Ortaca Gezilecek Yerler

Konumu Ve Özellikleri

Ortaca; Muğla il sınırları içinde yer alan, Muğla kentinin doğusunda ve Muğla’nın ilçe merkezlerindendir. Batı ve Kuzey tarafında kalan Köyceğiz, doğusunda Dalaman, güneyinde Akdeniz olan kuzeyinden Muğla ve Fethiye arasında kalan karayolu kavşak noktasında kalan bir doğa harikasıdır. Turizm değerleri bakımından Muğla ve Fethiye turizm potansiyeline kavşak nokta olması sebebi ile katkı sağlasa da asıl ilgi alanı sanayi ve hayvancılık faaliyetlerinin gelişim sağlamasıdır. 

Akdeniz ve Ege arasında bir yerde olması Ortaca’nın turistik değerlerini yükselterek yurt içi ve yurt dışı birçok turist ağı geleneğinin bir parçası olan nadide doğa mucidi alanlarından biri konumuna getirmiştir. Ortaca, sınırları içinde yer alan Dalyan dünyaca ünü sınırları aşan, tabiat harikası özellikleri ve betimleme süsü olan resim sanatına yön veren bir sanat doğa harikası olması nedeni ile tüm turist ve meraklılarının en gözde mekânlarından olmayı başarmıştır. Ortaca İzmir ve Antalya ya eşit mesafede olup; Fethiye ve Marmaris ‘in orta yerinde oluşan canlı tabiatın en muazzam eserlerinden, doğa harikası değerlerindendir. Bu özellikler Ortaca isminin nereden alındığının kanıtlar nitelikteki özellikleridir. 

Ortaca bünyesinde bir bütün olarak yet verdiği; Tarım, hayvancılık, ticaret, sanayi, turizm, doğal ve tarihi özellikleri itibariyle zengin ve köklü bir tarihi kültürel birikime ve kimliğe sahip nadide bir kazanım, değer ve parlayan güneş  gibi etrafını ısıtan, topluma  hayat  veren, görenleri şaşkına  çeviren  meraklı gözlerle  takip  mesafesini iyice kısaltarak, muazzam görüntüsünün  haklılığını tüm  dünyaya göstererek başarılı bir şekilde kanıtlamıştır. Doğal görünümünün yani sıra sanayiye kattığı değer asla yadsınamaz bir gerçeklikle başarısını tüm rekabet dolu gözlere önemle dikkat çekmiştir. 

Milas, Fethiye, Marmaris, Bodrum’dan sonra sanayi iş hacmi ve gelişmişliği bakımından 5.sıraya yerleşmiştir. Sosyal kültürel alanlarda gelişmişlik seviyesini her geçen yıl artıran Ortaca, kültürel zenginlik ve okuryazarlık seviyesi bakımından eğitime verdiği değerle neredeyse %100 bir başarı grafiği elde etmiştir. Ortaca iklim ve toprak özellikleri bakımından zengin bir topografik yapı özelliğine, ayrıcalığına sahipken, içinde bulunduğu ova bu zenginliğin adeta bir parçası, olmazsa olmaz değerlerinin destekçisi ve doğal görünümünün yansıma özelliği göstermektedir. Şehir merkezinsen uzaklığı 15 dakika olan turistik ve dinlenme mecralarından olan, tabiatın aynası olan zenginlikler şehrin cazibesini artıran diğer önemli değer ve kazanımlardan olup pırlanta değeri, parlaklığı, yansıma ve ışıltısına sahiptir.,

Sengerme plajı, Aşıbkoyu plajı, iz tuzu plajları  Ortanca ‘ya mesafesi 15 dakika ulaşım  imkanı varken,30 dakika içinde yayla dinlenme   alanlarına, Dalaman çayı üzerindeki Rafting yapılan  merkezlere ulaşılmakta; adrenalin ve hız tutkunlarının  en can alıcı  hobi ve isteklerine  olanak tanıyan, fırsat veren  Allah vergisi doğa  cenneti  iklim ve duyumsamalara, ruh gezintileri yapılmasına  imkan  sağlayarak  meraklıların  psikolojik ferahlık ve süreçlerine  olumlu derecede  katkıda  bulunmuştur. Ortaca diğer önemli cazip merkezi olmasının altında yatan gerçek değerleri ise; şehir yaşamının ucuz olması, komşu belde ve ilçelerden alışveriş yapılması için halkın Ortaca’yı tercih etmesi,  şehrin en işlek ve tercih edilebilir alanlarını oluşturmasında son derece önemli ve kalkınma hızını harekete geçiren sosyoekonomik plan değerlerindendir. 

Ayrıca kara ya da hava yollarını kullanılması bakımından İstanbul ve Ankara’ya yapılan ulaşımın kolaylığı ve hızı son derece kolay ve tercih edilebilir yapıda kavşak alanı özelliği göstermektedir. Ortaca şehir imar planı ve hayat ucuzluğunun bölge insanını kucaklaması, ev fiyatlarının düşük olması, şehir dışında memur, işçi olarak hayatlarını idame ettirmek isteyenler için fırsat alanı doğurmuş; ilçe halkı aynı zamanda evlerini Ortaca’dan alarak, sehir dışındaki iş hayatlarına devam etmektedirler. Hayat ucuzluğu ve sosyal cehre içindeki etkili cezbeden ev ve imar yapı koordinesinin her cebe hitap edecek düzeydeki malı kolaylıklar sunması, Ortaca’yı giderek sevilen ve yaşanması kolay şehir formlarından olmasını sağlamıştır.

Dalyanlar Tekne Turları Ve Doğal Yapısı

Köyceğiz Gölünü denize bağlayan, Antik dönemde adı sıkça duyulan adına Calbis denilen, fiyort tipi doğal kıyıların olması nedeni ile şirin bir tatil beldesinin varlığı göz kamaştırır vaziyettedir. Bu tatil beldesinin adı :”Dalyan “.Kimi şehir beldesinin içinde kendine yer edinen, kimi şehrin uzağında çıkışında nostaljik bir hava eşliğinde belde halkı ve dışarıdan gelen turist iklimine canlılık katan hali ile tüm otel, pansiyon, lokanta vs. cazip merkezlerin Ortaca halkı ve ekonomisine kattığı değer ve anlayışlar asla inkar edilemez bir düzeyde varlığını kanıtlamıştır. Tercih edilme sıklığı Dalyan gezilerinin günübirlik olsa da 2-3 günün ayrılması ve bu zenginliklerden doyasıya istifade edilmesi en çok önerilen ve istenilen gezi planı seçeneklerindendir. Dalyan adını özellikle doğal kaynaklar mirasından ve bu doğa harikası kaynakların üzerinde yapılan dalyan balıkçılığından almıştır. Kefal zenginliği ve bu baliğin yoğun bir şekilde yakalanıyor olması, çevre şehir ve lokantalarında kefal ücretinin beklenenden daha ucuz olmasını sağlamıştır. İşin ehli balıkçıların ve uzman gurmelerin teklif ve önerisi: kefalin kooperatiflerden alınması ve bu tüketim mecralarından sağlıklı bir şekilde kullanım sıklığının artırılması, tüketilmesidir.

Dalyan kanal kenarlarından düzenli bir şekilde sıra sıra dizilen tekneler ve daha çok küçük yaşlarda bu işe başlayan kaptanların doğal tur akış plânı ve çerçevesinde geçmektedir. Doğal kanallar kaptanlar için gezilip görülecek yer olmaktan ötede olan, adeta hayatlarının bir parçası haline gelmiş, dolmus usul ya da kiralama yöntem ve usullerince, iztuzu sahili, Antik Kaunos kenti ve kaya mezarlarıyla, çamur banyolarına gezi düzenleyerek, doğa harikası Allah vergisi, cennet tabiatı, nimet zenginliğinin ihtişamıyla rüya gibi bir dalyan tekne tur gezintisi keyfi çıkartılmaktadır. Çamur banyoları vasıtası ile romatizma ve cilt hastalıklarından korunma yöntemleri olarak şifalı su tedavi yöntemi ve işlemi meraklıları tarafından özenle takip edilmekte, her geçen gün ziyaretçi sayısı artmaktadır.

Ortaca tüm zenginliği ve tarihi güzellikleri ile dünya milletlerine örnek olabilecek türde, ekonomik, sosyal ve kültürel varlık mozaiğinin çok önemli bir yapısı, adeta doğal kaynakların buluştuğu, butunlestigi değerlerin merkezinde yer alan kazanımların toplamı, bütünü görüntüsü çizmiştir. Caretta carettalar,iztuzu sahilleri,kaunos antik kenti  ve daha nice güzellik ve Allah’ın lütfü  muhteşem turist çekici zenginliği ile yurt içi ve yurt dışı nice meraklı bakışı  ve ilgiyi üzerinde toplamayı  başarmıştır.Ortaca özellikleri  itibariyle geçiş  ve ortak noktalarda yer alan konumu ile ,tüm  dikkatleri  ve ulaşım ağı  imkanını  kendi üzerine ,kazandırdığı  çevresinin  hakim  tabii doğal  zenginliğine   dayandırmış, giderek yükselen potansiyeli ile turizmin ve bölge halkının cezp ettirilen  mekanlarına  bir yenisini ekleyerek  ortaca ışıltısı tüm  bölgeye aksettirilerek çarpıcı bir duyguya geçiş iklimi   sağlanmıştır. Uzmanların, bilim adamlarının, arkeologların ve tüm yenilik düşkünü iş ve eğitim çevrelerinin araştırmalarına konu olan, kavşak noktada yer alması sebebi ile mutlaka uğrak yeri edinilmiş kent dokusu ile, ziyarete gelenlerin alışkanlık yaptığı uğrak yeri dinlenme alanlarındandır. Önemli  olan Ortaca gibi beldelerin yıpranmaya yüz tutmuş kalabalık, bıkkınlık veren temposundan insanları bir nebze olsun uzaklaştırmak, plaj, dalyan, çamur banyosu, doğal zenginlik kaynakları ile rahat bir nefes alınmasını sağlamak, giderek artan bir merak listesi görülecek alanlara karşı sempati geliştirerek, her birini tek tek ziyaret etmek, zamanı etkili ve verimli kullanmayı Ortaca gezi planı dâhilinde uygulamaktır. Ortaca yaşamın tam merkezindeki bakış açısı ile, hayata başka ve etkileyici, soft bir pencereden bakmak isteyenler için bulunmaz bir hazine görüntüsü çizmektedir.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler