icon

Ormanya

Ormanya Doğal Yaşam Parkı, Kocaeli 'nin Kartepe ilçesinde yer almaktadır. 11 Temmuz 2011 tarihinde Uzuntarla Tabiat Parkı olarak da ilan edildiği bilinmektedir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından meydana getirilen bir doğal alandır. Aynı zamanda da Ormanya 2 bin dönümlük geniş bir araziyi bünyesinde barındırmakta ve toplatma 12 farklı bölge olarak da ifade edilmektedir. Avrupa 'nın en büyük doğal yaşam parkı olan Ormanya, 2020 yılı içerisinde de 5 milyon kişi tarafından ziyaret edilmiştir. 

Doğal yaşam alanı korumak ve ziyarete açmak amacıyla bu tabiat parkı meydana getirilmiştir. İçerisinde çocuklar için hayvanat bahçesi, mesire alanları, ormanköy, doğa okulları, olta balıkçılığı alanı, kuş gözlem alanı, yaban hayatı kurtarma alanı, atlı binicilik alanı ve doğa parkurları kendini göstermektedir. Ormanköy içerisindeki Çocuk Hayvanat Bahçesi Alanı dahilinde 67 farklı türde 766 hayvan yer almaktadır. Bu hayvanları çocukların rahat bir biçimde görebilmeleri ve dokunabilmeleri de sağlanmıştır. Yaban alan bölgesinde de alageyik, kızıl geyik, karaca ve yılkı atları bulunmaktadır. bu hayvanların toplam sayısının 150 olduğu ifade edilmektedir. 

Ormanya içerisinde yer alan Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi içerisinde de bölgedeki yabani hayvanların incelenmesinin yanı sıra korunması, tedavi edilmesi ve rehabilite edilmesi işlemleri gerçekleştirilecektir. Bu merkez içerisinde hastane, barınak, istasyon ve gözlem noktaları da bulunmaktadır. Ormanya

Ormanya Kamp Alanı

Ormanya kamp alanı genelinde 24 karavan ve 100 çadır kurulabilecek bir bölge yer almaktadır. Aynı zamanda da enerji ihtiyacını karşılamak ve duş ve WC gereksinimini gidermek adına sistemli bir işleyiş kendini göstermektedir. Ormanköy içerisindeki bu kamp alanı dahilinde gölet, orman evleri, değirmen ve doğal patikalar da varlık göstermektedir. Kamp alanındaki parkurlar yaklaşık olarak 18 km uzunluğundadır. Doğal alanlarda spor yapmak ve yürüyüş olanaklarına sahip olmak adına da bu tip imkanlar varlık göstermektedir.

Ormanya Kuş Gözlem Alanı

Kuş gözlem alanı içerisinde farklı kuş türlerini rahatlıkla görebilmek mümkündür. İspinoz, sıvacı, ağaçkakan ve kızılgerdan gibi türlerin yaşamı rahat bir biçimde incelenebilir.

Yorumlar