Tekirdağ’da Gezilecek Yerler

Tekirdağ, Karadeniz ve Marmara bölgelerine kıyısı olan, tarihi ve kültürel yönleriyle öne çıkan bir şehirdir. Küçük ve şirin bir il olsa da tatil Tekirdağ’da gezilecek yerler listesi bir hayli kabarıktır. Yeşil alanları, eşsiz sahili ve bambaşka aktivite olanaklarıyla Tekirdağ turistlere bir ömür hafızalara kazınacak bir tatil deneyimi yaşatmaktadır. 

Şarköy Sahili

Şarköy, Türkiye’nin en uzun sahillerinden biridir. Özellikle yaz mevsimlerinde berrak denizi ve temiz kumsalıyla Tekirdağ’a tatil için giden turistler Şarköy’e akın etmektedir. Sevdikleriyle keyifli bir tatil deneyimi yapmak isteyenler için Şarköy Sahili, Tekirdağ’da en ideal gezi noktalarından biridir.

Çorlu Atatürk Orman Korusu

Çorlu Atatürk Orman Korusu, Tekirdağ’da yeşil alanlarıyla özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında ilgi görmektedir. Şehir hayatının gürültüsünden, kalabalık ve karmaşadan uzaklaşmak, ailesiyle ya da tek başına huzurlu bir gün geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bir bölgedir. Koru alanı turistlere doğa gezileri ve piknik gibi günlük etkinlikleri gerçekleştirme imkanı vermektedir.

Çamlıköy Plajı

Çamlıköy Plajı, Tekirdağ’da 3 kilometrelik alanıyla Istıranca Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır. Yaz aylarında çeşitli deniz sporları için elverişli bir alan olan plajın akınlarında yaklaşık 329 hektarlık ormanlık bulunmaktadır. Bu orman sayesinde bölgeye giden turistler doğa içerisinde yürüyüş, piknik ve kamp gibi etkinlikler gerçekleştirebilmektedir. Çamlıköy Plajı, Tekirdağ’da tabiatın içerisinde sakin bir gün geçirmeyi dileyenlerin rağbet ettiği yerler arasında öne çıkmaktadır.

Kazak Gölü Piknik Alanı

Kazak Gölü Piknik Alanı, Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde yer almaktadır. Bol oksijenli temiz havası, yürüyüş yolları, piknik alanları, yağmur barınakları, futbol, voleybol ve basketbol sahaları ve çocuklar için oyun parkları ile Kazak Gölü Piknik Alanı, her yaştan kişinin keyifli bir gün geçirmesini sağlamaktadır. 

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, şehrin geçmişini merak edenlerin tüm sorularına cevap olmaktadır. Taş eserler, arkeolojik küçük eserler, etnografya ve teşhir salonlarıyla faaliyet gösteren müzede Bizans dönemine ait günlük eşyalar, Osmanlı dönemine ait giysi, takı ve yöresel objeler sergilenmektedir.

Namık Kemal Evi

Namık Kemal Evi, Tekirdağ’da turistlerin ziyaret etmekten keyif aldığı yerlerden biridir. Namık Kemal’in 1840 yılında hayata gözlerini açtığı ev günümüzde bu isimle ziyaretçileri beklemektedir. Osmanlı İmparatorluğu döneminden yani 19. yüzyıldan günümüze kadar ulaşan evde Namık Kemal’in vatan şairine ait eserler, belgeler, resimler ve tablolar ziyaretçiler ile buluşturulmaktadır. Müzede aynı zamanda ünlü Şair Namık Kemal hakkında yazılan eserler de sergilenmektedir.

Rüstem Paşa Camii

Rüstem Paşa Camii, Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde 1546 yılından bu yana varlığını koruyan tarihi bir yapıdır. Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan’a inşa ettirilen dini yapı günümüzde turistlerin yoğun ilgisi ile karşılaşmaktadır. Tek kubbesi bulunan cami, lale motifli çini süslemeleriyle Osmanlı döneminden kalan  en güzel mimari örnekler arasında bulunmaktadır.

Bu makale Erkan tarafından 31 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler