Ölüdeniz

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz beldesi eşsiz güzellikleriyle muhteşem deniziyle görülesi gereken yerler arasındadır. Ölüdeniz çevresindeki sahiller sürekli dalgalarla boğuştuğu için Ölüdeniz’ de tek bir dalgaya bile rastlanılmamıştır. Bundan dolayı beldenin adı Ölüdeniz olmuştur.

Ayrıca Ölüdeniz muhteşem denizinden dolayı en iyi deniz ödülünü almıştır. Doğa harikası olan bu belde her yıl binlerce yerli ve yabancı turist çekmektedir. Her yıl gelişen tatil beldesi deniziyle, incecik kumuyla, eşsiz plajları birçok gezgin ve tatilciler tarafından tercih edilmektedir.

Muğla Ölüdeniz beldesinde geçmiş zamanlarda Likya Uygarlığı hakimdi. Dolayısıyla bu belde birçok tarihi kalıntıya ev sahipliği yapmaktadır. Likyalılar tarafından güneş diyarı olarak adlandırılan belde Teke yarımadasında bulunmaktadır.

Ölüdeniz ‘de Görülmesi Gereken Yerler

Sadece Türkiye’de değil dünyada da oldukça popüler bir tatil beldesi haline gelen Fethiye Ölüdeniz eşi benzeri olmayan doğa harikalarıyla her sene binlerce yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır.

Sizlerde bu güzel beldeyi görüp, tatilinizi burada geçirmek istiyorsanız öncelikle Ölüdeniz ‘in muhteşem güzellikteki plajını görmelisiniz. İşte sizlere Ölüdeniz beldesini detaylarıyla bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

Kıdrak Koyu: Belce kız beldesine 4 km uzaklıkta olan bu koy tertemiz plajı ve sık çam ağaçlarıyla günübirlik gidilebilecek mesire alanıdır. Genelde beldeye insanlar piknik yapmak amaçlı ve doğayla baş başa kalabilmek adına gelmektedirler.

Kelebekler Vadisi: Muğla görülmesi gereken yerler arasında gösterilen doğa severlerin uğrak mekanlarından olan Kelebekler Vadisi, kelebeklerin ormanın içinde adeta dans ettiği, eşsiz manzarasıyla buraya gelen misafirleri kendisine hayran bırakmaktadır. Seksen tane kelebek türüne ev sahipliği yapmaktadır. Kelebekler vadisine gelip te bu beldeyi gezip görmeden, eşsiz manzarasında fotoğraf çekilmeden buradan ayrılmak istemeyeceksiniz.

Babadağ: Doğu Akdeniz Bölgesi’nde konumlanan Babadağ, iki zirvesinin birbirinden ayrık olması sebebiyle bazı otoriteler tarafından sıradağ olarak da nitelendirilir.

1.400 metrelik rakımı olan zirve Karatepe adıyla anılır. İki zirvenin arasından bir sel vadisi geçer. Kireçtaşı diğer adıyla kalkerden meydana gelen 2 zirve birbiriyle karşılıklı halde bulunur. Zengin bitki çeşitliliğinin başında 1.400 metre ile 1.800 metre arasında yoğun rastlanan akçaağaç ve sedir yer alır.

Karatepe adını alan zirvenin denize uzaklığı yaklaşık 5 kilometre olduğu için zirveden denize doğru rotalı yamaç paraşütü en çok buradan gerçekleştirilir. Hem yüksekliği hem de manzarası ile turistlerin ilk tercihi olan Babadağ, özellikle yaz aylarında yoğun ilgi görür. Yamaç paraşütü yapmak için tırmanılması gereken yol ise yaklaşık 30 ile 40 dakika arasında değişir.

Babadağ Fethiye Yeme İçme: Dağa gezi için ya da yamaç paraşütü yapmak için gittiyseniz güzel manzaralı bir yemek yeme şansınız da var demektir. 1.700 metre yükseklikte yemek yemek ya da Ölüdeniz’e yukarıdan bakarak kahve içmek isterseniz dağın zirvesinde bulunan restoranı tercih edebilirsiniz. Erken saatlerde giderseniz kahvaltı da bulabileceğiniz restoranda bir yandan rengârenk paraşütleri ile uçan insanları seyrederken bir yandan da manzara eşliğinde keyifle yemek yiyebilirsiniz. Alışık olmadığınız bir atmosferde yiyeceğiniz yemek bol oksijenle birleştiğinde tadından yenmeyecektir. Manzarayı ve anı ölümsüzleştirmek için ise fotoğraf makinenizi yanınıza almanızda fayda var. Ayrıca yol üzerindeki restoranlarda ve civardaki köylerde de yemek ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Babadağ Yamaç Paraşütü Fiyat: Babadağ’da yamaç paraşütü yapmak isterseniz bu konuda hizmet veren pek çok firma olduğunu söyleyebiliriz. Yamaç paraşütü yapmak için 3 farklı pist bulunuyor. Uzman kadrosuyla hizmet veren firmalardan içinize sinen bir tanesiyle görüşebilir ve Ölüdeniz’e 1.700 metre yukarıdan inerek girebilirsiniz. Uçuşunuz sırasında fotoğraf ve video hizmeti de sunan firmalar sayesinde bu heyecanlı anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Çekildiğiniz fotoğraflar ve videolara yaklaşık 150 TL’ye sahip olabilirsiniz. Uçuş fiyatlarına gelecek olursak tek seferlik ve ortalama 45 dakika süren uçuşlar için ücret yaklaşık 500 TL’dir. Dilerseniz uzman eğitmen kadrosu ile yamaç paraşütü dersleri de alabiliyorsunuz.

Belcekız Plajı: Ölüdeniz’de deniz keyfi yaşayabileceğiniz en güzel yerlerden birisi Belcekız Plajı’ yerlere göre denizi biraz daha dalgalıdır ve su hemen derinleşir. Bu nedenle çocu denize girmek isterseniz bu konuda dikkatli olmanızda fayda var. Upuzun kumsa çeken Belcekız Plajı aynı zamanda yamaç paraşütü yapanların iniş noktasıdır. De yüzerken başınızı kaldırdığınızda üstünüzden süzülen insanları görebilirsiniz. Sa işletme mevcuttur. Dilerseniz şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz gibi havlunu kumlara serilebilir ve bütün gün denizin tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle sabah s tenha olan Belcekız Plajı akşamüstüne doğru oldukça kalabalıklaşmaktadır. Gün saatlerinde dalga da az olduğu için denize girmek daha keyiflidir. Karnınız acıktı işletmelerden dilediğinizi seçip oturabilir, yemeğinizi yedikten sonra ağaçların al çayınızı yudumlayabilirsiniz. Belcekız’a minibüs ile ulaşım sağlayabileceğiniz gib aracınız ile gelirseniz civardaki otoparklara bırakabilirsiniz.

Ölüdeniz beldesinin en yüksek tepesi olup, ayrıca görülmesi gereken noktalarından olan Babadağ yamaç paraşütü yapmak isteyenlerin ilk tercihi olacaktır. Babadağ’a gelip te eşsiz manzara eşliğinde gökyüzünde muhteşem dakikalar geçirebilirsiniz. Ayrıca burada macera severler bölgeyi atv turlarına katılarak gezebilirler.

Likya Yolu: Ölüdeniz den başlayan bir dağ yolu düşünün. Binlerce yıllık uygarlıkların peşinde olan bu yol Antalya’ya kadar uzanıyor. Yolun sağ tarafında masmavi deniz, sol tarafında ise yemyeşil ormanlar bulunmaktadır. Dünyanın en güzel doğa yürüyüşü rotalarının içinde bu Likya Yolunun olması gurur vericidir. Kesinlikle gidilesi görülesi yerlerden biridir.

Ölüdeniz Tabiat Parkı: Ölüdeniz ‘de bulunan 40 yıllık geçmişe sahip olan Tabiat Parkı geçmiş yıllardan bu yana halkın kullanımına açıktır. Buraya gelip denize girebilir, ağaç kokusunun içinde sakinliğin tadını çıkarabilirsiniz. Kesinlikle sakin sessiz ağaç kokuları içinde kitap okunası yerlerden.

Ölüdeniz ‘de Konaklama Nasıl Olmaktadır?

Ölüdeniz beldesinde konaklama için bir sürü nitelikli otel, pansiyon ve kamp alanları vardır. Belde de her türlü deniz sporları, doğa sporları yapılmaktadır. Ölüdeniz ‘de dağcılık, rafting, yamaç paraşütü, safari ve doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Belde de öne çıkan Beyaz Yunus Oteli Fethiye’de denize sıfır bir oteldir. Mutfağı ile oldukça nam salan otel yemekleriyle meşhurdur. Ayrıca oteldeki her odanın denize bakan terası vardır. Bu otelde konaklama yapabilir, Ölüdeniz ‘i keşfedebilirsiniz.

Ölüdeniz Nerededir? Ve Nasıl Gidilir?

Ölüdeniz beldesi Muğla’da olup, karayoluyla ulaşım sağlayacaklar için öncelikle Fethiye’ye gelmeleri gerekmektedir. Antalya, Burdur ve Muğla tarafından çam ağaçlarının arasından yapacağınız yolculukla keyifli bir şekilde Fethiye’ye ulaşabilirsiniz. Bölgeye İstanbul’dan yapacağınız yolculuk 11 saat sürmektedir.

Bu makale 16 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  ahmet akgül

  Ben 2100da gelmişdim ve dolayısıyla ölü denizi gezemedim saat 20. 00da ziraet saati doluyormuş ve o bölgeyi koruma altında olduğu için giremiyorsunuz ama o koruma altındaki bölgede ticari faaliyetlerini sürdüren bir otelde konaklıyorsanız saatin kaç olduğu önemli değil bölgeye istediğiniz zaman girebilirsiniz yani kısa ve öz olayı iyice ticarete dökmüşler ve devlet buna göz yumuyor neticede ölü denize eğerki biri 20. 00dan sonra ziyarete kapalı diye giremiyorsa ve otelde konaklayan biri girebiliyorsa bu oetlin cazibesini attırır ama etik değil 20..00dan sonra zayaret kapalıysa kimsenin girmemesi gerekir ve madem devlet bir koruma uyguluyor o halde ölü deniz içindeki o faiş fiyatlı otellerin ne işi var tuhaf iş ve etik değil

 2. Avatar
  Hüseyin Akalın

  Gittim demek için gidilir. Gide bilmemek içinse önce arabayı park edecek yer bulursunuz park parasını öder girersiniz şezloğ parası apart parası ile kafa kafaya Bi küçük su dabacana parasından fazla. Neden böyle deyince abi burasi ölüdeniz diye dalga geçerler ve işin ilginç yanı fetihiyedwki tüm esnaflar bu mantıkta o yüzden yanınızda büyük bir çanta taşıyın ihtiyaçlarınızı zincir marketlerden karşılayın

 3. Avatar
  Hüseyin Ö.

  Harika bir manzarası var, özellikle yamaç paraşütü yaparsanız manzaranın keyfine doyamazsınız. Sezonun yoğun olduğu dönemlerde park sorunu yaşayabilirsiniz.
  It has a great view, especially if you do paragliding you can not get enough of the view. You may experience parking problems during peak season.

 4. Avatar
  Mahmut Üzrek

  Dalgalı ve ani derinleştiğinden dolayı iıi yuzme bilmeyenler için tehlikeli olabilir ama suyun sıcaklığı cok iyi ayrıca plajın henen üstünden cıkan yoldan harika fotograflar cekebilirsiniz. Sezonda cok buyuk park problemi var ona göre hazırlıklı gidin. Çevresinden bircok guzel restoran var. Çarşısı gayet buyuk ama genelde aynı şeyleri satıyorlar yerel değil yani. esnafı da biraz çakal dikkat edin. Burada Babadağı’ndan inen yamaç paraşutlerini inerken izleyebilirsiniz ayrıca.!!

 5. Avatar
  Taner Tezcan TÜRKCAN

  Gördüğüm en güzel plaj
  Su ısısı, havadaki nem oranı ve hava sıcaklığı, deniz suyunun temizliği ve hiçbir yerde bulamayacağınız muhteşem rengi Tabiki doğal güzelliği.
  Boşuna defalarca dünyanın en güzel plajı seçilmemiş

 6. Avatar
  Tuncay Sahin

  Da gibt keine Sehenswürdigkeit. Nur gibt es parkverbot und viele Touristen.
  Fotoğraflarda ki kadar güzel bir görünüm yakalayamadım. Her yer parsel parsel alınmış. Adım atilamayacak kadar kalabalık. Park sorunu o biçim. Karavanayla asla gitmeyin. Gidersenizde yanınızda mutlaka zincir kesmek için bir alet götürün. Çünkü park yasağı olan araçlar zincirleniyor ki parayı ödemeden gitmesin diye. Benim başıma gelmedi ama geleni gördüm. Ölü denize gitmeniz için arabayla yüksek bir rampadan asgi iniyorsunuz. Çıkışlarda bazı arabalar kalıyor. Buna dikkat edin. Maksat görmese gidin ama mecbur kalmadıkça gitmeye değmez. Onun yerine bir yamaç paraşütü yapmanızı tavsiye ederim.

 7. Avatar
  Ali özkan

  Ölüdeniz, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir. Ölüdeniz kumsalı yüzde seksen iki oyla 2006 yılında Dünya’nın en güzel kumsalı seçilmiştir. Belde, turizm açısından oldukça gelişmiştir. Bölgede meşhur olan Baba Dağdan mutlaka yamaç paraşütünü ve şehri kuşbakışı izlemelisiniz tatilinizi safari turu bölge kanyonları ile renklendirip maceracı bir tatil yapabilirsiniz kurumsal yerlerden yeme içmeye özen göstermelisiniz zira fiyatlar çok pahalı örneğin plajda şemsiye 20 şezlong 20 2. Bi şezlong derken 60 Türk lirasi vermek zorundasınız tekne ile koy turlarınıda es geçmeyin.

 8. Avatar
  Bora Kucukyilmaz

  Dünyanın her yerinden yamaç paraşütü pilotlarinin ziyaret dağıdır. Uçuşun tadına bakmak isteyenler için de 20 ye yakın şirkette 300 civarı tandem ticari pilot çalışmaktadır. 1700, 1800,1960 metre kalkış pistlerine sahiptir. Hava uygun olmadığı zaman 1200 metre pisti de bulunur. Özellikle kış aylarında bu kalkış pistinden uçuş yapılır. 2020 yılında teleferiğe kavuşacak olan Babadağ in Fethiye turizmine katkısı olacağı düşünülmektedir. Sadece uçuş için değil kahvaltı, yemek veya kahve içmek için de fantastik bir yerdir. Uçuş yapmak isteyenlere ucuz değil önce kaliteli şirketler bulmaları tavsiye edilir. İçlerinde uygun fiyatlı olanı seçmek elbette hakkımızdır.

 9. Avatar
  Ayaz olsun

  Yorumlara bakıyorum da genel anlam da kötü tarafına dikkat ediliyor. Burası cennetten bir köşe her bölgeden turist çeken bir yer. Fiyatların yüksekli nereye giderseniz gidin tatile aynıdır hiç bir fark yok. Burada bir ömür geçirsen gene de doyamazsın. İnsanları doğası havası çok başka. Ben Ankaralı ‘yım ama şu anda kendimi MUĞLA’ nın yerlisi olarak görüyorum. Keşke orada bir işim olsa ve orada yaşama şansım olsa. Gidin orayı görün. En kalabalık olduğu zamanı da görün en sakin olduğu zamanı da. Herkes yardım sever. Araç için yer bulamadık diyen kişilere inanmayın sakın kesinlikle yalan. Orada her yerde araç park etmeye yer var. Sahil ile iç içe park etmeyi düşünmüyorsanız eğer tabi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir