Sarı Germe Plajı

SARIGERME PLAJI Muğla’nın en güzel bölgelerinden biri olan Ortaca’da yerini alan en güzel plajlardan Sarıgerme halk plajı; Türkiye’nin en gözde ve sevilen, her sene denizinin temizliği ile mavi bayrak almayı başarabilen güzeller güzeli, altın kumlu plajıdır. Dalaman Ortaca bölgesinde en fazla ziyaret akınına uğrayan ve tertemiz sahili, denizi ile ön plana çıkmayı başaran sarıgerme halk plajı, bütün bunların yanı sıra pek çok imkâna da sahip bir plajdır. Sahili kilometrelerce uzundur ve çok güzel bir kumsala sahiptir. Plajda can güvenliğinin sağlanması amacı ile daima faal olarak çalışan cankurtaranlar da mevcuttur. Sarıgerme Plajı’nda su sporları ve bir takım başka çeşitli plaj oyunlarını da oynayabilme şansı vardır. Ayrıca plajın hem girişinde ve hem çıkışında duş alabilmek için, fazlasıyla oldukça temiz duş kabinleri ve soyunma odaları bulunmaktadır. Muğla Ortaca bölgesinde yer alan; hem manzarası, doğasıyla hem de muazzam plajı ile Sarıgerme Halk Plajı, tavsiyelerin en başında yerini almakta olan bir plaj.

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı olan Sarıgerme plajı, yaklaşık 7 kilometrelik bir sahil şeridine sahip. Altın sarısı kumlarının üzerinde çıktığını görebileceğiniz kum zambakları ve sığ denizi ile Türkiye’nin en özel plajlarından biri. Hem yerli hem de yabancı turistler tarafından da fazlasıyla rağbet görmekte olan bir yer ayrıca. Yabancıların dikkatini de en çok bölgede bulunan lüks, 5 yıldızlı otelleri ile çekmeyi başarmış Sarıgerme Plajı. Hatta bu oteller biraz abartıp sahilin bazı bölümlerini kapatarak kendi otellerine mal etmiş ne yazık ki… Ancak bu duruma rağmen Sarıgerme Plajında otelde konaklamayan herhangi bir misafirin de denize girebileceği pek çok alan mevcut.

Sarıgerme, Dalaman Havalimanına yalnızca 15, Dalaman ilçe merkezine de sadece 12 kilometre uzaklıkta yer alan bir plaj. Ayrıca yakınlarında bulunmakta olan gözde tatil yerleri Fethiye ve Marmaris gibi turizm cennetlerinin de tam arasında bir bölgede yer alıyor aslında bakıldığında. Yani eğer bir gün yolunuz Sarıgerme’ye düşerse, buralara da mutlaka uğrayın deriz.

Sarıgerme Plajına gitmek için ilk yol elbette kişisel araçlar olmalıdır. Park alanında herhangi bir sıkıntısı olmayan, hatta fazlasıyla düzenli bir otoparka sahip olan Sarıgerme Plajına ayrıca, Ortaca’dan ve Dalaman’dan kalkmakta olan halk otobüsleri ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Dalaman – Ortaca yolu üzerinde, Ortaca’yı geçtikten yaklaşık 1 kilometre sonrasında Sarıgerme Plajı isimli bir tabela karşınıza çıkacak. Bundan çok daha önce, özel araçlar Sarıgerme Plajına kadar gelemediğinden dolayı, arabalarını Plaj gerisinde park etmek zorunda kalıyorlarmış. Arada da ciddi bir mesafe olduğundan dolayı, epey bir yol yürümek zorunda kalıyorlarmış. Ancak şuan böyle bir durum söz konusu değil. Hemen Plaj girişinde yer almakta olan otoparka aracınızı bırakabiliyorsunuz.

Bu makale 6 Şubat 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  Meral Altan

  Dokunmayın doğallığa, yeterince pisletip, bozmuşsunuz, çöplerinizi atmayın, kumsalda yürümenin keyfini yaşayın.

 2. Avatar
  Mustafa Tumer

  Fethiye den dönerken tabelayı görüp merak edip girdiğimiz yer ana yoldan yaklaşık 20 dakikada varılıyor. plaj civardakilere göre daha güzel işletme içi temiz ihtiyacların hepsini karşılıyor. Malesef halkımız para veriyor diye tüm hizmetleri hor kullanmasından dolayi bi kaç kabin ve musluk bozuk ama bence insan kendinden başlamalı sorgulamaya 4 yıldız verdim çünkü sejlonklar yetersiz sayısı arttırılabilinir. Geri kalan herşey güzel gidip görmek gerekir. Hayata birkez geliyoruz tadını çıkarmak gerek. O eylencelerden bi yerde burası

 3. Avatar
  osman akkuş

  süper bir sahili var ve tertemiz.cocuklu aileler icin on numara.

 4. Avatar
  cml clk

  Hiç gerek yok, gidilmese bir şey kaybetmiş olunmuyor. Girişte 20 TL alınıyor ama soyunma kabinleri ve tuvaletler leş gibi, giremedim o derece. Öğlen saatlerinde gittik şezlong bulamadık. Arkada piknik masaları var ordan da denize git gel hiç anlamı yok. Zaten çantanızı ve değerli eşyalarınızı bırakıp da gitmek çok güvenli gelmedi bana. İşin özü biz bugün denize girmeden geri çıktık. Yolumuzun üstü bir uğrayalım diye düşünmüştük pişman olduk.

 5. Avatar
  Recep Adıgüzel

  Denizi, kumu, tesis hizmetleri çok güzel. Ulaşımı kolay, yolu iyi. Ortaca’dan araçla 15-20 dakikada gidilir.
  Sarıgerme’de plajın yanısıra birçok turistik otel ve restoranlar, alışveriş yapabileceğiniz bir çarşısı var.
  Sarıgerme Plajı mavi bayraklı temiz, cankurtaranlar sabahtan akşam saat 18.00’a kadar görev başındalar.
  Tavsiye ederim, iyi tatiller…

 6. Avatar
  Zeynep Alp

  Berbat bir yer. Deniz sürekli geçen tekneler yüzünden yağlı gibi çok pis.Zaten çevirmişler sürekli sürat tekneleri geçiyor onlar yüzünden çok dalga var ve hiç güvenli değil.Küçücük bir yerde yüzülüyor.Girişte 20 lira alıyorlar ama tuvaletlerde kapıları kapatmak yasak. Başörtüsünü düzeltmeye giden insanlara tuvalet kapısı açık kalmak zorunda deyip kapıyı açıyorlar. Çalışanlar çok saygısız. Tesettürlü insanlara saygı göstermiyorlar. Çalışanlar bunun müdürün talimatı olduğunu söyledi. Zaten bu kadar pis bir denize girmek de gerçekten hayal kırıklığı oldu. Kimseye tavsiye etmiyorum.

 7. Avatar
  Sena Turgut

  Gördüğüm en güzel işletme olduğunu söyleyebilirim, biz Pazartesi geldik gayet sakin. Girişte arabayla 20 lira verdikten sonra isterseniz kişi başı 10 liraya şezlong kiralayabilirsiz. Deniz çok temiz, derinleşmesi için baya gitmeniz gerekiyor. Tek eksisi çok rüzgarlı olması. Ağaçlar altında bir sürü masa var ücretsiz olarak kullanabilirsiniz , yiyecek içecek de çok uygun.

 8. Avatar
  Gamze Ulas

  Plaja arabyla giriş 20 TL arabası kişi başı 4 TL. İnce kum plaj , deniz dalgalı ama temiz. Plajda müthiş bir rüzgar var, kum fırtınası oluşuyor. Sarced in işlettiği plajda duş WC kabinler ve cafe bulunuyor. Hemen her ihtiyacınızı girebilirsiniz, temiz. Yerel halk pikniğe çok geliyor. Özellikle haftasonu çok kalabalık. Plajda şezlong 10 TL. Sarigermede başka secenek de olmadığından çok kalabalık. Bir kez gidip deneyimlenebilir.

 9. Avatar
  Mufy de Vlog

  Kim işletiyorsa bu plajı çok kötü işletiyor. Gida içecek sırası o biçim. Sandalyeler masalar kirli. Araba girişi 20 TL. Kìşi başı şezlong 10 TL. Ama üstüne yatamassınız çivi batabilir. Temiz kalmasını istiyorsa plajı işletmeci ceza kessin sorun çözülür. Hertaraf izmarit. Soyunma odaları kirli. Bakımsız bir plaj. Deniz güzel kumlu. Ama oturacak yerleri kötü. Gidin görün tekrar gidermisiniz karar verin.

 10. Avatar
  Baki Korkmaz

  Akşam gezmeye gittik alış veriş yapacağınız bir çarşısı var. Sahilde akşam gezemezsiniz her taraf kapalı. Denizi bilmiyorum ama akşam gezmesine gitmeyin pişman olursunuz

 11. Avatar
  Faik Altiner

  Sarçed işletmesi tertemiz çok güzel bir deniz.. kum zambakları çok güzel..

 12. Avatar
  jAvAd KoC

  Yüzme bilmeyenler için süper suyu sıcak biraz dalgalı ve rüzgarlı olsada gayet iyi mavi bayraklı temiz. İyi denizler

 13. Avatar
  Şahin ÖZ

  Planındaki kumunu şimdiye kadar gittiğim başka hiçbir plajda görmedim. Tek kelime ile tertemiz Harika. Tuvalet ve duşa kabinlerin bakımı çok temiz ama insanlar çok hor kıllanıyorlar. Yiyecek ve içecek fiyatları normal ve makul. Denizi tertemiz şahane. Giriş araba 20, kişi 4 tl.

 14. Avatar
  Irmak Şahin

  Sarıgerme plajına girmek için öncelikle araç 20 tl, araçsız girmek isterseniz kişi başı 4 tl giriş ücreti bulunuyor. Plajın kum olması güzel. Deniz temiz ve hemen derinleşmiyor ancak dalgalı. Plajda sürekli esen bir rüzgar mevcut. Biz plajdan yararlanmak için The One Club Hotel e ayrılan bölgeden yararlandık. Kişi başı 50 tl ücret dahilinde gün boyu sınırsız soft içecek, 12:30 17:00 saatleri arasında iste gözleme, soğuk sandwich, hamburger ve hotdog servisi mevcut. Fiyat performans olarak çok başarılı değil. Yemek ve içecek servisinden yararlanmak istemezseniz yan tarafta bununan sarçed işletmesinden kişi başı 10 tl karşılığında şezlong hizmeti alabilirsiniz. Biz plaja gelmeden otele uğradık ve plajın tamamında oteller bulunduğu söylendiği için otelde ücret ödeyip geldik. Bizim yaptığımızı siz yapmayın. Plaja gereken önem verilmediğini düşünüyorum. Etraf piknikçilerle dolu diyebilirim. Eline karpuzunu alan gelmiş durumda. Sadece plajın kum oluşu için gelinebilir diye düşünüyorum. Ekstra bir performans ve işletme özeni beklemeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir