Sığacık Gezi Rehberi

Sığacık, 16. yüzyıldan kalma Ceneviz Kalesi ve güzel bir marina etrafında toplanmış küçük bir köydür. Kıyı yürüyüşü yapmak, ünlü kalamar ve barbunya (kızıl kefal) yakalamakla dönen balıkçıları izlemek, yakındaki plajlara gitmek veya 2 km kuzeydeki Teos'taki kalıntıları keşfetmek dışında burada yapacak çok fazla şey var.

Sığacık Kalesi

Kanuninin Rodos seferinden evvel gerekli ikmal ve lojistiği sağlasın diye inşaa ettirttiği kale. Kale duvarlarını oluşturan iri ve muntazam kesilmiş kireç taşları muhtemelen Teos antik kentinden develerle, katırlarla getirilmiş ve şimdiki yerlerine konulmuştur. Dikkatimi çeken kale duvarlarının çok alçak olmasıydı. Normalde sur duvarları çok yüksek olur. İstanbul ve Diyarbakır surları gibi. Oysa Sığacık surları basit bir bahçe merdiveni ile bile çok kolaylıkla aşılır. Yapanların bir bildiği vardır mutlaka, benimki de laf işte. Sanki çok güvenli bir dünyada etrafını düşman için değilde sirf disiplin, nizam ve intizam olsun diye çevirmişler gibi geldi. Askeriye işte, mantık arama.. Belki de kalebentlik cezasının infazı için bu vakte kadar ayakta kalmıştır. Eskiden sürgün ve kalebentlik cezaları vardı ceza hukukunda. Neyse, gidin efendim.

Sığacık Tatilci Yorumları

Yazın bilhassa kale içinde yapılan kabak çiçeği dolmasının ve Seferihisar mantısının tadına bakın. Normal mantı gibi değil. Nohut ezmesi var içinde. Değişik ve güzel. Bi dünya ot yemeği de yapıyorlar. Bu dünyadaki vejetaryen cenneti misali. Şehrin ortasında çok hoş da bir camisi var. Tüm kale içi aynı yapı malzemesi ve dokudan oluşuyor. - İsmail Halil Sığacık zamanına göre muhteşem bir yer. 2 Şubat 2020 pazar günü soğuklardan sonraki ilk güneşi gören İzmirliler yine akın etmiş. Park yeri yok. Paralı otopark dahil yer kalmamış. Sokaklar ve sahil istiklal caddesi kıvamında. Kadın işletmecilerin pazarı fahiş fiyatlı işletmelere dönüşmüş durumda. Sahil kafelerinde bir salebi madodan daha pahalı fiyatlara içiyorsunuz. Kıssadan hisse kalabalığı seviyorsanız, Sığacık pazarını gezmek istiyorsanız veya tekne turu yapacaksanız pazar gelin. Sakinlik, hoş bir esinti eşliğinde sahil kıyısında yürüyüş veya Bodrum'u aratmayan sokaklar ve binalar arasında gezmek isterseniz pazar hariç herhangi bir gün gelin. Yalnız Sığacık pazarını daha görmediyseniz bir kerede olsa görün. Gelmişken kale ve teos antik kenti gezmeyi unutmayın. Müzekart geçiyor. - Deniz Önal Sığacık

Teos Marina

Marina denizcilik anlaminda oldukca kaliteli fakat restauranti inanilmaz derece tam aksi, yani bir marina restauranti gibi degil kesinlikle servis ilgisiz ve umursamaz kalkıp siparişlerimizi kendimiz vericektik ketçap mayonez gibi ürünleri bile bim markası çok komik bence kaliteyi düşürmesi. Bunun disinda tekneniz için gercekten çok uygun bir marina. - Semih Taş Seferihisar 'ın 5 km batısında Sığacık körfezinde kuruludur.Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra doğal bir liman konumundadır. 12 İon şehrindan biri olan Teos 'a ev sahipliği yapan Sığacığın ismi 1521-1522 yıllarında kentin sığınak olarak kullanıldığı zamanlardan kalmadır. İon uygarlığına başkentlik yapan kent, bir dönem Efes ile yarışmıştır. Seferihisar 'ın batısında boylu boyunca mandalın bahçeleriyle çevrilmiş olan Sığacık ile merkez arasında tek engebe Taşdibi denilen tepedir. Sığacığın girişinde bizi masmavi denizi ile birlikte, Kanuni Sultan Süleyman zamanından kalma kalesi, birçok denizciye kucak açmış limanı ile iç içe girmiş lüks balık restaurantları, huzuru doyasıya yaşayacağımız ortamı ve büyük önder Atatürk 'ün büstünün içinde bulunduğu meydanı karşılar. Sığacık, eşsiz deniziyle yıllarca Ege 'nin en lezzetli balıklarına,en usta balıkçılarına kucak açmış bir tatil yöresidir.Yat turizmine elverişli 45 kapasiteli yat limanının yanı sıra pek çok deniz sporlarının (sörf) yapılabildiği en uygun koylarımızdandır. Akkum plajları, mütevazı tesisleri ile gün boyu faydalanabileceğiniz geniş bir koyda ziyaretçilerini ağırlar.

Sığacık Güzellikleri

Sığacığın masallara konu olmuş denizinde Sualtı doğa güzelliğini seyretmek ve dalış yapıp zıpkınla balık avlamak isteyen meraklılar için bölgedeki diğer koylara yat gezileri düzenlenmektedir.Sığacık Türkiye 'nin en temiz ve en soğuk koylarından olan mavi bayraklı, mucizevi bir şekilde poyraz tutmayan ve dipten denize karışan tatlı kaynak suları sebebiyle diğer koylara oranla daha soğuk olan Ekmeksiz plajına ev sahipliği yapar. Koyun yamaçlarında çam ormanlarıyla kaplı camping ve piknik alanları bulunur. Sakin şehir Seferihisar 'ın gözde tatil beldesi Sığacık 'ta Dağ Motel Restaurant Sığacığın e n eski işletmelerindendir 25 senedir hizmet veren pansiyon restaurant çok ünlü simaları ağırlamıştır.Öncelikle bilmemiz gereken şey şu ki Sığacık denize girilecek bir plaja sahip değil.. Şaşırdınız değil mi? Maalesef öyle.. Hem de sahil /deniz kenarı beldesi olmasına rağmen.. Manzaraya diyecek bir şey yok ama deniz için maalesef 3-5 km mesafede olan AKARCA veya AKKUM gibi yerlere gitmeniz gerekiyor.. Sığacık gittikçe ünlenen KALEİÇİ denilen mevkii ile bayağı ziyaretçi toplamaya devam etmektedir.. Hatta gelişen bir tempoyla.. İşte her ne kadar burada bazı küçük çatlı motel veya daha ziyade pansiyonlar mevcutsa da bizim kesinlikle önereceğimiz konaklama yeri belki de tüm yörenin en şık işletmesi olacaktır.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler