icon
Yükleniyor..

Sedir Adası

Yaz tatili için planlarınızı yapmaya şimdiden başladıysanız ve gölünüz Ege 'den yanaysa sizin için muhteşem bir önerimiz var. Tatil için Muğla bölgesini tercih edecekseniz bu bölgede yer alan Sedir Adası 'nda zaman geçirmeden evinize dönmemenizi öneriyoruz. Kolay kolay unutamayacağınız bir tecrübe arıyorsanız Sedir Adası 'nı rotanıza ekleyerek işe başlayın.

Türkiye 'nin En İyi Plajında Denize Girin

Türkiye 'nin üç yanının denizlerle çevrili olması yüzlerce farklı plaja sahip olmamızı sağlıyor. Birçok ülke sahip olduğu birkaç plajla yetinmek zorunda olurken bir plajlarımızın değerini çok fazla bilemiyoruz. Bu durum plajlarımızın doğal güzelliğini ve çekiciliğini yitirmesine sebep oluyor. Bazen kumsalın yapısı bazen de denizin durumu memnuniyetsizlik yaratabilmekte. Plajlarda kalitenin zor bulunur bir hal aldığı bu dönemde gözlerinize inanamayacağınız güzellikte bir plaj sizleri bekliyor. Konumu sebebiyle geçmiş dönemde çok fazla ziyaret edilemeyen. Sonrasında da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınan bu plaj için Türkiye 'nin en iyi plajı demek yanlış olmaz. Tabi ki sizin tercihiniz farklı bir adres olabilir. Ancak bu plajı görmeden Türkiye 'nin en iyi plajının hangisi olduğuna karar vermemelisiniz.
post thumb

Sedir Adası Efsanesine Yerinde Şahitlik Edin

Sedir Adası ve adada yer alan Kleopatra Plajı 'nın bu kadar ünlenmesinin tek sebebi sahip olduğu muhteşem güzellik değil. Adaya dair anlatılan efsaneler de adanın popülaritesini arttırıyor. Anlatılan efsaneye göre dönemin Mısır Kraliçesi Kleopatra sevgilisi olan Roma İmparatoru Antonius 'u ziyaret etmek istemiş ve bunun için Tarsus 'a gitmiş. Ziyaret sonrasında Kedrai Adası 'nın koyu gözüne çarpmış ve bu bölgeyi de ziyaret etmek istemiş. Koyun muhteşem olduğunu düşünmüş ancak daha da muhteşem olması için bir eksiğin olduğunu fark etmiş. Adada hiç kum yokmuş. Kleopatra adeta aşık olduğu bu koyda kum olmamasını sevgilisi Antonius 'a anlatmış. 

Bunun sonrasında Kleopatra 'nın isteğiyle Kuzey Afrika 'dan gemilerle bu adaya kumlar taşınmış ve bir plaj oluşturulmuş. Plajın oluşmasının ardından artık bu nokta Kleopatra 'nın her gelişinde ziyaret ettiği ve sevgilisi Antonius ile buluştuğu nokta olmuş. Siz de Sedir Adası 'nı ziyaret etmek isterseniz bu hikayede yer alan plajda zaman geçirebilirsiniz. Ancak özel olarak getirilen bu kumu plajdan çıkarmanız hiçbir şart altında mümkün değil. Ayağınızda ya da havlunuzda dahi kumların kalmasına izin verilmiyor. Plaja havlu sermeniz yasak. Ayrıca denize kuma basarak değil, özel olarak hazırlanan kısımdan girmeniz gerekiyor. Böylece bölgede yer alan kum maksimum seviyede korunmuş ve plajda tutulmuş oluyor. 

Sedir Adası

Tek Güzellik Plaj Değil

Adayı ziyaret ederek altın rengi kumsalı ve turkuaz rengi denizi görmek için can atıyor olabilirsiniz. Ancak adada görmeniz gereken tek yer burası değil. Adada Kedrai Antik Kenti de yer alıyor. Kentin içerisinde taşlardan yapılmış olan sur duvarı, kule, antik tiyatro, agora, kilise, antik liman kalıntıları ve Apollon Tapınağı yer alıyor. Adaya gittiğinizde bu antik kenti de ziyaret etmeden dönmemeniz gerekli.

Ulaşımı Dert Etmenize Gerek Yok

Sedir Adası 'na ulaşımda aracınızı yeterli olmayacak. Kesinlikle adaya ulaşım için kullanılan tekneleri tercih etmeniz gerekiyor. Ancak bu konuda endişe etmeyin. Çünkü son derece düzenli bir biçimde tekneler ile adaya ziyaret mümkün. Teknelerle adaya ulaşmak için Akyaka beldesine ya da Gelibolu Köyü 'ne gidebilirsiniz. Bu bölgelerden kalkan tekneler ile kısa sürede adaya ulaşılıyor. Adaya giriş ücretli ve Müze Kart kullanarak girebiliyorsunuz. Adaya girişler sabah 08:30 'da başlarken akşam 19:00 'a kadar devam ediyor. Kışın bu saat 17:30 'a gerilemekte. Her geçen gün daha popüler olan bu adada belirli bir sürenin üzerinde kalamayacağınızı bilmeniz gerekli. Adaya sayılı insan alındığından sizden sonra gelenlerin girmesi için onlara izin vermelisiniz. Adada 2-3 saat zaman geçirmeniz mümkün olacak.  

Sedir Adası Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Sedir Adası Ören yeri yani müze statüsünde olduğundan adanın girişi ücretlidir. 2022 yılı için Sedir Adası'nın giriş ücreti 1 Yetişkin için 125 TL 'dir.

Sedir Adası Nerede ?

Kedrai Antik Kenti ya da en yaygın adıyla “Sedir Adası”, Muğla ilinin Ula ilçesi sınırlarındaki Gökova ( Keramos )Körfezinin doğusunda yaklaşık 800m.lik kıyı uzunluğuna sahip, kumsalı, çoğu ayakta kalmış arkeolojik kalıntılarla bütünleşmiş zengin doğal dokusuyla I.derece Arkeolojik ve I.Derece Doğal Sit Alanı, aynı zamanda Özel Çevre Koruma Bölgesidir. Açık Adresi : 48710 Sedir Adası, Marmaris/Muğla

Yorumlar