Turizm İstatistikleri

Her sene turizm gelir seviyesi düzenli olarak artış göstermeye başladı. Ocak ayından Aralık ayının başlangıcına kadar yoğun bir şekilde değişiklik geçiren turizm istatistikleri çıkan haberlere göre değişkenlik gösteriyor. Tabii bunun yanı sıra avantaj ve dezavantaj sayılacak konularda eklenince biraz farklı bir hal alıyor. Özellikle yaz turizm istatistikleri genel olarak yılın geri kalan zamanını da kapsayan ölçüde etkilenmesini sağlıyor. Kış turizmi ve yaz turizmi olarak 2 ayrı kolda ayrılan turizm sektörü kendi içlerinde de turizmi canlandırmak adına zaman zaman fiyat indirimlerine ya da kampanya içerikli eğilimlere yöneliyor. Erken rezervasyon sayesinde indirimli fiyatlardan yararlanan birçok yerli ve yabancı turistler turizm sektörünün yıl içinde nasıl bir işleyişe sahip olacağını da ispatlıyor.

2021 Resmi Turizm İstatistikleri Raporu

2021 Ocak Kasım İstatistikleri

Ocak ve Kasım ayları arasındaki istatistiklere bağlı olarak Türkiye 2021 yılında toplam 10 ay içinde 89.61 artışla beraber 22 milyon 819 bin 746 yabancı ve yerli turist ağırladı. Baz alınan 10 aylık turizm istatistiklerine dayanılarak aynı şekilde 2022 yılında da beklenti içinde bulunan Türkiye henüz mevcut izolasyon durumlarına bağlı kaldığından çok fazla beklenti içinde değildir. Özellikle pansiyon veya otel gibi tatil için konaklanacak birçok yer şimdilerde boş olmasına rağmen ilerleyen zaman içinde birden patlayabilir. Ayrıca TÜİK açıklamalarına göre Türkiye’ye 2021 yılı içinde yurt dışından gelen vatandaş sayısı 7 milyonu geçmiş olup bu rakamın sadece yurt dışından gelen kişi sayısına ait olması turizm sektörünün oldukça fazla hareketlenmesini sağladı. Hedef rakamın çok daha fazla oluşu Turizm bakanı tarafından belirlenen kriterler arasında yer almaktadır. Elde edilen gelir miktarı üçüncü çeyrek denilen bölümde 16 milyar dolar olarak belirlendi. Toplamda 10 ay temel alınarak hesaplanan gelir seviyesi ise; 26 milyar 634 milyon 764 bin turizm geliri elde edildi. Bu rakamlara göre 2020 yılının hedef sayısı da yükseldi. Oluşan Cov-19 hastalığı nedeniyle şimdilik düşüş yaşayan sektörlerin tamamı ilerleyen süreçte çok daha fazla canlanacak olup istatistik verilerinin çok daha verimli olmasını sağlayacak.

Eylül İstatistikleri

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre 2018 yılındaki turizm istatistikleri aynı aydan itibaren dikkate alınarak incelendiğinde 2019 yılında Eylül ayındaki turizm artışı 2 kat artış göstermiş olup oldukça fazla gelir elde edilmesini sağladı. Sadece eylül ayını kapsayan rakam 13,23 artışla 5 milyon 426 bin 818 turist sayısı belirlendi. Bu rakamlar tek bir ayın istatistiği olup her ayın istatistiklerinin ayrı ayrı çıkarıldığı da bir gerçektir. Genel olarak turizm istatistikleri en çok ziyaretçi gören turist sayılarına bağlı olarak dünya çapındaki yerlerin sıralamasını da sunmaktadır. Rusya ilk sırada olurken Almanya ve İngiltere peş peşe birbirini izledi. Ayrıca Bulgaristan’da İngiltere’yi takip ederek çok yakın rakamlar ile sektörde adını duyurdu.

Türkiye’ye Gelen Turistler

Genel olan en çok ziyaretçi akınının Rusya tarafından geliyor olması Türkiye’deki turizm sektörünün hızlı bir şekilde ilerlemesine sebep oluyor. Çoğunlukla Rusya’dan gelen turist sayısı diğer ülkelere nazaran daha fazla olup bir 14,70 ile gönderdiği ziyaretçi sayısına bağlı kalarak ilk sırayı kapmış oldu. Hem gelen hem giden turist sayısı bakımından 2019 yılında Rusya’nın ön plana çıkışı turizm sektörüne ne derece katkı sağladığını göstermiş oluyor. Genel olarak 5 ülkenin istatistik verilerini ele alırsak 2019 yılındaki sonuçlar şöyle olur. Rusya 5 milyon 902 bin 774 ile ilk sırayı kapmış oluyor. İkinci sırada ise; Almanya olup 4 milyon 9 bin 337 kişi ziyaretçi göndermiş oldu. Üçüncü sırada ise; İngiltere olup 2 milyon 198 bin 150 kişi turist ile yerini korudu. Son olarak Bulgaristan 1 milyon 995 kişi ve İran’ın 1 milyon 640 bin turist gönderişi ile ziyaretçi sayısı 2019 yılında bir hayli yüksek halde görüntülendi. Bu ziyaretçilerin ortalama harcaması ise 649 dolar olarak belirlenmiş oldu.

2019 Turizm Geliri

Toplamda 41 milyon ziyaretçi sayısı ile turizm sektöründe büyük ilerleme yaşanan 2019 yılı bir hayli yüksek gelir seviyesini de sağlamış oldu. Çıtayı yükseltmesini sağlayan turizm geliri 26,63 milyar dolar olarak belirlendi. Ziyaretçi sayısı ve toplam harcama kapsamında turizm istatistikleri 2018 yılına göre 2019 yılının gelirlerini de arttırmış oldu. Özellikle Ocak ve Eylül aylarına kadar süreci hızlandıran bu süreç Türkiye içinde de çok fazla gelir elde edilmesini sağladı. Sadece 9 ay temel alındığında Türkiye’nin ziyaretçi sayısı 36 milyon 428 bin 212 bin yabancı turist sayısına ulaşmış oldu.

Turizm Sektörü

Her yıl birbirinden değişik turizm sektörü 2020 yılı içinde büyük dalgalanmalar yaşamaya başladı. Özellikle son çıkan haberler ve dünya genelindeki Cov-19 hastalığı büyük ölçüde her sektörü etkilemeye başladı. Durum bu şekilde ilerlediğinden askıya alınan bütün işletmeler ve sektörler birkaç aylığına durgun bir ilerleyiş sürdürecek. Ortalama 2019 yılındaki ziyaretçilerin harcama payı 649 dolar iken şimdilerde bu istatistikler aynı şekilde değildir. Tüm ülkelerde hastalık nedeniyle oluşan kriz ve ohal durumu bütün istatistiklerin değişim yaşayacağının açıkça ispatı olacaktır.

2019 Ve 2020 Turizm İstatistikleri

Başlangıçta 2019 ve önceki yıllar turizm sektörü oldukça fazla canlıydı. İnsanlar yıl içinde tatil dönemlerinde geçirilen boş zamanı yeni yerlere giderek ve tatil yaparak geçiriyordu. Oysa 2019 yılının Aralık ayındaki yaşanan hastalık olayı ve bu sürecin her geçen gün hızlı ilerleyişi oldukça büyük değişim yaşanmasına sebep oldu. Bu aylarda çoktan başlamış olan turizm sektörü illere ve dış ülkelere giriş çıkış yasaklanması sebepli durağanlık yaşamaya başladı. Lakin özellikle yaz döneminden itibaren değişkenlik gösterecek b sektör bir hayli canlı hale gelecektir.

2019 Turizm Faaliyetleri

2019 yılların turizm gelir seviyesi ve turist sayısı 17 kat artarak Akdeniz ve Ege bölgelerinde çok yüksek gelirler elde edilmesini sağladı. Ülke çapında giriş çıkış kapsamı temel alınarak turist sayısı 52 milyona ulaşmıştı. Yurt dışından gelen Türk vatandaşlar ve ayrıca yabancı turistlerden oluşan bu rakam oldukça yüksek gelir seviyesinin elde edilmesini sağladı. Paket tur kapsamında oluşan gelir miktarı da bir hayli yükselmiş oldu. Ayrıca paket turların uygun fiyatlarda oluşu her kesimden insanın yararlanmasını da sağladı. Yine aynı şekilde turizm gelir seviyesi artış gösterirken gideri de 10,1 oranında azalmış oldu.

Türkiye 2019 Yılında Ziyaretçi Sayısını 51,7 Milyona Ulaştırdı

Vatandaşların yurt içi ve yurt dışı tatil anlayışı kapsamında ortalama 450 ile 700 dolar arasında harcama yapmış olması gelir miktarını da çok yükseltmiş oldu. Her yıl TÜİK kapsamında araştırılan ve incelenen turizm verileri 2020 yılı ve sonrasında da bir hayli değişkenliğe sahip olacaktır. Her sektör içinde değişiklik yaşanan ve durağanlığın oluştuğu dönemler de baz alınan giderler yıl sonuna kadar incelenip raporlar halinde sunulacaktır. Kısaca turizm sektörünün verileri bu şekilde ilerlemekte olup yılsonunda ortaya çıkacaktır. Tatil rezervasyonu yapan milyonlarca kişinin beklediği güzel haber sonrasında turizm sektörü yeniden canlanacak olup tüm ziyaretçilerine açık hale gelecektir.

Bu makale Erkan tarafından 01 May 2022 tarihinde yazıldı.Yorumlar

İlgili Makaleler