Beğen

Ortaca Ege ile Akdeniz’in sınır çizgilerinden biri olarak kabul edilen Ortaca Muğla İlinin önemli bir ilçesidir. Ortaca gerek bölgeye yakın plajlarıyla gerekse tarihi yapısıyla bölgenin dikkat çeken özel bir kent olarak kabul edilmektedir. Ayrıca Muğla’nın 13 ilçesinden biri olan Ortaca ilçesinde yazları bir hayli turist beldeye gelmektedir. Kış aylarında ise sessiz sakin bir yere dönüşen Ortaca ve dalyan yaz aylarında oldukça hareketlidir.

Doğaya ve denize bu beldede doyamayacaksınız. İşte sizlere bu yazımızda Muğla’nın en çok rağbet gören ilçesi olan Ortaca gezilecek yerler noktalarını sizler için derledik.

Ortaca ve Gezilecek Yerler

Dalyan: Öncelikle Ortaca denilince akla hemen şirin dalyan gelmektedir. Dalyan sadece Türkiye’nin değil dünyanın en güzel beldelerinden biri dersek abartmış olmayız. Dalyan doğa harikası bir belde ve aynı zamanda önemli bir turizm merkezidir.

Son yıllarda dünya genelinde çok fazla konuşulup merak konusu olan belde de ilk olarak sizleri dalyan merkezde Caretta caretta heykeli karşılamış olacaktır. Huzuru yakalayacağınız bu şirin tatil kasabasında çok fazla küçük hediyelik dükkanlar ile restoranlarla karşılaşmanız mümkündür. Sokak aralarında yer alan barları, restoranları ve salaş mekanlarıyla kasaba adeta huzurun ta kendisi olarak karşınızda yer almaktadır.

İz Tuzu Plajı: Avrupa’nın gözde plajlarından birisi olmayı başaran İz Tuzu plajı toplam 5 km uzunluğundadır. Ortaca ya geldiğinizde yarım saatlik zaman dilimi içerisinde bu eşsiz güzellikteki plaja ulaşabilirsiniz.

Ortaca gezilecek yerler kapsamında en dikkat çeken nokta hiç kuşkusuz İz Tuzu Plajı olacaktır. Caretta carettaların yumurtalarını bıraktıkları bu plaj bu açıdan da ilgi görmekte, merak uyandırmaktadır.

Likya Mezarları (Kaya Mezarları): Dalyan beldesinde görüp hayran olacağınız Likya Mezarları beldenin her yerinden görülmektedir. Özellikle Dalyan da göl kenarında oturup bu mezarlıkları doyasıya seyredebilme şansına sahip olabilirsiniz. Likya Mezarları gece karanlık çökünce ayrı bir manzaraya büründüğünden adeta görsel şölen haline gelmektedir. Dalyan belediyesi tarafından yapılan ışıklandırmalar ile Likya mezarlıkları geceleyin dahi tarihi dokusunu hissettirmektedir. Eğer bir gün yolunuz Muğla Dalyan’a düşerse mutlaka Kaya mezarlıklarını görmelisiniz.

Ekincik Koyu: Sultaniye Kaplıcalarının 25 km ilerisinde karşınıza gelen bu koy adeta hazine gibidir. Bu koy daha çok çadır kampı yapanlar tarafından tercih edilse de herkes rahatlıkla bu koyu ziyaret edebilir. Ortaca’nın gezilip görülesi yerlerinden olan Ekincik Koyu sessizliği, çay bahçeleri ve klasik Muğla halkının yapmış olduğu yoğurtlamasıyla da bu koy görülmesi ve bilinmesi gereken nadir yerlerdendir.

Sultaniye Kaplıcaları: Ortaca Dalyan üzerinden gün içerisinde kalkan feribotlarla 20 yada 25 dakika içerisinde Sultaniye Kaplıcalarına ulaşmanız mümkündür. Bu kaplıcalarda kükürt çadırına girebilir bu sayede sene boyunca vücudunuzda biriken toksinlerden arınabilir ve çamur banyosu yapabilirsiniz.

Şifalı sularıyla dikkatleri çeken Kaplıca çamur banyosu ve kükürt çadırıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmekte ve bölgeye gelen turist sayısında artış olmaktadır. Sultaniye Kaplıcalarında isterseniz ayaklarınızı balıklara yedirebilir ve yaşamış olduğunuz kötü enerjilerden bu yolla kurtulabilirsiniz. Tabi ki bu bir inanıştır. Denemeye değer. Bu kaplıcalara her sene yaz aylarında binlerce insan şifa aramak üzere gelmektedirler.

Ortaca’ya Nasıl Gidilir?

Ortaca İlçesine Muğla merkezden düzenli olarak kalkan otobüs seferleri vardır. İzmir’den veya İstanbul, Ankara veya farklı illerden ilçeye yapılan seferler sayesinde ulaşım kolaydır. Ayrıca Ortaca’dan Muğla’ya, Marmaris’e, Fethiye’ye, Bodrum’a minübüs seferleri de mevcuttur. Dalaman havaalanının açılmasıyla beraber uçak seferleri de başlamıştır.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri