Tatil Yapılacak Sakin Tatil Yerleri

Tatil Yerleri

Her sene yoğun iş temposu ve boğucu şehir hayatı sebebiyle yorgun düşüp tatile gitmek için can atıyorduk. Öyle bir sene geçirdik ki geçmiş yılları mumla arar olduk. Maalesef tüm dünyayı etkileyen korona virüs salgını 2021 yılında da devam etti. Her ne kadar ülkeler bu hastalık ile yaşamayı öğrenmiş olsa da hala kesin bir çözüm üretilmiş değil.

Hastalığın hayatımızı sürekli olarak olumsuz etkilemesi ve çeşitli yasakların uygulanması hiç olmadığımız kadar bunalmamıza sebep oldu. Özgürce denize girip kumsalda zaman geçirmeyi büyük bir özlemle bekliyoruz. Aşı konusunda ilerleme kaydeden ülkeler tatil rezervasyonlarını yaptırmaya başladıkları için hepimiz heyecanlanmaya başladık. Şimdiden tatilimizi planlamaya başlayabiliriz.

Tatil Yerleri için yurtdışında bir destinasyon belirlemeniz çok mümkün değil. Pandemi sebebiyle yurtdışı tatilleri oldukça sıkıntılı olabilir. Türkiye’mizin muhteşem konumu bu aşamada bizlere büyük bir avantaj sağlıyor. Yaz turizmi konusunda adeta bir cennet olan ülkemizde tercih edebileceğiniz onlarca farklı yer bulunmakta.

Sizler için 2022 senesinde tercih edebileceğiniz 12 farklı nokta belirledik. Birçoğunu biliyor olsanız da neden bu alanların bu kadar fazla tercih edildiğini sizlere açıklıyoruz. Listemizde daha önce duymadığınız sürpriz teklifler de olacak. Ege ve Akdeniz bölgelerinde yer alan bu tatil yerlerinin bir tanesini seçip planlarınızı yapmaya başlamanız gerekli.

Akdeniz’in Keyfini Sürebileceğiniz 6 Harika Yer

Tatil yapılabilecek olan bölgelere Akdeniz ile başlıyoruz. Tüm dünyada ün salmış bu harika bölgede unutulmaz bir tatil yaşama şansınız her zaman çok yüksek. Muhteşem otelleri, masmavi denizi ve insanın içini ısıtan sıcağı ile bütün senenin derdini, tasasını Akdeniz’e dökebilirsiniz. İşte tercih etmeniz gereken 6 farklı yer.

Tatil Yapılacak Sakin Tatil Yerleri

Kaş

Pandeminin etkileri tatil şekillerini de değiştirmiş durumda. Bu sebeple de Akdeniz Bölgesi hakkında yapacağımız önerilere Kaş ile başlıyoruz. Kaş eskiden beri kampçıların ve karavan sevdalılarının tercih ettiği noktalardan bir tanesi. Bu dönemde ise karavan kiralayarak yapılan tatiller çok daha popüler bir hale geldiği için listemizin ilk sırasında Kaş yer alıyor.

Karavan kiralamayı düşünüyorsanız, kamp alanlarında kalmak sizin için uygunsa, bunlara ek olarak dalış hobiniz bulunuyorsa en doğru adres kaş olabilir. Bu cennet bölgede tüm aradığınız tüm aktiviteleri yapabileceğiniz noktalar var. Dalış yapıp onlarca yıl önce batan uçak enkazlarını inceleyebilir, hiç yaşamadığınız tecrübeler edinebilirsiniz.

Tatil Yapılacak Sakin Tatil Yerleri

Çıralı – Adrasan – Olimpos

Tatil boyunca tek bir yerde çakılı kalmaktan nefret ediyorsanız size harika bir teklifle geldik. Birbirine çok yakın olan bu üç bölgede unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz. Mütevazi ve gürültüden uzak bir tatil istiyorsanız daha önce keşfedilmemiş olan Çıralı ve Adrasan bölgelerini tercih edebilirsiniz. Kemere 30 km. uzaklıkta olan bu bölgede el değmemiş doğanın keyfini süreceksiniz.

Tatilinizde Olimpos Tahtalı Dağ’ın tepesine çıkıp teleferik keyfi sürebilirsiniz. Bunun yanı sıra 1200 yılı aşan tarihi ile bizleri karşılayan Phaselis Antik Kenti’ni kesinlikle görmeniz gerekiyor. Çıralı ziyaretinizde yerden çıkan sıcak gazların yıllar boyunca yaktığı taşları görebileceğiniz Yanartaş’a uğrayabilirsiniz. Yapacağınız tekne turu ile birlikte muhteşem tatiliniz tamamlanacak. Birçok insanın ziyaret etmemiş olduğu bir tatil alanını görmenin keyfini süreceksiniz.

Tatil Yapılacak Sakin Tatil Yerleri

Belek

Antalya bölgesine ait olan noktaları belirttiğimiz listemizin üçüncü sırasında biraz daha klasik bir adres olan Belek var. Tatillerde modern ve lüks oteller benim vazgeçilmezim diyorsanız sizin adresiniz Belek. Tabi ki Belek ile golf kelimelerinin birbirinden ayrı değerlendirilmesi oldukça zor. Gold tutkunuysanız Belek sizin için yeni dönemin tek adresi olabilir.

Her ne kadar harika bir otelde konaklıyor olsanız da otelden dışarı çıkıp ufkunuzu genişletecek alanları görmeniz gerekli. Aspendos Tiyatro’sunun sahne bölümünü inceleyerek kültür gezinize başlayabilirsiniz. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde kendine yer bulmayı başaran Perge Antik Kenti kesinlikle ziyaret edilmeli. Kurşunlu Şelalesi ise bölgeye gidip de görmediğiniz çok şey kaçıracağınız bir alan olarak gösterilebilir.

Tatil Yapılacak Sakin Tatil Yerleri

Alanya

Nasıl ki Antalya turizmin başkenti olarak görülüyorsa Alanya da Antalya’nın başkenti olabilecek kadar popüler. Antalya dendiğinde akla gelen ilk ilçe olan Alanya’ya her sene olduğu gibi milyonlarca turistin akın etmesi bekleniyor. 2020’de pandemi sebebiyle yabancı turistleri ağırlayamayan şehir yeni döneme çok büyük bir hazırlıkla girmiş durumda.

Yabancı turistlerin olduğu bölgelerde zaman geçirmek sizleri rahatsız etmiyorsa Alanya bölgesinde yer alan otelleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Otelden dışarı adım attığınızda ise sizi görmediğinize sizi pişman edecek Alanya Kalesi, Damlataş Mağrası ya da Alanya Kleopatra Plajı gibi alanlarla karşı karşıya kalacaksınız. Kesinlikle pişman olmayacağınız bir tatil için Alanya’yı tercih edebiliriniz.

Tatil Yapılacak Sakin Tatil Yerleri

Side

Alanya gibi Side de hem yurt içinden hem de yurt dışından milyonlarca kişi tarafından tercih ediliyor. Bir bölgenin insanlara muhteşem imkanlar sunmadan bu kadar fazla tercih ediliyor olması mümkün değil. 9 adet mavi bayraklı plajı ve onlarca 5 yıldızlı oteli bulunan Side yeni dönemin de popüler adreslerinden bir tanesi.

Side antik Kenti ve Side Müzesi bölgedeki görmeniz gereken önemli alanlar olarak sıralanabilir. Bunun yanı sıra Side tam bir su sporu merkezi. Su sporlarının her türlüsünü gerçekleştirebileceğiniz alanlar yer alıyor. Rafting ile buz gibi sularda serinlerken heyecanı ve adrenalini iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.

Tatil Yapılacak Sakin Tatil Yerleri

Kemer

Antalya bölgesindeki tatil yerleri Kemer ile sonlandırıyoruz. Nasıl ki assolistler en son sahne alıyorsa Kemer de sunduğu muhteşem imkânlarla listemizin sonunda sizin karşınıza çıkıyor. Her sene yabancı turistlerin akın ettiği Kemer özellikle Rus turistlerin ilk tercihi konumunda. Fakat bu durum sizlerde bir rahatsızlık oluşturmayacak. Zira bölgede yerli turistlere karşı olan tutum da oldukça iyi düzeyde.

Kemer’de dünyanın en iyi 10 yürüyüş yolu arasında gösterilen Likya Yolu’nu yürüyerek ya da bisiklet ile keşfetmeniz gerekiyor. 540 kilometre olduğundan çok küçük bir kısmını tecrübe edebileceksiniz. Olimpos Beydağları Milli Parkı da bölgede ziyaret etmeniz gereken alanlardan bir tanesi. Tatilinizin bir gününde farklı bir plajdan denize girmek isterseniz Ayışığı Plajı muhteşem bir tercih olacaktır.

Ege’nin İncisi 6 Muhteşem Yer

Akdeniz ile birlikte Ege ülkemizin en çok tercih edilen tatil bölgesi konumunda. Hem yiyecekleri hem de doğası ile kesinlikle muhteşem bir tatil bölgesi olduğunu söylememiz gerekli. Antalya’daki lüks otelleri burada bulmanız çok kolay değil. Ancak dünyanın herhangi bir yerinde bulmanın çok zor olduğu doğal güzelliklerin sizi büyüleyeceğinin garantisini veriyoruz. İşte sizin için hazırladığımız 6 maddelik Ege listesi.

Tatil Yapılacak Sakin Tatil Yerleri

Bodrum

Ege’de yaz turizminden bahsederken Bodrum’u listeye katmamak mümkün değil. Hangi açıdan bakarsanız bakın burası tatil listenizde yer almak zorunda. Aslında Bodrum yılın her döneminde hareketlilik yaşayabilen bir kent. Fakat yaz aylarında nüfusunun 10 katına çıkıyor olması her şeyi açıklıyor. Bu kadar insanın Bodrum’u tercih ediyor olmasının birçok sebebi var.

Bodrum’da görebileceğiniz doğal güzelliklerin sizleri büyüleyeceğine eminiz. Gece hayatından bahsetmemize dahi gerek yok. Sizi her yönden doyuracak bir kent. Bodrum Kalesi, Halikarsan Mozolesi ve Zeki Müren Sanat Müzesi kesinlikle ziyaret etmeniz gereken tarihi mekânlar. Kaçırmamanız eğlence mekânları ise saymakla bitmez. Bütçenize göre bir seçim yapıp hemen eğlenceye dalabilirsiniz.

Tatil Yapılacak Sakin Tatil Yerleri

Ayvalık

Turizm şehirlerimiz sayılırken Balıkesir birçok kez göz ardı edilebiliyor. Balıkesir’in Ege’ye kusursuz bir şekilde kaymış olan kenti Ayvalık da göz ardı edilmekten nasibi almış durumda. Eğer Ayvalık dendiğinde aklınıza ilk olarak tost geliyorsa bu büyüleyici kent hakkında hiçbir bilginiz yok demektir.

Ege’nin her özelliğini bünyesinde barındıran Ayvalık tam anlamıyla bir cennet. Cunda Adası, Şeytan Sofrası ve Sarımsaklı Plajı gibi popüler yerleri kesinlikle ziyaret etmeniz gerekli. Rakı, balık, Ayvalık üçlüsünün ne kadar muhteşem olduğunu duymuşsunuzdur. Denizin yanında yer alan bir restoranda bunu tecrübe edebilirsiniz.

Tatil Yapılacak Sakin Tatil Yerleri

Alaçatı

Pandemi hayatımıza girmeden önce tatil yeri dendiğinde herkesin aklına ilk olarak Alaçatı gelmeye başlamıştı. Dünyanın en hızlı yükselen tatil yerleri araştırılsa Alaçatı’nın zirveyi zorlayacağına hiç şüphe yok. Geçmiş dönemde rüzgâr sörfü ile ilgilenen kişilerin ziyaret ettiği Alaçatı’da artık yer bulmak inanılmaz derecede zor. Binlerce kişiye hizmet veren oteller olmadığından butik otellerden kendinize yer ayırmanız gerekli.

Alaçatı’yı ziyaret ettiğinizde büyüleyici çarşısında bolca zaman geçirip alışveriş yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra 150 yıllık yel değirmenleri de dikkatinizi çekmeyi başaracak. Renkli taştan evleri gördüğünüzde telefonunuza sarılıp fotoğraf çekmemek için kendinizi zor tutacaksınız. Aslına bakılırsa çok da tutmanıza gerek yok. Bu harika yerle ilgili tüm anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Tatil Yapılacak Sakin Tatil Yerleri

Fethiye

Muğla ve Fethiye tatil dendiğinde akla gelen ilk noktalardan bir tanesi. Özellikle huzurlu bir tatil yapmak isteyen kişilerin ilk tercihi konumunda. Muğla’da Bodrum ile birbirine çok uzak olmasalar da insanların tatil yapma şekilleri biraz daha farklı. On İki Ada turuna katılabilir, kaplumbağalar ile yüzebilir, kar helvasını tadabilir ve koylarda yeşil ile maviyi bir arada yaşayabilirsiniz. Vücudunuza tatil boyunca huzur pompalayabileceğiniz onlarca farklı noktası bulunan Fethiye’den dönmek istemeyeceksiniz.

Şehrin huzur ve dinginliği denizine de yansımış durumda. Antalya’nın dalgalı denizleri sizi yoruyorsa Fethiye Ölüdeniz’de büyük bir keyifle yüzebilirsiniz. Tekne turu sırasında yanaşacağınız koylarda metrelerce altını rahatlıkla görebileceğiniz bölgelerde denize girmenin keyfini süreceksiniz.

Tatil Yapılacak Sakin Tatil Yerleri

Kuşadası

Ege tatili yalnızca Muğla’dan oluşmuyor. Aydın da bunun en güzel örneklerinden bir tanesi. Kuşadası Ege’nin en ekonomik rotalarından bir tanesi. Bodrum ya da Çeşme gibi yüksek fiyatlar ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz yok denecek kadar az.

Efes Antik Kenti’nin bu bölgeye çok yakın olması dahi tercihinizi Kuşadası’ndan yana kullanmanız için yeterli olabilir. Tatilde tarihi yerler kadar yüzmek de önemli diyorsanız en popüler plajı olan Kadınlar Plajı’nı tercih edebilirsiniz. Güvercin Adası Kalesi’ni görmeden evinize dönmeyin. Dünyanın en ünlü köylerinden bir tanesini görmek istiyorsanız hiç de uzak olmayan Şirince Köyü’ne yolculuk yapabilirsiniz.

Tatil Yapılacak Sakin Tatil Yerleri

Akyaka

Listemizin son sırasında doğal güzellikleri ile sizi büyüleyeceğini garanti ettiğimiz Akyaka yer alıyor. Muğla şehir merkezine yalnızca 18 kilometre mesafede olan bu balıkçı kasabası geçmiş dönemdeki yapısından çok daha farklı.

Türkiye’nin en sakin şehirleri sıralamasında 2011 senesinde lider konumda olan Akyaka bu dönemden sonra popülerleşmeye başlayınca bu ödülü farklı şehirlerimize kaptırdı. Ancak ne kadar popüler olursa olsun hala huzurlu bir liman olmaktan ödün vermiş değil.

Akyaka ruhunuzu en iyi şekilde dinlendirebileceğiniz tatil yerlerinden bir tanesi. Yuvarlak Çay’ı ziyaret ederek beldenin geçmiş dönemdeki en önemli geçim kaynağını inceleyebilirsiniz. Dünyanın en lezzetli balıklarını bu şehirde çok uygun fiyatlarla yiyebilirsiniz. Sıcak havalarda serin denizlere atlamayı seviyorsanız Çınar Plajı sizi etkisi altına alacak.

Daha fazla Tatil Yeri Keşfetmek için sitemizde yer alan Tatil Yerleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler