icon
Yükleniyor..

Türkiye Gezilecek Yerler | YerelNET

Türkiye’yi keşfet isteğiniz varsa geniş coğrafyalar, renkli kültürler, bin yılları aşan tarihsel doku, özel lezzetler, doğal güzellikler gibi pek çok olanağınız bulunuyor. Doğası, tarihi ve kültürel dokusu ile her zaman ilgi çekmeyi başarmış olan Türkiye’de özellikle İstanbul ve Antalya illeri en çok merak edilen illerin başında geliyor.

İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul gezi rehberi sayesinde adına şiirler, kitaplar, filmler, şarkılar hazırlanan rüya kenti İstanbul’u daha iyi şekilde gezebilirsiniz. Öncelikle İstanbul hakkında bilmeniz gereken en önemli nokta şehrin gerçekten çok büyük olduğudur. Bu büyüklük sayesinde dünyanın sayılı metropolleri arasında yer alır. Üstelik İstanbul yapısı gereği sadece belirli noktalar üzerinde ilgi çeken bir yapıda değildir, her semtinin kendisine özgü güzellikleri ve keşfedilmesi gereken noktaları bulunur.

İstanbul gezi rehberi bu açıdan öncelikle yardımcı olur çünkü şehrin çok büyük olması hangi noktaların öncelikli olarak görülmesi üzerine yardım sağlar. Gezilecek yerler açısından sayılı kentler arasında bulunan İstanbul için bu bakımdan gezi programı oluşturmanız daha verimli şekilde gezi gerçekleştirmenize yardımcı olur. Tarihsel dokusunun yanında modern mimari eserleri, kültürel çeşitliliği ve doğal güzellikleri ile şehir kendisine özgü zenginlik sağlıyor. 

İstanbul’da ilk olarak Tarihi Yarımada veya Suriçi olarak bilinen bölgeyi ziyaret etmeniz İstanbul’un tarihsel dokusunu hissetmeniz açısından önemli bir kolaylık sunacaktır. Bu bölgenin önemi şehrin ilk kurulduğu bölge olmasının yanında aynı zamanda gerek Bizans gerekse Osmanlı dönemine ait son derece önemli tarihsel kalıntıları içeriyor olması. Ayrıca Boğaz’ın da kıyısında olması güzellik etkisinin çok daha fazla olmasına yardımcı oluyor. Burada Ayasofya, Sultan Ahmet camileri başta olmak üzere Eminönü Meydanı, Galata Köprüsü, Sirkeci Tren Garı gibi önemli yapıları görme olanağınız olacaktır. 

Bir diğer İstanbul gezi rehberi rotası İstiklal Caddesi olarak öne çıkıyor. Cadde, çok kültürlü yapısı ile kendinizi bir dünya şehrinde olduğunuzu hissettiriyor. Aynı zamanda etrafta yer alan yerli ve yabancı markalar sayesinde de yiyecekten teknolojik ihtiyaçlarınıza kadar pek çok ihtiyacınızı giderebilirsiniz. 

İstanbul’u dolaşmak ve dokusunu hissetmek için uzun süreler harcamanız gerekebilir. Tarihi noktasından başlayarak İstanbul’da keşfedeceğiniz pek çok alan olduğunu unutmamalısınız. Bunun için de İstanbul gezi rehberi kullanabilir ve sizi büyüleyecek yerlere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Antalya Gezilecek Yerler

Antalya gezilecek yerler de Türkiye’de en çok merak edilen yerlerin başında geliyor. Antalya denilince akla kum, deniz, sıcaklar ve doğal güzellikler geliyor. Bu noktada ise akla gelenlerin karşılığı bulunuyor çünkü Antalya bu özellikleri fazlasıyla sunuyor. Başarıyla sunduğu için de sadece yerli turistlerin değil dünyanın pek çok noktasından da turistlerin şehre gelmesi mümkün oluyor. Antalya şehir merkezinde pek çok olanaktan; iş ve eğlence olanaklarından yararlanabilirsiniz. Ancak Antalya gezilecek yerler aslında doğası ile iç içe olan noktalarda kendisini gösteriyor. Bu bakımdan kıyı şeritlerinde masmavi Akdeniz suları ile çevrili kıyılarında Antalya ziyaretçilerine unutulmayacak bir gezi olanağı sunuyor. 

Antalya tarihi açıdan da özellikle Antik dönem uygarlıklarından pek çok kalıntı içeriyor. Bu bölgeleri ziyaret ederek Anadolu uygarlıkları hakkında fikir sahibi olabilir ve antik dünyanın da sırlarına vakıf olabilirsiniz. Bu bakımdan Perge Antik Kenti, Aspendos Antik Tiyatrosu mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Ayrıca Osmanlı döneminden kalıntıları ve tarihsel dokuyu da keşfetmek isterseniz Kaleiçi olarak anılan bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. 

Doğal güzellikler açısından da Konyaaltı Plajı, Kurşunlu Şelalesi ve Düden Şelalesi yine baş döndürücü manzaralar ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Sadece isim olarak bilinen yerler açısından değil, Antalya doğal güzellikleri ile her yerde şaşırtıcı, baş döndürücü ve unutulmaz manzaralar ile karşı karşıya kalmanızı da mümkün hale getiriyor. 

Antalya gezilecek yerler doğayla, antik tarihle ve kültürler tanışmanız için iyi bir fırsat olacaktır. Dört mevsim geziler için ideal mevsim koşulları da taşıyan Antalya, bu bakımdan da herhangi bir zaman ayrımı olmaksızın bölgeyi ziyaret edebilmenizi sağlıyor. Antalya’nın zengin kültürel birikiminden de bölgeyi gezerken bolca yararlanabilirsiniz. Özellikle konumu itibariyle dünya çapında bir üne sahip olan bölgede yılın her mevsimi farklı kültürlerden ziyaretçiler ile tanışmak da mümkün. Çok fazla olanak sunan Antalya’yı en iyi şekilde gezmek ve görmek için Antalya gezilecek yerler rehberinden yararlanmanız yararlı olacaktır.

Daha fazla gezilecek yer için https://gezilinki.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar