederler.
  Hayırlı ziyaretler.Hoşca kalın..

 13. Avatar
  Mehmet Sarıgül

  HACI BEKTÂŞ-ı VELÎ
  (ö. 669/1271 [?])
  Bektaşîlik tarikatının kurucusu olarak kabul edilen Türkmen şeyhi. Horasan Melametîliğinin önde gelen temsilcilerinden Yusuf Hemedani’nin öğrencisi Hoca Ahmed Yesevi tarafından kurulmuş olan Yesevîlik tarikâtının Anadolu’daki en fa’al uygulayıcısı konumunda 13. yüzyıl Anadolu’sunun İslâmlaşma sürecine önemli katkılarda bulunarak adını “Horasan Erenleri” olarak anılan şahsiyetler arasına yazdıran, 16. yüzyılda ise Balım Sultan önderliğinde 14. ile 15. yüzyıl Azerbaycan ve Anadolu’sunda yaygınlaşmış olan Hurûfîlik akımının etkisi altında kalınmak suretiyle ibahilik, teslis (üçleme), tenasüh, ve hülul anlayışlarını da bünyesine alarak kurumsallaşan Bektaşîlik tarikâtının isim babası, Kalenderî / Haydarî şeyhi, islam mutasavvıfı.
  Lokman Parende’den ilk eğitimi almış ve Hoca Ahmed Yesevî (1103-1165)’nin öğretilerini takip etmişti. Bundan dolayı Yesevi’nin halifesi olarak kabul edilmektedir. Anadolu’ya geldikten sonra kısa zamanda tanınarak kıymetli talebeler yetiştirdi. Hacı Bektâş-ı Velî kendisinin de bağlı olduğu “Ahilik Teşkilâtı” ile, Osmanlı Devleti’nin kuruluş devrinde Anadolu’da sosyal yapının gelişmesinde önemli katkılarda bulunmuştur.
  Hayatının büyük bir kısmını Sulucakarahöyük’te (Hacıbektaş) geçiren Hacı Bektâş-ı Veli, ömrünü de burada tamamlamıştır. Mezarı, Nevşehir iline bağlı Hacıbektaş ilçesinde bulunmaktadır. (Vikipedi’)

 14. Avatar
  Dilek Özlem ATAÖNDER

  Zaman, mekan, dünya, uzay, gerçek, masal arasında bir yer. Rüzgarların yonttuğu, eski zaman insanlarının içine sığındığı bu periler diyarında dünyanın ve geçmişin tüm sırlarına nail olabileceğine inanıyor insan. Yaşadığı diğer mekanların ne kadar anlamsız, ruhsuz ve tatsız olduğunu fark ediyor! Asla bitmesini istemediğin bir rüya ya da hiç sonu gelmesin istediğin nadide kelimeler ve kıvrak cümlelerle süslenmiş bir kitap gibi. Gün doğumu ayrı, gün batımı ayrı bir aşka doğru sürüklüyor insanı. Zamane insanlarının ne eşsiz, günümüzde kendini ‘modern’ diye nitelendiren insanların da ne zekasız olduğunu kavratıyor! ‘Doğanın kendilerine sunduklarını, doğaya zarar vermeden kullanıp nasıl yaşamış bu insanlar?’ diyerek kendinden utanıverebilir doğaya bir gıdım saygısı olanlar. Burası sadece gezilecek bir coğrafya değil, insanı kendisiyle yüzleştiren, yeraltına inen şehirleri gibi insanı kendi derinliklerine sürükletip kendisiyle yüzleştiren bir yer…

 15. Avatar
  Barış Şahin

  Anadolu’nun erken Hristiyanlık dönemini en güzel anlatan müzelerden bir tanesidir.

  Büyük kompleks bir manastırdır. İçerisinde mağara oyma kiliseler, kilise içerisinde 11 yüz yıl erken ve geç dönemine ait duvar resimleri (freskler), rahip ve rahibe yaşam alanları ve mezarlıklar görülebilmektedir.

  Daha iyi anlaşılabilmesi için bir rehber eşliğinde gezilmesi tavsiye edilir ya da bilet gişesinden kiralanabilen kulaklıklı rehber geziyi kolaylaştırabilir.

  Girişte edinilen bilet ile (ya da müzekart ile) müzenin dışarısında 30 metre aşağıda bulunan Tokalı Kilisede gezinebilir.

  Temmuz 2019 itibari ile kişi başı 54 TL’dir. Müzekart geçerlidir. 8 yaş altı ücretsizdir.

 16. Avatar
  Taner Işık

  Etrafınızda Çok Sayıda Şapel Görebilirsiniz Kayaların İçine Oyulmuş Bu Yerleşim Yerleri 4. Yüzyıldan 12. Yüzyıla Dek Yoğun Olarak Manastırlara Ev Sahipliği Yapmıştır Bir Vadi Boyunca Uzanan Alanda, Elbette İbadethaneler Dışında Başka Yaşam Alanları da Oluşturulmuştur Kayaların İçine Oyulan Evler, Yemekhaneler, Kilerler, Ve Diğer Oturma Alanları Açık Oyuklarda Görebiliriz Kilisenin İçinde Hz. İsa’nın Hayatını Ve İncildeki Olayları Tasvir Eden Birbirinden Değerli Freskler Ve Geometrik Süslemeler Sizi Etkileyecektir.

 17. Avatar
  Barış Şahin

  Ürgüp’ün en yüksek noktasıdır. Bir kafeterya mevcuttur. Çay kahve gözleme ve tost bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra eski Bir kütüphanede bulunur. Kütüphaneden kitap ödünç alabilirsiniz. Kitap okumayı düşünmüyorsanız da yinede kütüphaneyi ziyaret ediniz içeride Ürgüp ve Kapadokyanın eski fotoğraflarını bulacaksınz. Hatta Kütüphaneci Mustafa Amca ve Eşeği Yüksel’in hikayesini de okuyabilirsiniz.

  Bunun yanısıra birde bir türbe bulunmaktadır. Kapısında IV. Kılıçarslan’a ait olduğu yazıyor.

  Bütün yıl yukarısı rüzgarlıdır. Hazırlıklı olmakta fayda var.

 18. Avatar
  Beyazıt Bestami

  Ürgüp ayaklarınızın altında ve muhteşem manzara. Ancak türbe ve bakımsız surlar. Ürgüp ün imajı için çok kötü bir durum. Cafe yapılması güzel ancak insanlar buraya seyir zevki ve türbe için geliyorlar. Son derece bakımsız bir yer. Tarihçe yazısı yoldan geçen birisinin yazısı gibi. Türk tarihinin bir parçası olan bu yer bakımsız olınca insanların saygısıda azalıyor. Etraf temizlenmemiş gelen çöp atıp dahada pis hale getiriyor.

  Not: Kendi tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkmazsak bir başka ülkeden gelen insandan da saygılı olmasınız bekleyemeyiz.

 19. Avatar
  ulvisevde tunc

  Tepe güzel kuşbakışı izlemeyi sevenler için eşsiz fakat keşke cafeye verilen özen Kılıçarslan in türbesine de verilseymis temizlik ve düzen sıfır kimse dönüp bakmıyor bile başına gelip dua okuyan bile çok az birde kapıya yazmislar türbeye saygıdan alkol yoktur diye ama müzik var valla gayet türbeye sayginizdan … Cikmasaymisim daha iyiymiş Kapadokya gezimizde Ürgüp hayal kırıklığı Ürgüp vakit kaybı olarak kaldi

 20. Avatar
  Samet Korkmaz

  Paşabağı Vadisi (Rahipler Vadisi)

  Kapadokya sınırları içerisinde taht kurmuş olan peri bacalarını duymuşsunuzdur. Zira kendilerini görmeyenlerin bile dilinden düşmeyen peri bacaları görülmeye değer oluşumlar arasında yer alıyor. İrili ufaklı boyutları ile görsel bir şölen yaratan peri bacaları nasıl oluşur

  Vadi yamaçlarından akan sel sularının ve rüzgârın da şiddetli etkisiyle tüflü yapıların aşınması sonucunda meydana gelen bu oluşumlar konik gövdelere sahipler. Tepe kısımları itibariyle bir çatıyı ya da bir mantarı anımsatan bu yapıtların üst kısımlarında bulunan kaya bloklarının çapları 1 metre ile 15 metre arasında değişiyor. Bu boyutlara uygun olan her oluşum peri bacası iken üst kısımların neden daha az aşındığı ise sizlerin kafalarında soru işaretleri oluşturuyor. Ancak bu oluşumların alt kısımlarında bulunan malzemeler daha kolay aşınabilme özelliklerine sahipler. Üst kısımlarında bulunan şapka ise daha az aşınan ve şeklini koruyan bir görünümde. Tüfleringeçirimsiz olması sonucunda sürekli aşınarak yüzyıllar içinde bu görünümü alan peri bacalarına en belirgin şekilde Rahipler Vadisi’nde görebilirsiniz.

 21. Avatar
  Lezzet & Bilim Kafası

  Kapadokya bölgesinde ki 4 günlük yarıyıl tatilimizin birinci günü 3.durağımız Paşabağı Açık Hava Müzesi efendim.

  Avanos-Göreme yolu üzerinden Zelve tarafında döndükten sonra, Zelve’ye gelmeden hemen önce ulaşabilirsiniz. Peribacalarıile tüm dünyaya ün salmış olan Kapadokya bölgesinin kalbi, Rahipler Vadisi olarak da bilinen bu vadide atmaktadır. Şöhretli peribacalarına ev sahipliği yapan Paşabağ Vadisi, peribacalarının oluşumunun ve gelişiminin en iyi şekilde gözlenebileceği yerlerden bir tanesidir. Bunun yanı sıra birçok yürüyüş yolu barındıran bu vadide peribacalarının arasında yürümek size büyük keyif verecektir.
  Bu vadide yer alan peribacalarının yaşlıları ve gençleri vardır. Yaşlı olanlar zamanla aşınıp kaybolacakken, bitişik halde olan genç peribacaları ise zamanla birbirinden ayrılarak çoğalacaktır. Bu doğa harikalarının şapkalı gibi görünmelerinin sebebi ise alt katmanlarının daha yumuşak olduğu için çabuk aşınmasıdır. Böylece şapka şekli ortaya çıkmaktadır.
  Paşabağ Vadisi’ni gezmeye aracınızla gidecekseniz vadi girişinde bir otopark alanı mevcut. Bu otoparkta ücret alımıyor. Giriş ücreti 18 ₺’dir. Müze Kart kullanabilirsin.

 22. Avatar
  Neslihan

  Paşabağı Vadisi, Kapadokya bölgesine ait olan en karakteristik alan olarak bulunuyor. Her yıl her milletten gelen turistler için bu alanda gezilip görülecek birçok yer varken bölgede Kilise bile yer alıyor.

  Çok önceki zamanlarda bölgede keşişler inzivaya çekilir diye bir söylenti var. Bu bölgeye gelmeden önce bu bilgi sadece bir söylenti halinde yer alırken, Rahipler vadisine giriş yaptığınız anda bunun doğruluk payının çok fazla olduğunu anlıyorsunuz.

 23. Avatar
  Hamza Karakaya

  Eskiden kervan yolunun güvenliğini sağlamak için kullanıldığını duymuştum,günümüzde ise turistik açıdan önemli bir statüye sahip.

 24. Avatar
  Uğur Döğer

  Kale ve etrafındaki nadide tarihi camiler şu an öksüz, yeraltı şehri henüz turizme kazandırılamamış, altıyla üstüyle tarih fışkırıyor, tam manasıyla restore edilse ülkenin en turistik 50 mekanı içine girer tahminimce, tel örgüye alınmış, çıkış bulamadımki tarihi camileri gezelim, bu restorasyon bir an önce bitmeli, camiler korumasız duruyor.

 25. Avatar
  Mehmet Özer Asker

  Yaya olarak gidilecek yolu yok desem yeri tepeleri tirmanarak gittim.Araçla gelenebilir yolu var.Kapılar kapalı içeri giremedim.Her tarafı bakımsız ve terkedilmiş halde ama eteklerindeki yer altı şehri günyüzüne çıkarılmak için restorasyon çalışmaları yapılıyor.Umarım turizme açılır.

 26. Avatar
  yusufmuazayozen@yerelnet.com

  çok güzel olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir