icon
Yükleniyor..

Sanat

Sanat tarihinden önce sanat kelimesinin incelemesi çok farklı yönlerde ve dillerde araştırılmaktadır. İnsanoğlunun tarih boyunca ürettiği el işlemeleri, dokumalar, bin bir çeşit emeklerle sarf edilen hizmet dalıdır. Yaşama anlam katan kimi zaman hobi olarak yapılan birçok işin genel yapı taşı olarak bilinir. Yazı yazmak, beste yapmak, oyma işçiliği, üretim, el emeği örgüler ve benzeri birçok çeşit şey sanat dalları altında toplanmaktadır. Topluma sıkı bir şekilde bağlılık sürdüren sanat dallarından binlerce insan para da kazanmaktadır. İnsanların biyolojik yapısına katkı sunan ve bu ölçüde kendine has ve özgü olan her şey sanatla yakından ilgilidir.

Tarih Öncesi Sanatlar

M.Ö zamanlara ait binlerce eser şimdilerde müzelerde saklanırken hala oluşumunu tamamlamış görseller yani duvarlara çizilmiş resimler büyük önem içermektedir. Sanat kendi içerisinde 3 bölümde ayrılır. - Sanatçı - Sanat Eser - Sanat eserini anlayan ve takdir eden kişiler(topluluklar-jüriler) Genel anlamda sanat tarihi ve sanat çeşitleri kendi kollarına ayrılan ve birbirinden değişik özelliklerde sunulan anlamlar taşımaktadır. Estetik süje, estetik obje ve estetik yargı olarak 3 kolda incelenen sanat dalları her anlamda incelikler taşıyor. Sanat eserlerinin tamamı sanatçının ortaya koyduğu estetik objelerin tamamını kapsar. Bu ölçüde birçok heykeltıraş örnekler arasında yer alabilir. Toplumsal bakımdan incelendiğinde estetik nesne, obje veya değer olarak adlandırılan eserlerin estetik obje olarak sergilenmesi nedeni sanatçının kendine özgü şekliyle yapıyor olmasındandır. Eserin değer yapısı var ise bu eser sanat eseri olarak adlandırılmaktadır. Tarih ve yıllar boyunca binlerce sanatçının ortaya koymuş olduğu eserlerin tümü gelecek nesillere aktarılan en iyi kültür mirası olarak bilinir. Örneğin bir sanatçı tarafından yapılmış beste senelerce dinlenir. Değer kaybetmeden veya bir şekilde anlamını yitirmeyen çok önemli konuma sahip olur.

Resim sanatı

Tarih boyunca adından çok bahsettiren ünlü ressamlar sanat dallarından biri olan resim sanatını icra etmektedir. Sanatın giderek anlam kazandığı son yıllarda binlerce ressamın yaptığı eserler açık arttırma şeklinde satılmaktadır. Sanatçının resimde anlatmak istediği konu veya daha önce hangi sarayda hangi kralın veya padişahın kullandığı da çok önemlidir. Bu sayede anlamı ve değeri giderek artmaktadır. Bu yüzden fiyat ortalaması yüksek olabilir. Lakin yine de hiçbir para birimi sanatçının eserinden kıymetli değildir. Çünkü sanat toplum değerini ve insanın kişilik ve karakter özelliklerini ortaya koymaktadır.

Grafik ve Plastik Sanat Eserler

Sanatçının kimliğini ön plana çıkaran grafik sanatı karakterini de ortaya koyacak şekilde sunulur. Öyle ki grafik sanatı buna en iyi örneklerden biridir. Çünkü grafik tasarımını her insan yapamaz. Hayal kurma gücü ve kurulan hayatın eser olarak ortaya konulmasında çok önemlidir. Sanatçı olan kişilerin duyarlılık yönü diğer insanlara nazaran daha fazla gelişmiştir. Herhangi bir nesneye veya objeye baktığında derin duygular hissetmesi mümkünken her insan bunu hissedemez.  Doğayla olan ilişkisi de bir bütün halde olur. Ayrıca eşyaların grafik tasarımını da bu duygulara göre düzenler.

Müzik Sanatı

Tarih boyunca insanın duygularını en iyi anlatmayı özetleyen nağmeler halinde halka sesini duyurabilen sanatın en iyi sunulduğu yönlerden biri olan ve hiçbir zaman eskimeyen sanat dallarından müzik çok önemli bir yapıdadır. Çünkü müzik ruhun gıdası olup kişiliğin de verdiği özellikleri en iyi ortaya çıkaran özellikler taşımaktadır. Müzik dinlerken iş yapma isteği birçok kadının en sevdiği gündelik sanattır. Müzik dinlerken başka bir işle uğraşma isteği veya rahatlama ortamı en iyi biçimde oluşur. Binlerce sanatçı binlerce insanın yaşadığı duyguları kâğıda döküp beste haline getirmesi sonucu kalbe tercüman olmayı başarmıştır. Yapılan her beste aslında bir çeşit sanat dalıdır. Bazı şarkılar dinlediğiniz zaman özellikle de bu sanatı icra eden kişinin ses kalitesi de mükemmelse derinden etki yapmaktadır. Bu yüzden sanatla uğraşan her sanatçı kendi kapasitesi boyunca sanata hizmet eden kişiler olarak bilinmektedir.

Mimarlık Sanatı

Yıllardan beri mobilya sektöründen tutunda evlerin tasarım şekline kadar binlerce dekorasyonun sanat eserine dönüştüğü mimarlık işi okunan bir bölüm olsa da yeteneğe bağlı gelişim gösteren bir iştir. Her mimar yeterince bilgi sahibi olsa da bir evi iç ve dış dekorasyonu sırasında yeterince yetenek sahibi olmayabilir. Yetenek aynı zamanda geliştirilmeye açık bir konudur. İnsanların hayatlarını sürdürebilme koşullarını sağlayan mekânların tamamı yıllar boyu tarihi yapılar mimarlık sanatına bağlı alanlar olduğunu unutmamak gerekir. Askeri mekânlar veya ibadet alanları ayrıca yaşanılan evler ve tarihi kalelerin tamamı mimar sanatlarının çerçevesi altındadır.

Edebi Sanatlar

Edebi sanatlar sanat tarihi ve sanat çeşitleri kapsamı altında sunulan roman, hikâye, şiir gibi birçok yazının çeşitli şekillerde sunulma şeklidir. Binlerce yazarın yazdığı kitaplar baskılar halinde satışa sunularak daha sonrasında film konularında yer almaktadır. Genel olarak okunana kitapların, şiirlerin, romanların ve hikâyelerin tamamı hatta masalların bile yazıya dökülüp kendine özgü anlatım biçimiyle özdeşleştirilmesi edebi sanatlardır. Edebi sanatlar ve edebiyat dalında icra eden sanatçılar büyük önem taşır. Sözlerin uçup yazıların kaldığı dünyada edebi sanat ve sanatçılar büyük önem taşıyan kişilerdir. Bunun nedenlerinden biri duyguların, düşüncelerin bir bütün hale gelip kâğıtlara dökülmesidir. Son yıllarda bilgisayar çıkması sonucu Word programlarında oluşturulan yazılar zaman içinde en iyi değerler olarak zaman makinası gibi saklanacak niteliktedir. Binlerce bilgi paylaşımı makale yazarları ve blog yazarları sayesinde internet ortamlarında sunulmaktadır. Fakat buda bir sanat dalı olarak kabul görmesi gereken durum oluşturur. Sanata ve sanatçıya değer vermeyen toplumların tamamı her daim çökmeye mahkûmdur. Çünkü sanatçı kişinin yaşadığı duyguların ne derece yüce ve özgün yapısı asla kopyalanamaz.

Sinema ve Tiyatro Sanatı

Her geçen gün binlerce film çekilmekte olup dünya genelinde büyük bütçelere hâkim olmaktadır. Sinema sektörünün önemli yere sahip olması her insanın dünya üzerindeki duygulara yön vermesi kimi zaman ders vermesi kimi zaman güldürüp kimi zamanda ağlatmasıdır. Birden fazla duyguya aynı anda yer verilen sanat eseri filmler yıllarca hafızalara kazınıp unutulmayacak değerlerdedir. Hatırlamak istediğiniz anıları hatırlayıp geçmişinize yolculuk yapmanızı sağlar. Sinema sektöründen biraz daha zor olan ve günümüzde üniversitelerde sinema tiyatro bölümleri kapsamı altında ortaya çıkan bütün roller büyük zorluklarla çekilmektedir. İnsanın yüz mimik hatları hangi rolde nasıl davranacağı ve belli başlı karakteristik özelliklere sahip oluşunu gösterdiği bu meslek duyarlı insanların yapabileceği meslekler arasında yer almaktadır. Her ne kadar uygun fiyatlar eşliğinde izlenilen tiyatro ve sinema sektöründeki yapımlarda sanatçıdan filmi çeken yöneten yardımcı oyuncular veya ekran önünde hiç bulunmayan insanlar eşliğinde sunulur. Bu yüzden sanata çok önem verilmelidir. Örneğin tv dizilerinde rol alan binlerce sanatçı hafta boyunca gecelere kadar set çalışmaları sayesinde halka sunum yapmaktadır. Herhangi bir oyuncunun sete gelmemesi veya hastalanması durumunda bütün iş allak bullak olabilir. Seyircilerine her daim capcanlı gözükmek adına normal düzeyin çok üstünde performans sergilemektedir.

Sanata Duyarlılık

Sanat dalları ancak sanata olan duyarlılık, incelik ve takdirler karşılığında ilerleyecek meslek dallarıdır. Ciddi anlamda her bireyin anlamadığı bu konu aslında toplumlara ve gelecek nesillere bırakılırken okullarda anlatılması gereken hayat dersleridir. Kimi zaman yaşanılan büyük deneyimlerden yola çıkılarak oluşan sanat eserleri tüm dünyada sesini duyuracak kadar değer kazanmaktadır. Genellikle hayat hikâyelerinden ibretlik olaylardan ders çıkarılarak yazılan yazılar veya yapılan filmler dünya genelinde her zaman büyük anlam taşımaktadır. Sanata olan duyarlılık çok eski kavimlerde gelişen bir duygu seli olmakla birlikte bu tarz yetenekleri olan kişilerin ilgi çekici yapısıyla da bilinir. Genel anlamda sakin bir kişiliğe sahip olan sanatçılar eserleri ile her zaman gurur duyarlar. Aynı zamanda icra edilen sanatında beğenildiği zaman ayrı bir sevinç duyarlar. İnce ve hassas karakterli bu insanlar toplumlarda var oldukça her toplum ilerleyecektir.

Sanat Eserleri ve Toplumlar

Binlerce sanat eseri her geçen yıl içinde tarih izlerini en iyi şekilde taşıyan ve kendine özgü özellikleriyle ortaya çıkan toplumlar tarafından kabul gören nitelikte değer kazanmaktadır. Toplumun kalkınmasına olanak sağlayan aile planlamasında bile çocukların iyi bir eğitim görmeleri açısından öğretmenlerin ders adı altında verdiği eğitimlerin tamamı da aslında birer sanat değerindedir. Çünkü bir insanı yetiştirdiğinizde toplumda yetişmiş olur. Nasıl ki ufak bir hastalık kişiden kişiye hızlıca bulaşıyor, eğitimde aynı şekilde nesilden nesile aktarılacak en önemli değerdir. Eğitimi olmayan veya yeteneği geliştirilmemiş toplumun insanı her zaman sorunlarla karşılaştığında çöküş yaşayacaktır.

Sanata Verilen Değer

Yıllardır sanat olarak en çok bilinen halkın dilinde yer eden müzik sanatı aslında tek çeşit sanat dalı değildir. Toplumdaki insanları geliştiren yeteneklerini açığa çıkaran duygu ve düşüncelerin kâğıda döküldüğü sanat eserleri kimi zaman resimlerle, kimi zaman bestelerle ön plana çıksa da bakmayı başarabilenlere eşyalar aracılığıyla da mesaj vermektedir. Sonuç olarak buradan anlaşılıyor ki sanat tarihi ve sanat çeşitleri günümüzde en iyi şekillerde sunulmayı başarmış performanslara sahiptir. İnsanların kendi duygularını yansıtmayı başardığı sanat çeşitleri mimari yapılarla da ortaya sergilenen yapılarda her zaman kendini korur. Örneğin çok eski yıllarda yapılmış mimari eserler günümüzde tarihi yerler açısından hala zengin bir görünümde ise daha yıllar boyu nesilden nesile aktarılacak değerde olmasındandır. Sanat eseri ne olursa olsun yıllar boyu özelliğini korur. Her zaman gizemli bir havaya sahip olan tüm sanat eserleri baştan aşağı incelendiği zaman özgün yapıları ile kişilerin özelliklerini de yansıtır. Tarihte isim yapmış ve dünyaya ün salmış binlerce önemli kişilerin uğraş olarak yaptığı birçok sanat eseri de bulunur. Mimari yapılar başta olmak üzere yazılan mektuplar bile sanat eseri olarak halen saklanmaktadır. Kısaca anlatmak gerekirse; sanata ve sanatçısına değer veren toplumlar kendi içlerinde yeteneklerinin gelişimine daha çok yol açabilen niteliktedir. Ayrıca bu yeteneklerin gelişip ilerlemesi sayesinde daha birçok sanat dalı ortaya çıkabilir. Annelerin evlerinde ördüğü el emeği örgüler bile birer sanat eseridir. Deneme yanılma veya yeteneği var ise makineden çıkmış gibi örgü modelleri günümüzde kullanılan giyim kuşam aracıdır. Adı üzerinde el emeği göz nuru olarak sunulan her şey parasal değerle ölçülmez. Çünkü para bir kâğıt parçasıdır. Oysa sanatçının sanat eseri ise duygu yüklü olup anlamları büyük olan nesnelerdir. Özenerek yapılan her iş sanat eseridir. Yaptığınız iş veya bir yemek çeşidi aşırı özenilerek sunulduğu zaman bile işte sanat eserim dersiniz. İşte sanat bu kadar ince ve bu derece detaylı bir iştir.

Yorumlar

Hakan
YEREL REHBER - 2022-11-06 13:44:21
Gerçekten harika bir yer mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.