Yat Kiralama Tatili Hakkında Herşey

Tüm dünya üzerinde olduğu gibi bildiğiniz üzere ülkemizde de yat kiralama tatili oldukça yaygındır. Bunların dışında ülkemizin yarımada ülkesi olması ve çevresinin denizlerle çevrili olması da bu duruma oldukça etkilidir. İnanılmaz güzel koylar da birbirinden lüks yatlar ile tatil yapmanın keyfini çıkartabilirsiniz. Ülkemizin sahip olduğu mükemmel kıyıları ve inanılmaz temiz suyu sayesinde harika bir tatil deneyimi sizleri bekliyor. İnsanlar sürekli kalabalıktan ve stresten uzak durmaya çalışıyor. Özellikle de günümüzün kara vebası olarak adlandırdığımız covis-19 salgınında karadan uzaklaşıp denizin güzel maviliği için yat keyfi yapmak için bir farklı neden daha. İnsanlardan uzak ve sadece sevdiklerinizle birlikte mükemmel deneyimler tadabilirsiniz. Zamanla yat ve tekne kiralamaya da oldukça talep artışı olmaktadır. Yat Kiralama Tatili

Nasıl Tekne Kiralanır?

Nasıl tekne kiralanır da farklı bir sorudur ve oldukça merak edilir. Öncelikle kiralamak istediğiniz firmayı net ve iyi bir şekilde seçmeniz önemlidir. Daha sonrasında istediğiniz tarihi, kişi sayınızı belirterek size uygun yat ve tekne alternatiflerini değerlendirebilirsiniz. Firmaların web siteleri üzerinde bulunan fiyat aralıklarından gerekli bilgilere kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Teknelerinizin ve yatlarınızın özelliklerine ve kullanımına göre fiyat değişikliği yaşanacaktır. Kimi firmalar kararsız kalmanız durumunda sizlere mail ile gerekli kataloglardan ulaşım sağlar.

Tekne ve Yat Kiralaması Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tekne ve yat kiralaması yapılırken dikkat edilmesi gerekenler olarak sizler için bir liste derledik. Bunları dikkate aldığınız sürece sorunsuz bir şekilde keyifli tatil zamanları sizleri bekliyor.

  • Öncelikle kesinlikle bir acenta ile anlaşmalı olarak tekne kiralayın. Firma ile yaptığınız görüşmeler aynı zamanda sözleşme sizlere birçok hakkı da beraberinde getirmiş olacaktır. Aynı zamanda acentalar sizleri doğru tekne için en iyi şekilde bütçenize uygun olarak yönlendirme gerçekleştirir.
  • Teknelerin sigortalarının ve bakımlarının tam olarak yapıldığına emin olun.
  • Sözleşmelerinizde teknelerin isminin de bulunmasını beyan edin.
  • TURSAB belgesi olan firmalar üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirmek sizler için daha da güvenli olacaktır.

Tekne ve Yat Kiralama Sözleşmesi

Öncelikle bir firma ile tekne veya yat kiralamak için sözleştiyseniz bunu belge haline dökülmesi iki taraf içinde sağlıklı olacaktır. Tekne ve yat sözleşmesi içerisinde tekneniz veya yatınız belli olduktan sonra aynı zamanda rotanızı da belirledikten sonra firma tarafından sizlere uluslararası ayarda bulunana tekne ve yat sözleşmesi iletilir. Bu sözleşme içerisinde turunuzun içeriği ile tüm ayrıntıların bulunduğuna emin olun. Diğer ayrıntıları da karşılıklı olarak firmanız ile belirledikten sonra imzalar atılır. Sizden ön ödeme istenebilir.

Yat ile Tur Günü

Sözleşmeler imzalandı ve artık tatilinizin en güzel günü gelmiş bulunuyor. Yat ile tur günü ayarlanır ve sizlere belirli bir rota içerisinde hareket edilerek hizmet sağlanır. Doğa harikası olan koyların içinde ve inanılmaz güzel denizin maviliğinde kendinizi kaybetmeniz olasıdır. Tur esnasında doğabilecek herhangi bir aksaklık veya sorunda firmanızın sizlere yeterli desteği vereceğinden de emin olmanızda gerek vardır.

Gulet Kiralama

Guletler Brikten daha küçük çoğunlukla iki direğe sahip olan bir tur aracıdır. 1970 'li yıllardan günümüze kadar inşası hala süren guletler oldukça talep görmektedir. Gulet kiralama için anlaşmalı olduğunuz firmadan gerekli detayları alarak bu geleneksel deneyimle tatilinizi renklendirin. Günümüzde özellikle Bodrum ve Güllükteki geleneksel yapılı tersanelerde tanınan oldukça fazla tur araçları vardır. Sadece Türkler olmamak üzere ülkemizi ziyaret eden yabancılar tarafından da fazlasıyla tercih edilir. Geleneksel tarz içerisinde üretilen bu guletler özellikle de Ege kıyılarının baş tacı olmuştur. Geleneksel yapıda olan bu guletlere olan talep artışıyla birlikte hem ülkemiz için hem de yurt dışı için üretimler oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır. Klasik alışılagelmiş olan Bodrum guletleri yığma ağaçlardan yapılmıştır. Ancak son zamanlarda ahşap laminasyon yöntemi ile beraber aynı zamanda isteğe bağlı olarak çelikten üretimleri de gerçekleşmektedir. Yat Kiralama Tatili

Kiralık Gulet Tipleri

Son zamanların trendi haline gelmiş olan geleneksel guletler ile Ege kıyılarının keyfi daha başka oluyor. Kiralık gulet tipleri ile farklı alternatifler üzerinden firmalarınız ile anlaşma yapabilirsiniz. Bunlardan biri ketch adı verilen guletlerdir. Bunlar keskin olarak dizayn edilmiş yapılarıyla bilinirler. Bu tip guletlerin tasarımında kıç bölgelerinin yükseltilmesi ile daha geniş kabinler elde edilmiştir. Hatta şu anda dünya üzerinde en geniş kabinlere sahip guletler ketchlerdir. Bir diğer gulet çeşidi olan karpuzkıç geleneksel gulet tiplerinden bir tanesidir. Arka kısmı oval olur ve kıç kısmı ise daha daha düşük teknelerdir. Alt kısımlarında kabinler bulunmaz bu nedenle denize daha yakındırlar. Genellikle denizciler tarafından tercih edilir. Özellikle balık tutma sevdalısı biriyseniz sizler için mükemmel bir deneyim olacaktır. Bir diğer çok bilinen gulet tipi tirhandildir. Akdeniz ve Ege 'nin en bilinen ve geleneksel olarak sembolize olmuş teknelerinden biridir.

Kabin Kiralama

Kabin kiralama sayesinde tüm tekneyi veya yatı kiralamak zorunda kalmadan sadece size yeterli olacak şekilde ödeme gerçekleşir. Böylece daha az ödeme sayesinde hem cebiniz rahat edecek hem de keyifli vakitlerin tadını aileniz veya sevdiklerinizle birlikte en güzel şekilde geçirmiş olacaksınız. Ayrıca kabin kiralamanın birçok avantajı da mevcuttur. Bunlardan bir tanesi kabin kiralaması yaparak dünyanın birçok yerinden gelen insanlar ile aynı rotada birkaç gün geçirerek onların kültürlerini tanıma şansına erişebilirsiniz. Kısacası kabin kiralama işlemi de yat kiralama acentaları tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir. Sizlere en uygun şekilde belirlenmiş olan kabin katalogları üzerinden gerekli hizmet kalitesini sağlarlar. Bunların dışında yapacağınız görüşmelerdeki detayları da sözleşmelerinize eklettirmeyi unutmayın. Böylece mağdur olmadan sıkıntısız bir şekilde maviliklerin tadını çıkartabilirsiniz. Yat Kiralama Tatili

Kabin Kiralama Şartları Nelerdir?

Kabin kiralama yaparken sizlere bazı şarlar sunulur. Peki bu kabin kiralama şartları nelerdir? Sizlerle bu soruya yanıt vermek isteriz. Kabin kiralama sizlere özel yat, tekne kiralamaya göre daha uygun hale getiriyor ve ayrıca aynı şartları da içinde bulunduruyor. Özel tekne kiralamalarında veya yatlarda kumanya ve içeceklerin masrafı tekneyi kiralayanlara aitken kabin kiralama için verdiğiniz anlaşmada bu söz konusu değildir. Genellikle firmalarda anlaşmış olduğunuz ücrete tekne kabin ücreti, tekne personel ücreti, yemek ve içecek ücretleri dahil edilir. Vermiş olduğunuz ücretler genellikle günlük değil paket için ödemiş olduğunuz genel ücrettir. Eğer gününü uzatmak isterseniz elbette ekstra ücrete tabi olacaktır.

Dalış Turları

Gulet, yat ve tekne kiralamanın yanı sıra bir de dalış turları ile tatilinizi renklendirmek sizler için oldukça keyifli olacaktır. Hem tekne turuyla birlikte dalış ile de denizin sırlarını keşfetmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca hiçbir dalış tecrübeniz olmasa bile sizlere fermanınızın sağladığı uzman ekipler ile dalış yapma imkanı kesinlikle sunulacaktır. İster aileniz ile katılım sağlayın isterseniz de arkadaşlarınız ve sevdikleriniz ile bu turlara sahil olun ve Ege, Akdeniz kıyılarının eşsiz güzellikteki tadına varın. Firmanız ile anlaşmanıza bağlı olarak haftalık turlara katılarak belirli dalış tur talepleriniz ile birlikte tatilinizi renklendirmek tamamen sizlerin elinde. Yeni deneyimleri tatmak ve dunu denizin mavi sularında sevdiklerinizle birlikte geçirmek her zaman daha keyifli bir hal alacaktır.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler