Tatil Yapılacak Sakin Tatil Yerleri

Tatil Yerleri

Her yıl ailelerin 1 numaralı tatil planları arasında sakin ve huzur bulacağı yerler bulunur. Özellikle bu sene (2020) ülkemizdeki Coronovirüs (COVID-19) virüsü nedeniyle aileler daha sakin ve sessiz tatil yerleri / tatil köyleri arıyor. Bu yerlerin geneli Akdeniz bölgesinde yer alan illerin beldeleridir. Yeşil ve mavinin birleşiminden doğan güzel ortamın sakin ve huzurlu bir tatil ile buluşması yıl boyunca çekilen strese değer niteliktedir. Adeta cildi tazeleyen güneş kum ve plajın tertemiz oluşu insanlarda büyüleyici izler bırakmaktadır.

Tatil Yerleri – Akdeniz

Tatil sıralamasında ilk sırayı daima kapmayı başaran Akdeniz bölgesi oldukça ünlü bir bölgedir. Gece gündüz ayrı renkleriyle tatile gelen her insanı baştan aşağı yenileyecek mekânları ile hizmet vermektedir. Tatil rotasındaki en sakin ve huzurlu beldelerine göz atmak tatil yapılacak sakin tatil köyleri hakkında fikir sahibi olmanızı da sağlayacaktır.

Kleopatra plajı

Oldukça temiz plaj özelliği her sene kalabalık bir görüntüsü oluşmasına rağmen düzenini kaybetmeyen plajların başında gelmesinden ötürü tercih sıralamalarında ilk yeri kapıyor. Plajın mavi bayraklı olması temiz olduğunun ve girilebilir durumda olduğunun göstergesi olup birçok turiste açık alan demektir.
En Yakın Havalimanı : Antalya Havalimanı
Sakinlik (10 Üzerinden) : 10/7
Nüfusu (2019) : 327.503
Fiyat Politikası: Pahalı
Bölge : Akdeniz Bölgesi > Antalya > Alanya
Öne Çıkan Özellik : En Popüler Tatil Beldesi

İçmeler koyu

Masmavi görüntünün bir koy misali oluşturduğu görüntü giden tatilcileri büyüleyen yeşil güzellikleri etraftan gelen çiçek kokuları yine muhteşem seçim olacaktır. Su sporlarına tam donanımla hâkim olan bu yerde mükemmel tatil anlayışı ile tanışmış olmanız mümkündür.
En Yakın Havalimanı : Dalaman Havalimanı
Sakinlik (10 Üzerinden) : 10/3
Nüfusu (2019) : 6.378
Fiyat Politikası: Orta
Bölge : Ege Bölgesi > Muğla > Marmaris
Öne Çıkan Özellik : En Sakin Tatil Köyü

Ayazma koyu

Sakin ve huzurlu tatili güneşin batışını izleyerek keyfini çıkaracağınız Bozcaada’da yapabilirsiniz. Tertemiz denizin altın sarısı kumla birleşimi pek çok tatilcinin vazgeçilmez seçimi arasında yer alır.
En Yakın Havalimanı : Çanakkale Havalimanı
Sakinlik (10 Üzerinden) : 10/3
Nüfusu (2019) : 2.465
Fiyat Politikası: Ekonomik
Bölge : Marmara Bölgesi > Çanakkale > Ayazma
Öne Çıkan Özellik : İstanbula en yakın sakin tatil beldesi

Akbük koyu

Tertemiz denizin ve plajın mükemmel oluşu sakin ve huzurlu tatil arayışı olanlar açısından mükemmel bir seçim olacaktır. Havasının sıcak olmasına rağmen bunaltıcı bir nem oluşmaması özellikle yetişkin bireylerin tercih etme nedenidir. Ayrıca fiyat bakımından oldukça uygun fiyat ortalamasına hâkim Gökova’da adeta küllerinizden yeniden doğma şansını bulursunuz. Ayrıca Didim Altın kuma olan yakınlığı sayesinde renkli geceler sunan Ege akşamları ile tanışmanız mümkündür.
En Yakın Havalimanı : Bodrum Havalimanı
Sakinlik (10 Üzerinden) : 10/3
Nüfusu (2019) : 6.277
Fiyat Politikası: Ekonomik
Bölge : Ege Bölgesi > Muğla > Gökova
Öne Çıkan Özellik : Ege bölgesinde ekonomik tatil köyü

Tatil Yerleri – Ege

Mükemmel tatil anlayışını her şey dâhil imkânlarla sunan ege bölgesi tatil yapılacak sakin tatil köyleri arasında mükemmel alanlara sahiptir.

Alaçatı

Ege bölgesinin incisi olarak bilinen ve bu yönde değerlendirmelere her daim açık anket sonuçlarında açık ara fark yaratan Alaçatı ciddi anlamda tatil konusunda birçok kitleye her sene mükemmel tatil kavramını tanıtmaktadır. Etrafında bulunan döviz büroları, yeme içme mekânları 5 yıldızlı oteller ve hatta pansiyonların bile otel konseptine uygun şekilde sergilenmesi gecelerin renkli olmasına rağmen sessiz ortamı da bir arada sağlayan Alaçatı çok iyi bir seçenek olacaktır. Ayrıca su sporlarının Türkiye çapındaki en iyi adresi denilen yer olma özelliği taşımaktadır.
En Yakın Havalimanı : İzmir Havalimanı
Sakinlik (10 Üzerinden) : 10/6
Nüfusu (2019) : 9.745
Fiyat Politikası: Pahalı
Bölge : Ege Bölgesi > İzmir > Alaçatı
Öne Çıkan Özellik : Ege bölgesinde en popüler tatil beldesi

Yahşi koyu

Sessizliğin biraz daha hâkim olduğu masmavi ve tertemiz denizin sıcacık kumlarla buluşması özellikle yetişkin bireyleri tercihleri arasındadır. Etrafında birçok plaj işletmesine yer vermiş yahşi koyda sıcak havaya rağmen serin deniz bulmanız mümkündür. Koyların genel özelliği olan serinlik sakin ve dinginliği de beraberinde sunan bir tarz olmaktadır.
En Yakın Havalimanı : Bodrum Havalimanı
Sakinlik (10 Üzerinden) : 10/6
Nüfusu (2019) : 9.551
Fiyat Politikası: Pahalı
Bölge : Ege Bölgesi > Muğla > Bodrum
Öne Çıkan Özellik : Ege bölgesinde sakin bir tatil beldesi

Akyaka

Sakinlik arayan ailelerin aynı zamanda çocukları ile sakin ve güzel bir tatil geçirebileceği zaman dilimi burada gerçekleşir. Şahane mimari yapısıyla ve harika doğasıyla adeta cennetin yeşil görüntüsünü ortaya koyar. Burada hem kafa dinleyip hem de canlı bir tatile eşlik etmek mümkündür. Denizin sığ oluşu hem yaşlılar hem de çocuklar açısından çok rağbet görmesine vesile oluyor. Derin olmayan deniz özelliği sayesinde çocuklarınızı korkmadan plaja bırakmanız mümkündür.
En Yakın Havalimanı : Dalaman Havalimanı
Sakinlik (10 Üzerinden) : 10/2
Nüfusu (2019) : 1.651
Fiyat Politikası: Orta
Bölge : Ege Bölgesi > Muğla > Akyaka
Öne Çıkan Özellik : Ege bölgesinde sakin bir tatil beldesi

Ilıca

Yine Akyaka gibi sığ deniz arayışının sakinlik ile birleşmesini arayan tatilciler için en iyi tercihlerden biri olan ılıca çeşme uzun bir plaj konumuna sahiptir. Sakin ve huzurlu tatil anlayışına hizmet veren ılıca genelde yaşlı kişiler için uygun bir yerdir.
En Yakın Havalimanı : İzmir Havalimanı
Sakinlik (10 Üzerinden) : 10/2
Nüfusu (2019) : 1.118
Fiyat Politikası: Orta
Bölge : Ege Bölgesi > İzmir > Çeşme
Öne Çıkan Özellik : Ege bölgesinde sakin bir tatil beldesi

tatil köyleri

Sakin Tatil Yerleri

Ege bölgesinde yer alan Çanakkale, Aydın, İzmir birçok sakin tatil köyüne yer veren bir bölgedir. Özellikle yetişkin kişilerin her sene tercih ettiği yerlerin başında gelmesinin ana nedeni huzurlu bir yer oluşu ve fiyat ortalaması her bütçeye uygunluk göstermesi bunların yanı sıra da yeme içme restoranların, döviz bürolarının ve araba kiralama alanlarının çokça bulunmasındandır. Hem yaya hem de araba ile gezmek istediğiniz yerlere çabucak ulaşmanız mümkündür. Genel anlamda tatil yapılacak sakin tatil köyleri arasında Ege bölgesi adeta Akdeniz bölgesi ile yarış halindedir. Örneğin Gökova Akbük Egenin en sakin yerleri olarak kabul görürken Akdeniz bölgesinde yer alan Fethiye Ölü denizi es geçmek imkânsızdır. Oldukça sakin iki yer iki ayrı bölgede olup tatilcilerin tercihlerini değiştirerek gidebilecek yerler arasındadır.

Huzurlu Tatil Kavramı

Dünya çapında ün kazanmış ölüdeniz her sene ve her mevsimde misafir tatilcileri ağırlayan huzurlu bir yerdir. Genel olarak doğa ile baş başa kalabileceğiniz yerler arasında ilk sırayı çekmesi tabiat harikası olmasından kaynaklanır. Deniz o kadar sığdır ki adeta ufak çocuğunuzu denizin içine bıraksanız yürüme dolaşabilecek şekilde bir yapıdadır. Ekosistemin harika yapısı ve iklimin sıcak oluşu birçok hasta kişinin iyileşmesine sebebiyet sağlayan yerlerden biri olma özelliğini de vermektedir. Ayrıca iz tuzu dalyan plajı da oldukça mükemmel bir doğaya sahiptir. Fakat gidiliş şekli tekne yolculuğundan geçmektedir. Tekne le yapılan yolculukta anlayacağınız şey doğanın bozulmamış olmasıdır. Ayrıca caretta kaplumbağalarının bol miktarda bulunduğu bu alanda yumurtlama sahnelerine tanıklık etmeniz de mümkün olur. Genellikle dalgalı bir deniz yapısı bulunduğundan çok tercih edilen bir yer değildir. Kaş ve kalkan arasında kalan Kaputaş plajı yine tatil yapılacak sakin tatil köyleri arasında en çok tercih edilen yerlerin arasındadır. Turkuaz renkli denizin çamların arasındaki muhteşem görüntüsü görülmeye değerdir. Birçok farklı illerden gelen her bireyin çok beğendiği bu belde Akdeniz bölgesinde yer alan Kaş ve Kalkanın incisidir. Kısaca Türkiye’nin denizle kaplı her bölgesinde sessiz sakin ve huzur bulacağınız tatil beldeleri bulmanız mümkündür. Hiç bahsedilmeyen Karadeniz tatil beldeleri de aslında çok sakin huzurlu yerlerdir.

Özellikle yaz kış yağışın bol olmasına rağmen ılıman bir havanın seyri gelen turistler açısından çok beğenilen bir özelliktir. Denizli yerler olmasına rağmen yeşilliğin daha baskın oluşu oksijen orantısını da had safhaya çıkaran bir özelliği sunmasına sebebiyet verir. Trabzon yaylaları oldukça meşhur bir konumdadır. Sakinliğin yanı sıra eğlenebileceğiniz alanların ve muhteşem damak tatları ile buluşabileceğiniz yerlerden biri olan Uzun göl yine çok rağbet gören yerlerin başında gelmektedir. Özellikle tatil yapılacak sakin tatil köyleri arasında Trabzon yaylaları veya Rize İkizdere örnek verilecek yerlerin içerisinde yer alması gereklidir. Ayrıca Sinop, Ordu, Trabzon, Rize ve Artvin yine aynı şekilde gezip görmeniz gereken yerlerin arasındadır. Doğa harikası olan bu illerde adeta yeniden doğmuş olursunuz. Yazın ayrı kışın bir başka güzel olan Karadeniz aradığınız huzurlu tatil beldelerini çok çeşitli olarak size sunacak yerlerin arasında unutmamanız gereken bölümdedir.

Daha Fazla Tatil Yerleri için : https://www.yerelnet.org.tr/tatil-yerleri/

Villa Kiralama

Sakin tatil denince kuşkusuz akla gelen ilk seçeneklerden biride sakin bir tatil beldesinde temiz bir villa kiralamaktır. Özellike günümüzde çok cazip olana villa kiralama seçeneği sayesinde ailenizle sakin ve keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Villa kiralama konusunda kuşkusuz en iyi seçenek Muğla iline bağlı olan Fethiye ilçesi;

Fethiye ‘de Villa Kiralama

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olarak bilinen Fethiye, doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası oluyor. İlçede; Ölüdeniz, Türkiye’nin uzun mesafeli yürüyüş yolu Likya, Rodos Şövalyelerinin yaşamış olduğu Şövalye Adasına ve birden fazla koy, plaj ve adaya sahip. Fethiye’de villa kiralama istiyorsanız ege villa sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Muğla şehrine bağlı olan Fethiye, turizm açısından ülkenin en aktif ve dinamik noktalrından biri. Burada birbirinden farklı ve çeşitli hizmetler sunan oteller bulunuyor. Ancak kiralık villa seçenekleri ile daha konforlu ve size daha uygun bir tatil imkanı elde edebiliyorsunuz.

Fethiye’de Kiralık Villa Seçenekleri

Muğla’ya bağlı Fethiye ilçesinde çokça tatil beldesi bulunuyor. Hisarönü, Ölüdeniz, Yakaköy ve Kayaköy bunlardan birkaçıdır. Ölüdeniz, diğer yerlere oranla daha fazla ön plana çıkıyor. Plajı ile dikkat çeken Ölüdeniz haricinde, tarihi ve rum köyü ile Kayaköy dikkat çekiyor. Burası, Gemiler Plajı ile çeşitli yat turları ve keyifli bir plaj fırsatı sunuyor. Hisarönü ve Ovacık, konumları sayesinde daha temiz ve serin bir hava sunarak, daha sakin ve dingin bir tatil fırsatı yakalamanızı sağlıyor. Hisarönü tüm bu seçenekler arasında daha kozmopolit bir yapıya sahip olduğu için eğlence merkezi olarak da en çok tercih edilen noktalardan biri oluyor.

Bu makale 21 Mart 2020 tarihinde oluşturuldu.
Bu makaledeki yazım hataları ve güncellemeler için Düzenleme önerebilirsiniz.


Bazı yorumlar "Yerel Rehberler" tarafından sağlanabilmektedir.

 1. Avatar
  ibrahim Toklu

  Alanya’da denize girilecek güzel plajlardan birisi Kleopatra Plajı ama gerçekten çok kalabalık oluyor bizim insanımızın kalabalığı görünce ben de orda olmalıyım diyerek girmesinden dolayı bi çok yerde yaşanıyor bu haa unutmadan bide dalgalar bazen çok sert oluyor çocuklu olanlar sakin zamanı kollamakta fayda var.

 2. Avatar
  Ali Yücel

  Damlataş ve Kleopatra Plajı
  Mavi Bayraklı Damlataş ve Kleopatra Plajları Alanya’ya girişte tarihi yarımadanın, Alanya Kalesinin batı tarafında yan yana yer alır.

  Damlataş Plajı Damlataş Mağarasının önündeki kıyıdır. Tarihi yarımadanın batı eteklerine dayanmıştır. Mısır kraliçesi Kleopatra ile Roma İmparatoru Antonius’un burada yüzmüş olması ile ünlüdür. Plajın yarımadaya doğru uzanan ve iri taşlardan oluşan küçük koyu Kleopatra adıyla anılır. Kleopatra Koyunun özelliği suyunun berraklığı dır. Deniz gözlüğü ile yüzüldüğünde balıkları ve deniz dibinin doğal güzelliklerini çok rahat seyretmek mümkündür.

  Damlataş Plajının hemen yanından başlayan Kleopatra Plajı Alanya ilçesinin en çok bilinen, tanınan ve sevilen plajlarından dır. Yaklaşık 2 km uzunluğa sahiptir.

  Her iki plajda halka ücretsiz açık olup, şezlong ve şemsiye hizmeti ücretlidir. Bir çok plaj işletmesinin de bu ücretleri makul seviyelerdedir.

 3. Avatar
  my way

  -İçmeler Koyu : TURKİYE de en güzel mavi bayrağa saip plajlardan biridir içmeler plajı yazın çok kalabalık olmasına rağmen her zaman gitmek istediğim plajların başında geliyor,plajın büyük bölümlerini otel ve mekanlarının kendi müşterileri için kapattığı ve dışarıdan gelenenlere izin vermedikleri büyük haksızlık oysa dünyanın hiçbir yerinde böyle bişey yok …plaj kamu malıdır !!! oteller devlete ufak bir ecimisi(ücret) ödeyip sahipleniyorlar .önceki belediye uzun süre bu haksızlıkla savaştı kısmen başarılı oldu. fakat sonunda kaybeden yine halk oldu..kendi memleketimizde plajlarımızı kullanamıyoruz!!! ne acı…

 4. Avatar
  yıldıray KELEŞ

  İçmeler Koyu : Serin ve temiz denizi ferahlatıyor. Mavi bayraklı plaj insana güven veriyor. Sakin kumsalı huzurlu deniz keyfi sunuyor. Sahil kıyısındaki bazı işletmeler şezlong, yemek ve içme servisi sunuyor. Fakat havlunuzu alıp gittiğinizde halk için ayrılmış alanlara istediğiniz zaman oturabilirsiniz.

 5. Avatar
  Dalyan Danyal

  Ayazma : Bayılıyorum ya her şeyden önce denizi süper soğuk su ama suya girince çıkmak istemiyorsunuz. Hemen üstünde Vahit in yeri var mezeler ve balık süper 5 yıldız ı boşuna vermedim bozcaada ya giden muhakkak uğramalı

 6. Avatar
  Semra Bayramoğlu

  Ayazma : Burası adanın sezlong ve şemsiyesi olan tek halk plajı. Şemsiye 15, şezlong 10 tl. bir adedi. Soyunma kabinleri ücretsiz ve 1 tl. atılarak duş almak mümkün. Plajın üst tarafında yol üzerinde yemek yeme yerleri her keseye ve damak zevkine göre mekanları var. Her daim esintili olsada çocuklu aileler için tercih sebebi. Buraya kendi arabanız ile yada merkezden koylara uğrayan minübüslerle ulaşım mümkün. Denizin içi bir tarafı kum ve su soğuk, diğer tarafı denizin içi iri taş mevcut giriş yolu yapılmış belli aralıklarla. Suyu. diğer tarafa göre ılık. Taşlı kısım çok fazla değil 50-60 cm. kadar. Denizi yine berrak ve balıkları görebiliyorsunuz. Plajda su sporları yeri mevcut olup fiyatlar ortalama. Hemen yanında voleybol filesi mevcut. Burası ücretli mi bilmiyorum denemedim. Üstte Vahitin yeri yemek için uygun. Özellikle zeytinyağlıları ve yöresel yemekleri tavsiye edebilirim. Otopark cüzi rakamlarda ücretli. 3 saat ve üzeri 15 tl.Tek olumsuz yanı insanların çöplerini ve sigara izmaritlerini yerlere atmaları.Görevliler saat 6 da çöpleri toplayıp düzenlemeye başlıyor. Buna rağmen insanlarımız temiz tutmuyor…… (Fiyatlar 2019 yılına ait)

 7. Avatar
  Vedat Odacı

  Bozcaada sakinlerinin ya da turistlerin en çok tercih ettiği plajdır Ayazma Plajı. Suyu oldukça temiz. Ayazma Plajı’na ulaşım ada merkezinden düzenli olarak kalkan ve kişi başı 3,5TL olan minibüslerle mümkün. Merkezden 7 km uzaklıkta olan Ayazma Plajı’na giriş ücreti yok, ancak şezlong ve şemsiyeleri kullanmak isterseniz ücretl. Kumlara havlunuzu serip ücretsiz bir şekilde anın tadına varabilirsiniz.Yüzmekten ya da güneşlenmekten karnınız acıkırsa tesisin arkasında karnınızı doyurmak için kafe ve restoranlar, dondurma ve soğuk içecek alabileceğiniz büfeler bulunuyor.

 8. Avatar
  Muzaffer önder

  Alaçatı : Çok pahalı, hepsi soyguncu.dört adet kurabiye ve üç bardak berbat denecek nitelikte çay 35 tl. Adı çıkmış, ama hiçbir kültürel değeri olmayan bir yer. Çocukların ısrarıyla ilk defa gittim, pişman oldum. Bir daha da gitmem.

 9. Avatar
  Remzi Kömüldaş

  Çok güzel, çok otantik… güzel ve buram buram tarih kokan bir çarşı olmuş, doğal dokusu fazla bozulmamış ve son derece turistik, oldukça pahalı… Alaçatı Çarşısı genel itibariyle yeme – içmeye (fast food) hitap etsede güzel hediyelik eşyalarda bulunabiliyor elbet. Ben beğendim.

 10. Avatar
  Meltem

  Akyakanın Yazını bilmiyorum ama baharı şahane. Arkanızda heybetli bir dağ önünüzde muhteşem bir deniz manzarasının keyfini çıkarmak için ideal bir yer. Esinti fazla olabilir mutlaka ceketle gidin. Yazın nasıl olduğunu bilmiyorum ama benim gibi yazlık mekanlara kışın gitmeyi sevenlerin mutlaka uğraması gereken bir lokasyon.

 11. Avatar
  Gokce Soysal

  Akyaka Denizi sığ ve ince bataklık kumlu, sezon dışında çok güzel sezonda iğne atsan yere düşmez . Aşırı kalabalık olduğu zamanlarda haliyle hem deniz hem kumsal kirli oluyor. Çünkü hem akıntılarla, Gökova körfezinin tüm çöpleri orda toplanıyor, hem de sığ olduğu için insan kalabalığı kirletiyor.

 12. Avatar
  tansu sarıgül

  04-09 yılları arasında öğrenci olduğum güzel Muğla’nın özel yerlerinden biridir Akyaka.. keşfettiğim zamanda çok daha tenha ve olan bu plaj, günümüzde yaz aylarında oldukça popüler bir yer haline geldi.. Oldukça sığ bir denizi var, kum olmasından dolayı su bulanık. Plajda vakit geçirmektense tekne turları ile muhteşem koylarda daha keyifli yüzülebilir..

 13. Avatar
  Ali Fer

  Alaçatı adından başka bir özelliği olmayan aşırı kalabalık çok pahalı ve fırsatçı esnafın halkı kazıklamaya çalıştığı bir yer olmanın ötesine gidemeyen ve gidebileceğinin de mümkün olmadığı bir yer, vasat bir çarşı her taraf fast food dükkanlarıyla dolmuş durumda dar sokakların kenarlarında balık lokantaları yanınızdan insanlar sel halinde akarken orada yemek yemek ne derece keyifli anlamak mümkün değil ; bir kere görülebilir belki ama devamlı gidilecek bir yer olmadığını düşünüyorum.İzmir’e yakın olması en büyük avantajı ve birazda bu sayede günübirlikçiler için ideal bir yer durumunda

 14. Avatar
  zfrbas

  Yorumlar çok güzel,büyük çoğuluğuna katılıyorum yazılarınızı büyük bir zevkle okudum,üye olmaktan çok mutlu oldum.
  Sevgiler,saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir