Sarıgerme Plajı

Türkiye de bulunan en güzel plajları içerisinde barındıran Ortaca her yıl binlerce misafir ağırlamaktadır. Sahilleri bakımından zengin olan Dalaman gerek plajları gerekse denizi açısından çok tercih edilmektedir. Denizin ve plajların temiz olması da en çok tercih sebepleri arasındadır. Bu nedenle sarı germe plajı da gelen misafirler tarafından gidilen bir bölgedir.

Sarı germe plajı ise aralarında en çok sevilen ve tercih edilen bir plajdır. 7 km alana sahip sahil plajı ve otelleri ile öne çıkmış bir plajdır. Ancak turistler tarafından çok bilinmese de yerli misafirlerin dikkatini çekmektedir. Dalaman çayı, özellikle rafting yapılacak yerlerden bir tanesidir. Çok önceden dalaman çayı nedeniyle taşınan tomrukların hepsinin denize dökülmesini engellemek için deniz ile bağlantısı kesilirmiş. Halk da bu duruma kendi arasında germe demiş ve bu şekilde kalmıştır. Dalaman çayına yakın olan Sarısu deresiyle birlikte birleşerek sarı germe olarak kalmıştır.

Sarı germe genellikle bölgede yaşayan halk tarafından çok tercih ediliyor. Genellikle dışarıdan gelen turistler bu bölgeyi biraz uzak bulduğu için gitmeyi pek tercih etmiyor. Ancak eğer bölgede bulunan otellerden birine rezervasyon yaptırdıysanız plaja gitmek de sizin için daha kolay olacaktır. Bu nedenle özellikle sarı germe plajına gitmek istiyorsanız mutlaka yakın otellerden birine rezervasyon yaptırmanız da fayda var.

Sarı germe Plajı Nerede?

Plaj Dalaman Havalimanına yaklaşık olarak 15 km uzaklıkta bulunur. Dalaman şehir merkezine ise 12 km uzaklıkta yer alıyor. Yakınlarında ise Marmaris ve Fethiye gibi turizm bölgeleri bulunur. Sarı germe plajına geldiğiniz zaman mutlaka bu bölgeler de uğramanız da fayda var. Dalaman sarı germe plajına kendi şahsi aracınızla gelmek daha sağlıklı olacaktır. Çünkü şehir merkezine uzaklığı bulunduğu için toplu taşıma araçları bulmak da zorluk yaşayabilirsiniz. Plajın hemen girişinde otopark bulunuyor. Aracı park edip rahatlıkla istediğiniz bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir merkezinden kalkan minibüslerle de plaja ulaşım sağlamanız mümkün. Sabah 7 de açılan plaj aksam 7 de kapanmaktadır. Plajın ücretleri giriş de alınır. Her yıl ücretleri değişiklik gösterse de çok pahalı olduğu söylenemez.

Sarı germe Plajı Yapılacaklar

Sarı germe plajı oldukça sığ ve temiz bir denize sahiptir. Rahatlıkla yüzebilirsiniz. Dalaman plajı hemen hemen aynı özelliğe sahiptir. Yüzmeyi seven kişiler için bu durum pek mümkün olmayacaktır. Plaj da rahatlıkla jet ski, deniz paraşütü gibi çeşitli aktiviteler de yapabilirsiniz. Dalaman plajı oldukça yoğun talep gören yerler arasında yer alıyor. Sarı germe plajına yakın birçok otel tesisi bulunur. Yakın olduğu için de ulaşım sağlama açısından bir sorun yaşamazsınız. Sadece şehir merkezinde kalanlar için uzaklık açısından sorun olabilir. Ancak araç kiralama veya kendi aracınızla bu durum sorun teşkil etmez.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler